RAPORT

Pogarda

Kaczyński o moralnej roli Niemiec w Europie: Bezczelność i hipokryzja

Najnowsze

Popularne

W niedzielę Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Olsztyna. Szef PiS mówił m.in. o roli Niemiec w Europie, wypominając naszym zachodnim sąsiadom „straszliwą hipokryzję”. – Niesamowitą bezczelnością jest to, że Niemcy próbują kogokolwiek pouczać. Powinni być ostatni do tego i cicho siedzieć w kąciku – powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes PiS: Jesteśmy w szczególnym miejscu w tym kryzysie [WIDEO]

Polska może wzmacniać swoją pozycję, przede wszystkim, regionalnie – powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider Zjednoczonej...

zobacz więcej

– Niemcy stworzyły sobie reputację mocarstwa moralnego, to dla nich stanowiło to ogromna wartość. Jeżeli jednak nie podejmą z nami rozmów ws. reparacji, to ją stracą – mówił w Olsztynie lider Zjednoczonej Prawicy. 


Kaczyński przypomniał, że po zakończeniu II wojny światowej, w Niemczech „w istocie zastosowano wobec zbrodniarzy abolicję”.


Kaczyński: Jeśli nie podejmą z nami rozmów ws. reparacji stracą reputację moralnego mocarstwa


– Po 1949 roku, kiedy powołano NRF, zniesiono karę śmierci, choć istniała ona w wielu krajach Europy. Przyjęto, że jeżeli ktoś wykonywał rozkazy (w czasie II wojny światowej – przyp. red.) i był w zgodzie z ówczesnym prawem hitlerowskim, to nie popełniał przestępstwa – mówił Kaczyński.


Zdaniem szefa PiS odpowiedzialności za swoje zbrodnie uniknęli m.in. zbrodniarze z obozu koncentracyjnego Auschwitz.Prezes PiS w Ełku. Wulgarne okrzyki na ulicy. Czego chcieli protestujący? [WIDEO]

Jarosław Kaczyński kontynuuje objazd po Polsce. W sobotę był m.in. w Ełku, gdzie czekała na niego kilkunastoosobowa grupa protestujących. Nie...

zobacz więcej

– W obozie zamordowanych zostało około 100 tysięcy Polaków. Zabito ich na podstawie wyroków i procesów, które trwały minutę. Sędziowie nie zostali ukarani, bo działali z ówczesnym prawem – dodał Kaczyński, podkreślając, że ma na myśli tylko skazane w Auschwitz osoby. 


Przewodniczący PiS mówił także, że „wielu zbrodniarzy zrobiło po wojnie kariery polityczne”. – Także w policji znalazło się mnóstwo osób, które miały krew na rękach – uzupełnił.


Kaczyński odniósł się też do sformułowania, że „w Niemczech jest lepsza tradycja demokratyczna”.


Tak jego zdaniem jest tłumaczone to, że w Niemczech sędziów mogą wybierać przedstawiciele władzy. – System jest tam dużo bardziej upolityczniony niż w Polsce – podkreślił.


Czytaj także: Jak w Niemczech wybierani są sędziowie?

Prezes PiS: Łatwo walczyć z inflacją doprowadzając do zapaści. Nie chcemy tego [WIDEO]

Inflacja jest jednym z wyzwań, przed którymi stoi rząd Zjednoczonej Prawicy – przyznał w czasie spotkania z mieszkańcami Ełku prezes Prawa i...

zobacz więcej

Jak wygląda „niemiecka tradycja demokratyczna”?


– A jak wygląda u nich ta „tradycja demokratyczna”? Gdy przegrali pierwszą wojnę światową byli zmuszeni do wprowadzenia demokracji, bardzo ułomnej, która doprowadziła do tego, że Hitler zdobył władzę w wyborach – mówił. 


– Za drugim razem to okupanci wprowadzali tam demokrację. Jeszcze po 1949 roku procedury demokratyczne były pod ścisłym nadzorem – dodał.


Kaczyński przypomniał także jedną z anegdot ze spotkania Donalda Trumpa z Angelą Merkel.


– Żartobliwie powiedział do niej: „Łączy nas to, że obydwoje jesteśmy pod ścisłym nadzorem amerykańskich służb specjalnych” – spuentował. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej