RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Kot Stepan z Charkowa został ambasadorem projektu ratowania ukraińskiej kultury

Charkowski kot Stepan ma na Instagramie 1,3 mln obserwujących (fot. Instagram/loveyoustepan)
Charkowski kot Stepan ma na Instagramie 1,3 mln obserwujących (fot. Instagram/loveyoustepan)

Najnowsze

Popularne

Najpopularniejszy kot Ukrainy będzie teraz zachęcał ludzi z całego świata do współpracy przy ratowaniu zabytków tego kraju. Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Stepan został ambasadorem projektu „Ratujmy ukraińską kulturę”.

Owce zalały Szczawnicę. To oznaka zbliżającej się zimy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Setki owiec prowadzonych przez baców i juhasów, zaganianych przez owczarki podhalańskie, przeszły w sobotę ulicami Szczawnicy. Doroczny redyk,...

zobacz więcej

„Charkowski kot Stepan, który ma na Instagramie 1,3 mln obserwujących, został ambasadorem projektu MKiPI »Ratujmy ukraińską kulturę«. To już trzecia gwiazda, która włączyła się do projektu, którego celem jest odbudowa zniszczonych przez Rosjan ukraińskich zabytków kultury” – ogłosiło 7 listopada na swoim profilu na Facebooku Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. 

 

Z kolei na profilu Stepana na Instagramie pojawiło się zdjęcie kota z miniaturą muzeum ukraińskiego poety Hryhorija Skoworody, które mieściło się pod Zołocziwem w obwodzie charkowskim. Placówka spłonęła w maju spłonęło w wyniku rosyjskiego ostrzału. 


„Ratujmy ukraińską kulturę”

 

Projekt „Ratujmy ukraińską kulturę” to inicjatywa ukraińskiego Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej, mająca na celu zebranie funduszy na odbudowę zniszczonych muzeów, zabytków, uczelni, bibliotek i innych obiektów kultury, które zostały doszczętnie zniszczone bądź uszkodzone przez wojska rosyjskie. A jest ich sporo. 
Plaga karaluchów zakłóciła Halloween. Zamknięto część ulic

W Wyandotte, niewielkim mieście na obrzeżach Detroit, 31 października zamknięto część ulic z powodu inwazji karaluchów. To oznacza, że obchodzące...

zobacz więcej

„Od 24 lutego 2022 r. wojska Federacji Rosyjskiej uszkodziły bądź zniszczyły 469 obiektów dziedzictwa kulturowego. Szkody wynoszą już setki milionów hrywien. Opracowaliśmy wygodną stronę internetową, która zawiera opis każdego obiektu kultury zniszczonego przez bandytów, rozmiar zniszczeń i kwotę potrzebną na jego odbudowę” – pisał pod koniec sierpnia na swoim profilu Facebooku szef tego resortu Ołeksandr Tkaczenko. 

 

Instagramowy profil kota Stepana prowadzi jego właścicielka Anna. Tydzień po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę jej dom w Charkowie został zbombardowany. Anna wraz ze swoim pupilem uciekła z Ukrainy – najpierw do Polski, a potem, dzięki pomocy Światowego Stowarzyszenia Influencerów z Monako do Francji.


Za granicą wciąż działają na rzecz Ukrainy. W marcu dzięki akcji zorganizowanej na profilu Stepana udało się zebrać ponad 10 tys. dolarów na pomoc zwierzętom na Ukrainie. W maju, gdy kot zdobył główną nagrodę w konkursie World Influencers & Bloggers Award, jako zwycięzca zachęcał do wpłat na rzecz dzieci na Ukrainie. Teraz będzie namawiał do ratowania dóbr ukraińskiej kultury. 

 

Do tej pory ambasadorami projektu był raper Skofka i zespół Kalush Orchestra, tegoroczni zwycięzcy konkursu piosenki Eurowizji. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej