RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Woda zamiast spalin. Testy autobusu wodorowego w Lublinie

Autobus wodorowy na ulicach Lublina (fot. UM Lublin)
Autobus wodorowy na ulicach Lublina (fot. UM Lublin)

Najnowsze

Popularne

Emisja wody zamiast spalin oraz niewielkie zużycie paliwa na 100 kilometrów – to tylko niektóre zalety autobusów wodorowych. W czwartek w ramach testu wyruszył na ulice Lublina taki właśnie pojazd, zbudowany przez spółkę ARTHUR BUS we współpracy z Politechniką Lubelską. Testy autobusu mają potrwać do soboty. Pojazd na wodór pojedzie na trzech miejskich liniach, a po testowaniu powróci do właściciela.

PKN Orlen otworzył w Krakowie pierwszą stację wodorową [WIDEO]

zobacz więcej

Autobus wodorowy na jednym baku może przejechać ponad 500 kilometrów. Dyrektor techniczny firmy Arthur w rozmowie z „Kurierem Lubelskim” poinformował, że zbiorniki z wodorem znajdują się na dachu pojazdu. Znajduje się w nich 37,5 kilograma gazu pod ciśnieniem nominalnym dochodzącym do 350 bar.


Wodór z tych zbiorników wędruje do ogniwa paliwowego, by ulec przekształceniu w energię elektryczną, która – w zależności od potrzeb – jest dystrybuowana do baterii, napędu lub do innych urządzeń elektrycznych.


Swój debiut pojazd miał na targach branżowych w Berlinie w kwietniu tego roku, ale był testowany również przez Monachium, Norymbergę, Żywiec, Wisłę, Bielsko-Biała, Sosnowiec i Cieszyn. 


Wodór może stanowić doskonałe źródło czystej energii w pojazdach. Ponadto warto podkreślić, że autobusy wyposażone w technologię wodorową osiągają większy zasięg niż ich bateryjne odpowiedniki, zaś proces tankowania jest wygodny, łatwy i zajmuje niewiele więcej czasu niż napełnienie baku benzyną. Ze względu na swoje właściwości wodór świetnie sprawdza się w napędzaniu wielkogabarytowych pojazdów.


Niewykluczone, że zdobycie przez firmę zamówienia może oznaczać seryjną produkcję w stolicy województwa lubelskiego. Na własny autobus wodorowy Lublin będzie musiał poczekać do sierpnia przyszłego roku. Na zakup autobusu wodorowego do obsługi linii komunikacji miejskiej lubelski Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris Bus & Coach Sp. z o.o.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej