RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Hakerzy z Korei Północnej ukradli w tym roku ponad miliard dolarów w kryptowalutach

Kradzieże nasiliły się w związku z pandemią COVID–19 i zamknięciem granicy (fot. Shutterstock/Coyz0)
Kradzieże nasiliły się w związku z pandemią COVID–19 i zamknięciem granicy (fot. Shutterstock/Coyz0)

Najnowsze

Popularne

Hakerzy z Korei Północnej ukradli już od początku roku równowartość ponad 1,2 mld dolarów w kryptowalutach – podał w poniedziałek południowokoreański dziennik „Dzoson Ilbo”, powołując się na źródło zapoznane z ustaleniami służb wywiadowczych USA i Korei Płd.

Silny atak hakerski na serwery polskiego Senatu

Od około 40 minut trwa silny atak hakerski na serwery Izby Wyższej parlamentu, poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki. – Nie wiem, czy to...

zobacz więcej

Według gazety informacje o rozmiarach kradzieży zostały zweryfikowane przez amerykańskie i południowokoreańskie służby. „Dlatego właśnie Korea Północna była w stanie dokonać tak wielu prowokacji mimo chylącej się ku upadkowi gospodarki” – powiedziało źródło. 

 

W ciągu ostatniego tygodnia reżim w Pjongjangu wystrzelił około 30 pocisków balistycznych i około 160 artyleryjskich, co zdaniem „Dzoson Ilbo” kosztowało go równowartość setek milionów dolarów. 


Sankcje na Pjongjang

 

W 2016 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ znacznie zaostrzyła sankcje nałożone na Pjongjang, co w dużej mierze odcięło go od źródeł zagranicznych walut. Od tamtej pory północnokoreańscy hakerzy kradli kryptowaluty z giełd na całym świecie. Według ekspertów działaniami kieruje Generalne Biuro Zwiadowcze, wojskowa agencja podlegająca przywódcy KRLD Kim Dzong Unowi. 

„Globalna operacja wpływu”. Microsoft opublikował raport o rosyjskich cyberatakach

W koordynacji z innymi działaniami cybernetycznymi Rosjanie prowadzą globalne operacje wpływu, aby wesprzeć wysiłki wojenne na Ukrainie. Łączą...

zobacz więcej

„Wraz z szybkim rozwojem ekosystemu kryptowalut, północnokoreańskie grupy hakerskie (…) prowadzone przez Generalne Biuro Zwiadowcze skupiały się na hakowaniu giełd, a pieniądze wykorzystywano do rozwijania głowic nuklearnych” – powiedziało źródło rządowe w Seulu, cytowane przez „Dzoson Ilbo”. 

 

Gazeta podkreśla, że kradzieże nasiliły się również w związku z pandemią COVID–19 i zamknięciem granicy, które dodatkowo utrudniło Korei Północnej zdobywanie zagranicznych walut poprzez handel i przemyt. 

 

Firma analityczna Chainalysis oszacowała w sierpniu, że od początku 2022 r. grupy wiązane z Koreą Północną ukradły równowartość ponad 1 mld dolarów z protokołów DeFi (finansów zdecentralizowanych), jak określa się usługi finansowe w systemie blockchain – przekazała Agencja Reutera. 

 

Później Chainalysis poinformował, że władze Stanów Zjednoczonych zajęły równowartość około 30 mln dolarów skradzionych przez grupę hakerską Lazarus z popularnej gry internetowej Axie Infinity. Według Chainalysis był to pierwszy przypadek odzyskania kryptowalut skradzionych przez północnokoreańskich hakerów. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej