RAPORT

Pogarda

Sute nagrody i dodatki w Senacie. Ujawniamy, ile Grodzki wypłacił pracownikom

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Portal tvp.info zwrócił się do kancelarii Senatu z pytaniami o kwoty przeznaczone przez izbę wyższą na nagrody i dodatki dla najważniejszych urzędników Senatu oraz zbiorczo, całej administracji tego organu. Urzędnicy odmówili nam odpowiedzi na drugie z pytań i powołali się na ustawę o dostępie do informacji publicznej. Przyznali jednak, że w sumie w 2021 roku kancelaria wypłaciła 361 osobom ponad 5 mln zł nagród i dodatków.

Tusk unika debaty w TVP, poseł ma ubaw: Donald! Czemu się boisz?

Donald Tusk odrzucił kilkadziesiąt zaproszeń do TVP Info. Nie chciał też zmierzyć się w debacie z premierem. – Jesteś sportowcem. Lubisz piłkę...

zobacz więcej

Pod koniec lutego dziennikarze skierowali do kancelarii Senatu prośbę o ujawnienie nagród, dodatków senackich, premii lub innych dodatkowych form wynagrodzenia, które w 2021 r. zainkasowali najważniejsi urzędnicy izby wyższej parlamentu


Jak informowała Interia, szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski najpierw przedłużył termin odpowiedzi, aby następnie odmówić udzielenia informacji. Redakcja zdecydowała się na zaskarżenie decyzji, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym stanął po stronie serwisu.Marszałek Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej zapowiedział jednak, że jego kancelaria złoży skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.Portal tvp.info zwrócił się do Senatu z prośbą o przedstawienie kwot nagród, dodatków senackich oraz premii wypłacanych za 2021 r. kilku osobom. Są to: Adam Niemczewski, Karolina Zioło-Pużuk, Jarosław Stolarczyk, Anna Paradowska-Naturska, Ignacy Grodecki, Roman Kapeliński, Leszek Kieniewicz, Agata Karwowska-Sokołowska, Anna Białkowska.

Gdzie dojdzie do starcia? Zaskakująca deklaracja 21-latka ws. debaty ze Szczerbą

Po tym, jak poseł PO Michał Szczerba zarzucił młodemu sympatykowi PiS, że wygrał konkurs historyczny, bo był on ustawiony, 21-latek zaproponował...

zobacz więcej

W wysłanym przez naszą redakcję piśmie prosiliśmy również o podanie całościowej kwoty przeznaczonej na nagrody i dodatki w 2021 roku wszystkim osobom w administracji Senatu. 


Na odpowiedź czekaliśmy półtora miesiąca


Dodatki senackie 3,6 mln

W przesłanym nam właśnie piśmie Anna Paradowska-Naturska (szefowa Centrum Informacyjnego Senatu) podaje, że kancelaria Senatu, w której zatrudnionych jest 361 osób (stan na grudzień 2021 r.) wypłaciła pracownikom w 2021 r.: 


- nagrody z funduszu nagród w łącznej wysokości 471.210,00 zł netto  
- dodatki senackie w łącznej wysokości 3.676.184,27 zł netto
- specjalne dodatki motywacyjne w łącznej wysokości 371.737,65 zł nettoW dokumencie wskazano również, iż w 2021 r. Kancelaria Senatu wypłaciła uprawnionym pracownikom nagrody jubileuszowe w łącznej wysokości 595.620,52 zł netto.

Niemcy blokują wypłaty z UE dla Ukrainy. Kuźmiuk: Kompromitacja, chodzi o miliardy

3 mld euro, które już dawno miały trafić na pomoc Ukrainie, zostaną przekazane do Kijowa najwcześniej w styczniu. – Głównym hamulcowym są Niemcy –...

zobacz więcej

„Odmawiamy zgodnie z przepisami”


W odniesieniu do konkretnych osób przekazano nam tylko, że w 2021 r. szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski otrzymał gratyfikacje finansowe w wysokości 8.464,87 zł netto i 9.766,57 zł netto, a zastępca szefa Kancelarii Senatu Karolina Zioło-Pużuk dostała 5.610,91 zł netto i 6.393,05 zł netto.Dodano przy tym, że w sprawie podania kwot nagród, dodatków senackich oraz premii wypłacanych w 2021 r. wskazanym w naszym pytaniu urzędnikom, Kancelaria Senatu odmawia udostępnienia informacji publicznej.


„Odmawiamy zgodnie z przepisami ustawy o dostępie do informacji publicznej tj. prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej. Należy zauważyć, że wymienieni pracownicy Kancelarii Senatu, w organie władzy publicznej, nie pełnią funkcji publicznych, a powierzone im zadania mają charakter usługowy” – podkreśliła podpisana pod dokumentem Anna Paradowska-Naturska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej