RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

MSZ Ukrainy: Nestle, Danone, Auchan i Pfizer finansują ludobójstwo

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba (fot. Pavlo Bagmut / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba (fot. Pavlo Bagmut / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że międzynarodowe firmy, które nadal działają w Rosji, bezpośrednio finansują zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej i ludobójstwo na obywatelach Ukrainy. Resort opublikował też listę 50 przedsiębiorstw dalej prowadzących działalność w kraju Władimira Putina.

UE zablokuje tarczę antyinflacyjną? „Niemcom pozwalają. To kolejne sankcje na Polskę”

KE przekazała Polsce, że ma zastrzeżenia do obniżenia stawek VAT na gaz, paliwa i nawozy. Europoseł PiS Bogdan Rzońca mówi w rozmowie z portalem...

zobacz więcej

Dmytro Kułeba ponowił apel do klientów i partnerów międzynarodowych firm działających w Rosji, aby „bojkotowali te marki, dopóki nie przestaną zarabiać na krwi i wycofają się z Rosji”. 

 

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy opublikowało dodatkowo listę 50 firm zarabiających na współpracy z Rosjanami.

 


Na przedstawionej grafice pojawiły się m.in. nazwy: Philips, Siemens, Pfizer, Airbus, Danone, Aviva, Auchan, ING, Johnson&Johnson, Nestle, Bayer, Abbott, Veolia, Unilever, Procter and Gamble, Astra Zeneca czy UniCredit.

 

Dmytro Kułeba i ukraiński rząd od marca 2022 r. apelują o zrywanie współpracy gospodarczej z Rosją. 

 


Szef MSZ publicznie informował też o efektach rozmów z szefami poszczególnych spółek. Po spotkaniu z dyrektorem Nestlé pisał na przykład: „Rozmawiałem z CEO Nestlé Markiem Schneiderem o efektach ubocznych pozostania na rosyjskim rynku. Niestety, nie ma z jego strony żadnego zrozumienia. Płacenie podatków do budżetu terrorystycznego państwa oznacza zabijanie bezbronnych dzieci i matek. Mam nadzieję, że Nestlé zmieni niedługo swoją decyzję”.

 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej