RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Naukowcy zbadali doświadczenia momentu śmierci

Wiele osób w chwili śmierci klinicznej ma podobne przeżycia (fot. Shutterstock/RONNACHAIPARK)
Wiele osób w chwili śmierci klinicznej ma podobne przeżycia (fot. Shutterstock/RONNACHAIPARK)

Wiele osób w chwili śmierci klinicznej ma podobne przeżycia – pokazuje naukowe badanie. Doświadczeniom tym towarzyszy specyficzna aktywność mózgu, która mocno różni się od towarzyszącej halucynacjom czy snom.

Wyspane kobiety łatwiej robią karierę

Wyspane kobiety są bardziej zmotywowane do zawodowego działania i zdobywania statusu. Mężczyzn to nie dotyczy – sugeruje amerykańskie badanie.

zobacz więcej

Jedna na pięć osób, które przeżyły resuscytację krążeniowo-oddechową prowadzoną po ataku serca, może mieć żywe wspomnienia z czasu, kiedy, jak się wydawało, były nieprzytomne, na skraju śmierci. Tak wskazało badanie przeprowadzone przez ekspertów z New York University Grossman School of Medicine. 

 

Objęło ono prawie 600 mężczyzn i kobiet, których serca na pewien czas przestały bić, kiedy przebywali w szpitalu. W badaniu wzięło udział 25 amerykańskich i brytyjskich klinik.

 

Pacjenci, którzy przeżyli, często opowiadali o takich doświadczeniach, jak odczucie oddzielenia od ciała, obserwowanie zachodzących wydarzeń bez odczucia bólu i strachu, ocena własnego życia – czynów, intencji i myśli odnośnie innych osób. 

 

Naukowcy odkryli, że doświadczenia te różniły się od halucynacji, urojeń, snów czy wytworów świadomości odzyskiwanej w trakcie resuscytacji.

Przełomowe odkrycie z udziałem polskich archeologów. Pamięta czasy Rzymian [WIDEO]

zobacz więcej

Badania mózgu wskazały na specyficzną aktywność neuronów – fal gamma, delta, teta, beta i alfa. Niektóre z nich – wyjaśniają badacze – pojawiają się zwykle, gdy ludzie są świadomi i wykonują wyższe operacje mentalne, takie jak myślenie, wspominanie czy uważne postrzeganie czegoś. 

 

„Te wspominane doświadczenia i fale mózgowe mogą być pierwszymi oznakami tzw. doświadczeń z pogranicza śmierci. Po raz pierwszy uchwyciliśmy je w szeroko zakrojonym badaniu” – mówi kierujący pracami prof. Sam Parnia, naukowiec i lekarz.

 

„Nasze wyniki dostarczają dowodów, że będąc na granicy śmierci i w śpiączce, ludzie przechodzą przez wyjątkowe, wewnętrzne doświadczenie, włączając to świadomość, bez uczucia lęku” – podkreśla specjalista. 


Według niego i jego kolegów badanie wskazuje, że poczucie własnego „ja” oraz świadomość, podobnie jak inne biologiczne funkcje mogą nie zanikać całkowicie w okolicach momentu śmierci.

Naukowcy stworzyli „żywe” naczynia krwionośne

Naukowcom z Australii udało się wyprodukować materiał, który naśladuje budową ścianę prawdziwych naczyń krwionośnych – informuje pismo „Advanced...

zobacz więcej

„Tych żywych doświadczeń nie należy postrzegać jako jakiś trick czy zaburzenie umierającego mózgu, ale raczej jako unikatowe, ludzkie przeżycie, które pojawia się u progu śmierci” – twierdzi specjalista. 

 

Według niego i jego kolegów kiedy mózg zaczyna umierać, przestają działać różne psychiczne blokady, co może prowadzić do ujawnienia się ukrytych głęboko wspomnień czy myśli. Nikt na razie nie zna ewolucyjnego celu takiego mechanizmu.

 

Jak zauważa prof. Parnia, zjawisko to „wskazuje na intrygujące pytania o działanie ludzkiej psychiki, nawet w momencie śmierci”. Naukowcy podkreślają więc potrzebę dalszych, prowadzonych bez uprzedzeń badań, które sprawdzą kolejne, biologiczne reakcje pojawiające się u progu śmierci oraz psychologiczne skutki resuscytacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej