RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zmarł Dan McCafferty, były wokalista hard-rockowej grupy Nazareth

Dan McCafferty zmarł w wieku 76 lat  (fot. Ray Kilpatrick/Redferns via Getty Images)
Dan McCafferty zmarł w wieku 76 lat (fot. Ray Kilpatrick/Redferns via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Dan McCafferty, były wokalista szkockiej hard-rockowej grupy Nazareth, zmarł we wtorek w wieku 76 lat – przekazał jego były kolega z zespołu, basista Pete Agnew.

Nie żyje Siergiej Kuzniecow, twórca przeboju „Biełyje rozy"

Zmarł Siergiej Kuzniecow. Rosyjski kompozytor i muzyk miał 58 lat. To on napisał przebój „Biełyje rozy”. W rosyjskich mediach pojawiła się...

zobacz więcej

Urodzony w Dunfermline w Szkocji McCafferty był wokalistą Nazareth od powstania zespołu w 1968 roku do 2013 roku, kiedy z powodu złego stanu zdrowia wycofał się z koncertowania.

 

„Dan zmarł dziś o godz. 12.40. To najsmutniejsze ogłoszenie, jakie kiedykolwiek musiałem przekazać. Maryann i rodzina stracili wspaniałego, kochającego męża i ojca, ja straciłem najlepszego przyjaciela, a świat stracił jednego z najwspanialszych wokalistów, jacy kiedykolwiek żyli” – napisał na oficjalnym profilu zespołu na Facebooku Agnew, który pozostał jedynym żyjącym członkiem oryginalnego składu. 


McCafferty był współautorem kilku największych przebojów Nazareth, m.in. „Bad Bad Boy” i „Broken Down Angel”. Ostatnia płyta Nazareth z jego udziałem „Rock'n'Roll Telephone” ukazała się w 2014 roku. Wydał też trzy solowe albumy, ostatni z nich trzy lata temu. 


Zespół ogłosił wycofanie się McCafferty'ego z koncertowania w sierpniu 2013 roku ze względu na problemy zdrowotne. Wcześniej powiedział magazynowi muzycznemu „Classic Rock”, że jego problemy zdrowotne były spowodowane przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, która pogorszyła się w ostatnich latach. W sierpniu 2013 roku podczas koncertu w Szwajcarii McCafferty musiał zejść ze sceny po zaledwie trzech utworach. – Nie wiesz, kiedy to nastąpi, ale nagle nie możesz oddychać – powiedział później, dodając: Jeśli nie możesz wykonać zadania, nie powinieneś tam być – Nazareth jest na to zbyt duży”. 


Po jego wycofaniu się z zespołu wokalistą został na krótko Linton Osborne, a od 2015 r. rolę tę pełni Carl Sentance. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej