RAPORT

Pogarda

Niemcy skarżą inwestycję na Odrze. Gróbarczyk: Chcą ograniczyć rozwój Polski

W ocenie polskiego ministra Niemcy dążą do ograniczenia konkurencyjności portu Szczecin–Świnoujście (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)
W ocenie polskiego ministra Niemcy dążą do ograniczenia konkurencyjności portu Szczecin–Świnoujście (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Brandenburskie Ministerstwo Środowiska zapowiedziało złożenie skargi do Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie budowy zapór przeciwpowodziowych. – Chodzi tak naprawdę o ograniczenie konkurencyjności i możliwości rozwoju polskiej infrastruktury – skomentował w poniedziałek w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

„Zatrzymać KPO dla Niemiec”. Minister środowiska przypomina umowę ws. Odry z 2015 r.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zwraca uwagę, że rząd w Berlinie nie realizuje umowy z 2015 r. ws. ochrony przeciwpowodziowej na Odrze...

zobacz więcej

Portal poinformował, że władze niemieckiego kraju związkowego Brandenburgia przygotowują pozew o legalne zatrzymanie rozbudowy infrastruktury na Odrze po stronie polskiej, co resort środowiska tego kraju związkowego potwierdził w komentarzu dla niemieckiego portalu rbb24. 


Rzecznik ministerstwa uzasadnił pozew ochroną przyrody. 


Władze Brandenburgii chcą zatrzymania inwestycji po polskiej stronie Odry


– Naszym zdaniem nie uwzględnia się w wystarczającym stopniu przewidywanego transgranicznego oddziaływania na środowisko i obecnego stanu ekologicznego Odry – wyjaśnił.


Jak dodał rzecznik, minister środowiska Axel Vogel (Zieloni) informował rząd Brandenburgii o tym kroku prawie dwa tygodnie temu. 


„Pozew ma wpłynąć do Sądu Administracyjnego w Warszawie najpóźniej do 16 listopada” – dodało rbb24.


Czytaj także: Niemcy nie chcą modernizacji drogi wodnej na Odrze

Gróbarczyk o Odrze: Słowa niemieckiej minister to skandal

Szefowa niemieckiego resortu środowiska Steffi Lemke zażądała od Polski wstrzymania rozbudowy Odry. „Modernizacja Odry w postaci budowy stopni...

zobacz więcej

– Chodzi tak naprawdę o ograniczenie konkurencyjności i możliwości rozwoju polskiej infrastruktury – ocenił wiceminister Gróbarczyk w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. 


Jak wyjaśnił, „dla nas uruchomienie Odry pod względem żeglugowym to jest dopełnienie korytarza środkowoeuropejskiego, który opiera się na drodze S3 i kolejowej Nadodrzankę i jest najlepszą ofertą dla rozwoju portu Szczecin–Świnoujście".


Gróbarczyk: Niemcy chcą ograniczyć konkurencję portu Szczecin–Świnoujście


– To nie tajemnica, że Niemcy czynią bardzo dużo [...], aby port Szczecin–Świnoujście nie rozwijał się w takim tempie – ocenił Gróbarczyk.


Wiceminister wyjaśnił, że inwestycje w zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej na Odrze realizowane są w oparciu o środki z Banku Światowego i banków europejskich, więc jest to traktowane jako priorytet w zakresie ochrony środowiska i zgodności ze wszystkimi normami. 


– A po drugie dotyczą umowy, która została zawarta ze stroną niemiecką w 2015 roku, kiedy rządem kierowała Ewa Kopacz – dodał.


Jak przekonywał Gróbarczyk, złożenie skargi do sądu przez brandenburskie ministerstwo nie ma większego wpływu na realizację inwestycji na Odrze, ponieważ większość prac będzie zakończona w przyszłym roku. 


– Nie zakładam, żeby jakiekolwiek utrudnienia mogły zahamować ten proces – ocenił wiceszef resoru infrastruktury.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej