RAPORT

Pogarda

Zapora Błaszczaka, list Sasina, mizeria Burego

Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Jacek Bury (fot. PAP/Wojtek Jargiło/Roman Zawistowski/Mateusz Marek)
Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Jacek Bury (fot. PAP/Wojtek Jargiło/Roman Zawistowski/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Po zapowiedzi budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej przez Amerykanów, w tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że kolejną mają zbudować w Polsce Koreańczycy, a planowana jest również trzecia. Na granicy polsko-rosyjskiej rozpoczęła się budowa zapory, która ma nas zabezpieczyć przed atakiem hybrydowym ze strony Federacji Rosyjskiej z wykorzystaniem imigrantów z Bliskiego Wschodu.

Ochojska zaatakowała PiS. Zaliczyła dużą wpadkę

Janina Ochojska, europosłanka związana z Platformą Obywatelską, kolejny raz zaatakowała Prawo i Sprawiedliwość. Tym razem jej oburzenie dotyczyło...

zobacz więcej

Niedziela. Debata bez Tuska


Janina Ochojska, eurodeputowana Koalicji Obywatelskiej oburzyła się (słusznie) z powodu funkcjonowania punktu informacyjnego dla osób z niepełnosprawnościami i z tej okazji (niesłusznie) zaatakowała rząd. W rzeczywistości skrytykowała władze Warszawy. „Zapyta Pani kolegów z Platformy, kto tam rządzi” – komentuje rzecznik PiS Radosław Fogiel. Okazuje się, że poza beznadziejnym rozpoznaniem spraw międzynarodowych Janina Ochojska nie ma także bladego pojęcia o kompetencjach samorządów. 


Ochojska to nie pierwszy przypadek parlamentarzysty, który niewiele wie, ale dużo i chętnie się wypowiada. Leszek Miller, były premier z SLD a obecnie kolega Ochojskiej wybrany do europarlamentu z list PO, wie z kolei wszystko o Komisji Europejskiej. Według Millera Polska może mieć „bardzo poważne problemy” z KE. – Sposób wyboru amerykańskiej firmy do budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej może otworzyć nowe pole konfliktu z Brukselą – powiedział Leszek Miller. 


Komisja Europejska nie wypowiadała się wcale w sprawie polskich planów budowy elektrowni, ale na pewno chętnie przyjmie podpowiedzi Millera, z której strony Polskę znów zaatakować. – Straszenie nas Brukselą na nikim nie robi wrażenia, jesteśmy państwem suwerennym – skomentowała sprawę szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.


Blisko pięćdziesiąt razy był zapraszany do programu „Strefa Starcia” w TVP Info, w którym mógłby podebatować z premierem Mateuszem Morawieckim. O tym, że lider PO nie weźmie udziału w niedzielnym programie poinformował rzecznik PO Jan Grabiec. To już tradycja. Przed debatą z prezydentem Andrzejem Dudą w Końskich uciekł Rafał Trzaskowski. Nie dziwi, że Tusk nie ma odwagi zmierzyć się z premierem Morawieckim. Grabiec uważa, że taka debata nie może być dobrze przeprowadzana przez TVP. Rzeczywiście, kiedy Tusk był premier w TVP rządziły zupełnie inne standardy niż obecnie: w studio śpiewano mu „sto lat”, a w głównych wydaniach „Wiadomości” pokazywano świętowanie przez Armię Czerwoną rocznic zwycięstwa w II wojnie światowej.


„Strefa starcia”. Sześć reaktorów atomowych – premier Morawiecki o rewolucji w energetyce [WIDEO]

Ściągnęliśmy z zagranicy dodatkowe ponad 5 mln ton węgla, a do końca roku będzie to jeszcze około 4 mln ton. Przez ostatnie tygodnie przeszliśmy od...

zobacz więcej

Ostatecznie premier Morawiecki sam wystąpił w Strefie Starcia. – Ściągnęliśmy z zagranicy dodatkowe ponad 5 mln ton węgla, a do końca roku będzie to jeszcze około 4 mln ton. Przez ostatnie tygodnie przeszliśmy od tego stanu, gdzie problem był odpychany, do momentu, że samorządowcy zgodzili się, że ten proces jest dobrze przygotowany przez rząd i oni są w stanie tę ostatnią milę zrealizować; czyli dowieźć węgiel ze składów do gospodarstw domowych, do ludzi – mówił w programie. Szef rządu odniósł się także do budowy elektrowni atomowej we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że ta inwestycja uniezależni Polskę od wahań cen surowców energetycznych pozyskiwanych z zagranicy. Zapowiedział również budowę trzeciej elektrowni atomowej w Polsce.


Poniedziałek. List w sprawie Pątnowa


Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin ogłosił, że w Pątnowie powstanie równoległe druga elektrownia jądrowa, budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie. 


Spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały w Seulu list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię. Porozumienie o współpracy podpisali też szefowie MAP i ministerstwa handlu, przemysłu i energii Korei Płd. – Mówiliśmy, że jeszcze w tym roku powiemy Polakom, że powstanie pierwsza elektrownia jądrowa. Poszliśmy dalej. Mówimy, że w Polsce powstaną w najbliższych latach dwie nowe elektrownie jądrowe, a trzecią planujemy – powiedział w Seulu wicepremier Sasin. – Po umowach na dostawy sprzętu dla polskiej armii, nasza współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary – podkreślił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do listu intencyjnego.


Tymczasem kluczowym źródłem energii pozostaje jeszcze węgiel. – Pierwsze transporty z węglem już jadą do samorządów – poinformował wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Polityk zwrócił uwagę, że od stycznia do końca sezonu grzewczego w polskich portach może zostać przeładowana rekordowa ilość 20 mln ton węgla.

Napaść działaczy KOD na reporterów „Magazynu śledczego”. Skandaliczna decyzja sądu [WIDEO]

Nie może być tak, że dziennikarz będzie mówił, że nie można go dotknąć – stwierdził sędzia Maciej Szulc z Sądu Okręgowego w Gorzowie. W...

zobacz więcej

W polskim sądzie zapadł kolejny kuriozalny wyrok. – Nie może być tak, że dziennikarz będzie mówił, że nie można go dotknąć – stwierdził sędzia Maciej Szulc z Sądu Okręgowego w Gorzowie przy ogłaszaniu wyroku w sprawie działaczy KOD oskarżonych o napaść na reporterów „Magazynu Śledczego Anity Gargas”. Dziennikarze zostali zaatakowani w 2017 roku podczas spotkania z redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” Adamem Michnikiem. Sędzia Szulc jednego z działaczy KOD uniewinnił, ws. drugiego – umorzył postępowanie.


A teraz wyobraźmy sobie, że podobna sytuacja dotyczy pracowników TVN? Albo gdyby tak ktoś pobił sędziego? Z pewnością w jednym i drugim przypadku byłaby awantura na całą Europę, a sędziowskie stowarzyszenie Iustitia razem z opozycją wzywałaby Niemcy i Francję do wprowadzenie do Polski swoich wojsk.


Wtorek. Wszystkich Świętych


Dzień Wszystkich Świętych upłynął spokojnie, w poszanowaniu dla wiary i tradycji. Politycy, jak i wyborcy odwiedzali groby swoich bliskich. Prezydent Andrzej Duda odwiedził we Wszystkich Świętych grób Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu w Krakowie. Jak zaznaczył prezydent, modlitwa i chwila zadumy przy grobie pary prezydenckiej są dla niego ważne, dlatego stara się być tam jak najczęściej.


Środa. Zapora na granicy z Rosją

Powstanie zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim. Błaszczak podał szczegóły

Zdecydowałem o podjęciu działań, które zwiększą bezpieczeństwo na granicy z obwodem Kaliningradzkim. Rozpoczniemy budowę tymczasowej zapory, która...

zobacz więcej

A kolejnego dnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a gmina – sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. 


O sprawach węgla ciągle głośno także w kontekście reklamówki z 600 tys. euro jakie miał rzekomo otrzymać syn Donalda Tuska. Marek Falenta przerwał milczenie i w rozmowie z portalem tvp.info opowiedział o szczegółach spotkania z Rosjanami. Jego zadaniem w projekcie Składów Węgla było pozyskanie kapitału od inwestorów i wprowadzenie spółki na giełdę. Jak przekonuje, założenia były dobre, ale działania jego byłego współpracownika oraz szefa Platformy Obywatelskiej zaprzepaściły wszystkie plany. – Są ustalenia, by złożyć projekt o powołaniu komisji weryfikacyjnej do zbadania całości procesów i decyzji dotyczących bezpieczeństwa energetycznego po 2007 r. – powiedział rzecznik PiS Radosław Fogiel.


To już oficjalnie. W projekcie rządu zapisano wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Wskazana przez inwestora jako preferowana lokalizacja to Lubiatowo-Kopalino. Szef rządu podał przybliżony koszt inwestycji. – To jest około 20 miliardów dolarów, czyli kwota sięgająca 90-100 miliardów złotych. Sposobów finansowania może być kilka i szczegółowo rozmawialiśmy o nich na dzisiejszej Radzie (Ministrów). Na tym etapie ważne jest, byśmy mieli zabezpieczenie finansowe na te najbliższe etapy i ono oczywiście jest – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. – Decyzja o budowie elektrowni jądrowej w Polsce to bardzo dobra odpowiedź na działania Rosji, która przekształciła energię w broń (…) Mamy wspaniałą współpracę wojskową, ale to jest bezpieczeństwo energetyczne. To jedna z kluczowych części naszej współpracy – podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w TVN24.


Bezpieczeństwo Polski wymaga także podjęcia kolejnych działań na rzecz uszczelnienia naszych granic. – Na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie zapora – ogłosił wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Na 200 kilometrach granicy zapora z concertiny o szerokości 3 m i wysokości 2,5 metra oraz zaawansowana bariera elektroniczna. Na decyzję rządu miała wpływ m. in. informacja, że lotnisko w Kaliningradzie zamierza przyjmować statki powietrzne z tych samych destynacji, które uruchomił rok temu port lotniczy w Mińsku by wywołać sztuczną falę migracyjną do Polski.


Siemoniak tłumaczy, dlaczego PO nie wybudowała elektrowni atomowej

W Polsce powstaną dwie elektrownie atomowe, a rząd zapowiada, że trwają rozmowy o trzeciej tego typu inwestycji. Wśród polityków opozycji pojawiają...

zobacz więcej

Decyzja o budowanie zapory oburzyła Janinę Ochojską, eurodeputowaną Koalicji Europejskiej, która sugerowała, że rząd stracił rozum. „Przestrzegajcie prawa i procedur. To tańsze i skuteczniejsze” – zaapelowała polityk, która wsławiła się atakami na Straż Graniczną.  


Czwartek. Atomówki za drogie dla PO, ośmiorniczki tańsze


Premier Mateusz Morawiecki udał się do Berlina na spotkanie Procesu Berlińskiego, czyli procesu integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. – Władimir Putin i Rosja rozpętali wojnę przeciwko Ukrainie, ale jednocześnie ta wojna toczona jest przeciwko Europie, przeciwko UE – mówił w Berlinie szef polskiego rządu. 


Tymczasem w Polsce mamy wewnętrzny front, na którym cały czas trwa walka. „Krytyka uszczelniania granicy z Rosją to wyraźny przykład prorosyjskiej postawy” – ocenił teraz na Twitterze wicepremier minister obrony Mariusz Błaszczak. – Jeśli ktoś dziś ulega rosyjskiej propagandzie, jest zwykłym szkodnikiem. Mamy obowiązek chronić naszych obywateli i granic państwa – ocenił krytykę powstania bariery na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim wiceszef klubu PiS Marek Suski. 


W Sejmie gorąca dyskusja o nowelizacji prawa oświatowego, która ma wprowadzić możliwości kontroli przez rodziców treści, jakie przedstawiają w szkole organizacje pozarządowe. – PiS popiera zapisy, które zapewniają rodzicom możliwość współdecydowania o treściach i sposobach prowadzenia zajęć dodatkowych w szkołach – mówiła w Sejmie posłanka Prawa i Sprawiedliwości Teresa Wargocka. Z kolei Krystyna Szumilas z KO zapowiedziała, że złoży wniosek o odrzucenie ustawy w całości.


Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej zapytany w czasie wywiadu, dlaczego to jego rząd nie wybudował „atomówki” stwierdził, że „nie było na to pieniędzy”. Tymczasem powstała nawet specjalna spółka a w latach 2007-2015 na przygotowanie inwestycji wydano jednak... setki milionów złotych. Nie wspominając o ośmiorniczkach i drogich trunkach na koszt podatnika – na to polityków PO było stać.


Prezydent Duda: Westerplatte jest symbolem wielkiego bohaterstwa

Westerplatte jest symbolem sprawiedliwego czynu, uczciwej walki w obronie dobra aż do śmierci; dla nas wszystkich jest także symbolem wielkiego...

zobacz więcej

Teraz pieniądze znajdą i nie będą wynikały z dodatkowych obciążeń dla Polaków. – Nie planujemy żadnej dodatkowej opłaty czy przenoszenia na obywateli kosztów inwestycji w atom – zapewniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 


Stołeczny samorząd zakupił nowe pociągi metra. W zeszły piątek na tory wyjechał pociąg Varsovia, wioząc na swoim pokładzie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Jeździł i się już najeździł, bo w czwartek właśnie się zepsuł i został odstawiony. Trzeba przyznać, że przy wszystkich swoich „zaletach” Rafał Trzaskowski po prostu jest też pechowcem i powinien trzymać się jak najdalej od wszystkiego co ze stołecznym miastem związane. Oby nigdy nie miał nic wspólnego z elektrownią atomową… Może i dobrze, że PO ich nie zbudowała…


Piątek. Pogrzeb obrońców Westerplatte


Dziesięciu polskich żołnierzy, którzy w 1939 roku bronili Westerplatte przed niemiecką agresją, spoczęło na odnowionym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Razem z nimi zostaną również pochowano także majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej, zmarłego w 1946 roku i ekshumowanego w 2021 roku. – Westerplatte jest symbolem sprawiedliwego czynu, uczciwej walki w obronie dobra aż do śmierci; dla nas wszystkich jest także symbolem wielkiego bohaterstwa – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych 10 obrońców Westerplatte.


Szczątki dziewięciu z nich odnaleziono w 2019 roku podczas prac archeologicznych. Miasto Gdańsk było wcześniej właścicielem terenu placówki i przez dziesiątki lat nie interesowało się nim. Za to władze Gdańska miały ogromne pretensje za to, że teren Westerplatte przejmuje państwo, żeby stworzyć tam muzeum…


Premier rozmawiał z nowym szefem brytyjskiego rządu. „Wkrótce konsultacje”

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z nowym szefem brytyjskiego rządu Rishim Sunakiem. Zapewnił, że nasza współpraca w zakresie...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z nowym szefem brytyjskiego rządu Rishim Sunakiem. – Nasza współpraca w zakresie gospodarczym, finansowym, bezpieczeństwa energetycznego oraz dalszego wzmacniania NATO i wsparcia Ukrainy będzie kontynuowana – oświadczył Morawiecki. Premier tego samego dnia rozmawiał także z Benjaminem Netanjahu, którego obóz polityczny wygrał wybory parlamentarne w Izraelu. –Podejmiemy wspólnie działania, aby wzmocnić nasze relacje na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej, kulturalnej i społecznej – napisał premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z byłym i zapewne także przyszłym premierem Izraela. 


Podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller zadeklarował wsparcie dla nowej komisji weryfikacyjnej. – W listopadzie zaprezentujemy projekt ustawy dotyczący powołania komisji weryfikacyjnej odnośnie tzw. afery taśmowej – powiedział Müller. 


Rzecznik rządu był również pytany o spór z Komisją Europejską, która nie chce wypłacić Polsce środków z KPO. – Jesteśmy otwarci na to, żeby ten front pewnego konfliktu z Komisją Europejską zamknąć, ale tu musi być wola po obu stronach – mówił Piotr Müller. – Powinniśmy jak najszybciej złożyć wniosek o KPO, bo to kredyt, który już spłacamy, więc czas przeciąć różne spekulacje i zrobić „sprawdzam” Komisji Europejskiej – mówił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski.


Sejm uchylił w piątek immunitet posłance Lewicy Joannie Scheuring-Wielgus. Wnioskowała o to prokuratura, która zamierza oskarżyć posłankę o złośliwe przeszkadzanie we mszy świętej i obrazę uczuć religijnych. Borys Budka z kolei złożył w piątek wieczorem w Sejmie oświadczenie o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Uchylenia immunitetu Budki domagała się posłanka PiS Joanna Lichocka, która oskarża go o zniesławienie.


Wiceminister rolnictwa do senatora z Polski 2050. Chodzi o jego firmę i import z Rosji

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zarzucił senatorowi Jackowi Buremu, że ten za za pośrednictwem białoruskiej spółki sprowadził do Polski 100...

zobacz więcej

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zarzucił senatorowi Polski 2050 Jackowi Buremu, że ten za pośrednictwem białoruskiej spółki sprowadził do Polski 100 ton ogórków. „Twoja spółka BURY sp. z o.o. tylko w październiku sprowadziła z Rosji ponad 100 ton splamionych krwią ogórków!!!” – napisał Romanowski w mediach społecznościowych. Hipokryzja nie przeszkadzała senatorowi głosować za uznaniem Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny. Ale słowa nic nie kosztują, a pieniądze zawsze zarobić miło. Natomiast w ślad za rosyjskim biznesem idzie także FSB. Senatorem Burym i jego mizerią powinny zając się polskie służby, żeby zbadać, czy parlamentarzystę nie łączy z Rosją coś więcej prócz chęci zarobku na cudzej krzywdzie… 


Sobota. Szczują i szczują


„Polityka teraz nie kojarzy się z czymś ciepłym, czymś, co daje nadzieję” – stwierdził na spotkaniu z mieszkańcami Sandomierza przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Zaraz jednak Donald Tusk stwierdził, że po przejęciu władzy trzeba będzie „wymieść tych ludzi złych” i domagał się od Jarosława Kaczyńskiego „podpisania aktu pisowskiej kapitulacji”.


Polityka nie jest od tworzenia ciepłej atmosfery, a jeśli już o cieple mowa to ważniejsze jest ciepło w domach wyborców. Tutaj samorządowcy z PO wcale nie chcieli pomagać w dystrybuowaniu węgla, choć to do nich, a nie do rządu, należy zapewnienie swoich mieszkańcom ciepła. PO nie zbudowało też ani jednego reaktora atomowego (choć wydało mnóstwo pieniędzy na pensje pracowników spółki Elektrownie Jądrowe) żeby zapewnić Polakom tani prąd. – Pierwsze trzy reaktory będą miały moc prawie 4GW, co pokryje zapotrzebowanie ok. 12 mln gospodarstw domowych w Polsce. W przypadku realizacji inwestycji elektrowni jądrowej w ostatniej lokalizacji, będziemy prowadzić rozmowy z Amerykanami, Koreańczykami i Francuzami, z absolutną otwartością na wszystkie trzy oferty – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.


Nie będzie ciepłej atmosfery w polskich domach, jeśli Polacy nie będą mieli poczucia bezpieczeństwa. Tego nie za pewni Donald Tusk, który polską armię redukował i osłabiał, nie wydając nawet skromnego budżetu MON w całości. Rząd PiS armię chce rozwinąć do 300 tys. żołnierzy i tworzy nowe jednostki. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał porozumienie z władzami samorządowymi Kolna o przekazaniu nieruchomości dla nowej jednostki wojskowej w tym mieście. Będzie ona wchodziła w skład nowej Dywizji Zmechanizowanej budowanej w woj. podlaskim. Z kolei gen. Rajmund Andrzejczak dowódca polskich sił zbrojnych i gen. Valdemaras Rupszys jego litewski odpowiednik podpisali porozumienie o pogłębieniu współpracy w dziedzinie wymiany informacji wywiadowczej i prowadzeniu ćwiczeń z zaskoczenia.


Wypowiedzi i działania Donalda Tuska doczekały się też mocnej krytyki ze strony lidera Prawa i Sprawiedliwości. W Suwałkach Jarosław Kaczyński odniósł się do słów przewodniczącego PO, który stwierdził, że „PiS jest winny Polakom środki z KPO”. – To jest niesłychane. Nie ma w Europie takiej sytuacji jak w Polsce, żeby opozycja była antypaństwowa i antynarodowa. Szczują, szczują i jeszcze raz szczują – mówił w Suwałkach prezes Jarosław Kaczyński.  


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej