RAPORT

Pogarda

„Przetrwaliśmy dzięki Polsce”. Doradca Zełenskiego pełen uznania dla naszego kraju

Doradca Wołodymyra Zełenskiego Oleksij Arestowycz (fot.  Oleksii Chumachenko/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Doradca Wołodymyra Zełenskiego Oleksij Arestowycz (fot. Oleksii Chumachenko/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Gdyby nie pomoc Polski, Ukrainy by już nie było – powiedział w czwartek w rozmowie z telewizją internetową Latynina.tv Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Wołodymira Zełenskiego.

Rosjanie uciekają z kolejnych miejscowości w obwodzie chersońskim

W ciągu minionych 24 godzin wojska ukraińskie wyzwoliły dwanaście miejscowości w obwodzie chersońskim. „Nie pozostawiamy wrogom innego wyjścia niż...

zobacz więcej

Arestowicz opowiadał o roli, jaką odgrywa nasz kraj w wojnie z Rosją. 


– Bez polskiej pomocy Ukrainy by już nie było. Pomoc wojskowa była zdecydowanie największa i dotarła do nas najszybciej. Polacy nie zasłaniali się swoim bezpieczeństwem, tylko oddali to, czym mogli się z nami podzielić – mówił.


Komentując starania polskiego rządu i prezydenta Andrzeja Dudy, Arestowicz stwierdził, że „Polska walczy o Ukrainę bardziej, niż Ukraina walczyłaby sama o siebie”.


Doradca Zełenskiego: Polska jest dla Ukrainy siostrą


Jego zdaniem przyjęcie przez nasz kraj setek tysięcy uchodźców dowodzi temu, że „Polska jest dla Ukrainy siostrą”.


Arestowicz odniósł się także do trudnej przeszłości, która przez lata kładła się cieniem na wzajemne stosunki. Przekonywał, że „trzeba zrobić wszystko, aby nie było żadnej rywalizacji między Polakami a Ukraińcami, bo jesteśmy dwoma największymi narodami w tej części Europy”.Wzruszające sceny w obwodzie chersońskim. Nagrania zalały sieć [WIDEO]

Ukraińskie wojska są coraz bliżej miasta Chersoń. Trwają walki, ale Rosjanie zapowiedzieli, że wycofują się z kolejnych miejscowości w obwodzie....

zobacz więcej

Doradca Zełenskiego roztoczył też wizję szerokiej współpracy między Kijowem a Warszawą. Mówił o „wspólnym zagospodarowaniu przestrzeni między Bałtykiem a Morzem Czarnym, w której znajdzie się też miejsce dla krajów bałtyckim i odnowionej Białorusi”. 


Ambasada Ukrainy w Polsce publikuje specjalny spot


W piątek w Polsce obchodzimy święto odzyskania niepodległości. Z tej okazji ambasada Ukrainy przygotowała okolicznościowe wideo. 


Spot „Dziękuję Ci, Polsko!” będzie emitowany od 11 listopada w polskiej i ukraińskiej telewizji.


Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz złożył Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości i podziękował za okazane wsparcie. 


– Bardzo Wam dziękujemy, że przyjęliście tyle osób z Ukrainy, że pomagacie im z odruchu serca. To bardzo budujące. To mocny fundament dla przyszłych relacji między ukraińskim a polskim społeczeństwem, między naszymi zaprzyjaźnionymi krajami – mówił dyplomata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej