RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premiera w TVP Dokument: film „Casus belli. Po co komu ta wojna?” o ataku Rosji na Gruzję

Mija 14 lat odkąd ostrzelano konwój z prezydentem Lechem Kaczyńskim (fot. PAP/EPA/IRAKLI GEDENIDZE/POOL)
Mija 14 lat odkąd ostrzelano konwój z prezydentem Lechem Kaczyńskim (fot. PAP/EPA/IRAKLI GEDENIDZE/POOL)

Najnowsze

Popularne

23 listopada przypada rocznica incydentu przy kordonie rosyjskim w Gruzji, kiedy Rosjanie i Osetyjczycy oddali strzały na widok konwoju z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Tego dnia o godz. 21.45 TVP Dokument premierowo pokaże film „Casus belli. Po co komu ta wojna?” o historii rosyjskiej agresji na Gruzję. – Obraz jest niezwykle aktualny, bo pokazuje mocne analogie do bieżących wydarzeń – podkreśla redaktor naczelny TVP Historia i TVP Dokument Piotr Legutko.

„Czy Zachód posłucha ostrzeżeń Polski?”. WSJ przypomina proroczą mowę Lecha Kaczyńskiego

Słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego wygłoszone w 2008 roku w Gruzji zapamiętał cały świat jako wymowną przestrogę przed Rosją. Ostrzeżenie...

zobacz więcej

Film Macieja Maciejowskiego był już prezentowany m.in. na festiwalu w Batumi, największym wydarzeniu filmowym w Gruzji, a także Festiwalu NNW w Gdyni. 

 

Głównymi bohaterami „Casus belli. Po co komu ta wojna?” są zwykli ludzie dotknięci tragedią wojny. Pojawiający się w filmie politycy są jedynie uczestnikami przedstawianych wydarzeń. 

 

Jak relacjonowano po przedpremierowym pokazie w Sejmie, dokument pokazuje także postawę Lecha Kaczyńskiego wobec rosyjskiego ataku na Gruzję, a kończy się odniesieniem do trwającej agresji Rosji na Ukrainie i spełniających się na oczach świata słów prezydenta wypowiedzianych w Tbilisi: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”

 

Autorzy filmu ujawniają, że wyprawa w stronę posterunku wojskowego była inicjatywą samego Kaczyńskiego, który chciał pokazać światu, że Rosja narusza stale integralność terytorialną Gruzji i gromadzi wojska. Ten cel został osiągnięty a drugi atak Rosji nie nastąpił. 

 

Premiera filmu „Casus belli. Po co komu ta wojna?” w TVP Dokument 23 listopada 2022 r. o godz. 21.45. 


Czytaj więcej: Świat go wtedy zapamiętał. Polski prezydent zaskoczył Putina i Busha

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej