RAPORT

Pogarda

Bośniackie ciężarówki bez zezwoleń na transport. Jedna jechała do Rosji

Inspektorzy zatrzymali do kontroli ciężarówkę bośniackiego przewoźnika (fot. www.gov.pl)
Inspektorzy zatrzymali do kontroli ciężarówkę bośniackiego przewoźnika (fot. www.gov.pl)

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze małopolskiej i opolskiej Inspekcji Transportu Drogowego wycofali tymczasowo z dalszej jazdy dwie ciężarówki bośniackich przewoźników. Kierowca jednego z zestawów próbował ponownie wykorzystać jednorazowe zezwolenie na wykonywanie międzynarodowego przewozu rzeczy – poinformował Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Jak też podano, kierowca drugiej ciężarówki usiłować zaś przejechać z niewypełnionym zezwoleniem, aby wykorzystać je podczas następnej trasy przez Polskę.

9 ton za dużo. Inspektorzy zatrzymali ciężarówkę z szambami [WIDEO]

Blisko o 9 ton za dużo ważył zespół pojazdów z szambami betonowymi, który przejeżdżał w miniony piątek przez powiat ostródzki. Do tego samochód...

zobacz więcej

W sobotę na S7 w miejscowości Spytkowice koło Nowego Targu małopolscy inspektorzy zatrzymali do rutynowej kontroli ciągnik siodłowy z naczepą. Ciężarówką bośniackiego przedsiębiorcy przewożono ładunek z Bośni i Hercegowiny do Rosji. Kierowca przedstawił patrolowi dokument uprawniający do międzynarodowego przewozu rzeczy, który był już wcześniej wykorzystany.

 

Funkcjonariusze ITD podczas weryfikacji zezwolenia pod światłem ultrafioletowym wykazali „na nim zapisy świadczące o tym, że zostało ono wykorzystane 6 października 2022 na trasie Bośnia i Hercegowina - Rosja, a następnie na trasie Polska - Bośnia i Hercegowina”. Kontrolowany kierowca nie posiadał innego dokumentu uprawniającego go do przewozu ładunku.

 

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował także, że 4 listopada w miejscowości Reńska Wieś w pobliżu Kędzierzyna-Koźla, opolska ITD skontrolowała inny zestaw należący do przedsiębiorcy z Bośni i Hercegowiny. Ładunek przewożono z Austrii do Polski.

 

Czytaj także: Przeładowana ciężarówka i wyciekający olej

 

Jak podkreślono, „kierowca okazał do kontroli wymagane zezwolenie na wykonywanie międzynarodowego przewozu rzeczy, ale nie było ono wypełnione”. „W ten sposób bośniacki przewoźnik chciał prawdopodobnie wykorzystać blankiet zezwolenia w trakcie kolejnego przewozu ładunku przez terytorium Polski” – wyjaśniono w komunikacie.

 


W obu przypadkach inspektorzy wstrzymali transport ładunków oraz skierowali ciężarówki na wyznaczony parking strzeżony. Zostaną one stamtąd zwolnione po wpłaceniu 12 tys. zł kaucji i okazaniu ważnych zezwoleń. Wobec bośniackich przewoźników zostaną wszczęte postępowania administracyjne.

Nieaktualne zezwolenie na transport (fot. www.gov.pl)
Nieaktualne zezwolenie na transport (fot. www.gov.pl)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej