RAPORT

Pogarda

Prezes PiS: Jesteśmy w szczególnym miejscu w tym kryzysie [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Polska może wzmacniać swoją pozycję, przede wszystkim, regionalnie – powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider Zjednoczonej Prawicy na spotkaniu z mieszkańcami Olsztyna wskazywał, że przed 2015 rokiem Polska, z ogromnymi szkodami, była uzależniona od Niemiec. Teraz jednak – podkreślił – „choć zmagamy się ze światowym kryzysem, jesteśmy w szczególnym miejscu, bo obok nas trwa wojna”.

Winni są katolicy i „Chrystus-outsider”. Co Gdula napisał o „Ziemi Świętej” i polskiej granicy?

Katolicy chętnie jeżdżą na pielgrzymki do Ziemi Świętej, żeby odwiedzić miejsca, w których działał Chrystus-outsider. Gdy do nich przybywają...

zobacz więcej

Jarosław Kaczyński powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Olsztyna, że w trudnej sytuacji międzynarodowej Polska mocno wspiera Ukrainę. Mówił, że samodzielnie przekazujemy Kijowowi pomoc, a także pośredniczymy w dostarczaniu pomocy zewnętrznej. 

 

Polska pomoc Ukrainie


– Pomagamy sami i jesteśmy też głównym miejscem, tzw. hubem, jeżeli chodzi o przekazywanie różnego rodzaju pomocy Ukrainie. Nie ma co ukrywać także w wielkiej mierze – tutaj ogromna zasługa premiera Błaszczaka – militarnie, w sensie przekazywania dużych ilości sprzętu. Jak na polskie możliwości, przynajmniej te ówczesne, bo je ciągle zwiększamy, to było bardzo, bardzo dużo – powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości. 


Zauważył, że jednocześnie mieliśmy i mamy do czynienia także z „problemami, interesami międzynarodowymi tych państw europejskich, które ciągle dążą do dominacji, które nie potrafią się zmienić”. – Tym państwem są Niemcy, a drugim jest oczywiście Rosja. Tylko ich usytuowanie w Europie, w świecie jest zupełnie inne – powiedział Kaczyński.


Między Niemcami a Rosją


Jak wskazał, „Rosja, próbowała to przez dłuższy czas robić przy pomocy różnego rodzaju zabiegów o charakterze ekonomicznym, przy pomocy zabiegów o charakterze politycznym, infiltracji poprzez służby specjalne”. – Dzisiaj, swoje imperialistyczne zamiary, chęć powrotu do Związku Sowieckiego realizuje już po prostu poprzez siłę zbrojną i to siłę zbrojną działającą w sposób, który można śmiało określić jako zbrodniczy, a w pewnych wypadkach wręcz ludobójczy – ocenił prezes PiS.


– Inny nasz sąsiad jest naszym sojusznikiem w NATO i wspólnie należymy do Unii Europejskiej. Niemniej jego działanie też ma skutki, co prawda nie zbrodnicze, nie takie, jak w wypadku Rosji, ale chodzi w ostatecznym rachunku o to samo chodzi – o dominację. Polska przed 2015 r. była państwem zdominowanym, zdominowanym także w sensie politycznym, zdominowanym głównie właśnie przez Niemcy. Oczywiście można i trzeba przypominać o różnego rodzaju działaniach Tuska i jego kamratów, jeżeli chodzi o Rosję, ale to też była tylko i wyłącznie funkcja relacji z Niemcami. Wtedy Niemcy chciały dobrze z Rosją. Zresztą dalej chcą, chociaż dzisiaj mają dużo, dużo trudniejszą sytuację, wobec tego Tusk szedł także tą drogą, chociaż trzeba mu przyznać, że nie ukrywał, że wie, jaka jest Rosja – mówił prezes PiS.


Kaczyński: Chcieli traktować Polskę jak kolonię


Dodał, że „ta zależność, która miała różne wymiary, także wymiar ekonomiczny, ale przede wszystkim wymiar polityczny, była dla nas czymś w najwyższym stopniu szkodliwym, można powiedzieć pod każdym względem”.


– Od spraw wydawałoby się drobnych: jakość towarów, które po podobnych cenach do tych niemieckich są sprzedawane w sieciach, w tym także niemieckich, sieciach handlowych, (...) po prostu oni uznali, że Polska jest państwem o tak niskim statusie, że można nas po prostu oszukiwać, wykorzystać tak, jak kiedyś wykorzystywano kolonie. To jest rzecz, która dotyczy codziennych interesów polskich rodzin, codziennych interesów Polaków. Były także sprawy innego rodzaju, sprawy związane z naszym statusem, z naszym odbiorem na arenie międzynarodowej – zwrócił uwagę Kaczyński.


Zobacz także: Tusk przestraszył się debaty w TVP? Ten sondaż nie spodoba się liderowi PO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej