RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szczepienia przeciw COVID-19. Nowe dane dotyczące zagrożenia dla serca

Eksperci namawiają do szczepień pomimo ryzyka powikłań, bo jest ono niewielkie (fot. Justin Sullivan/Getty Images)
Eksperci namawiają do szczepień pomimo ryzyka powikłań, bo jest ono niewielkie (fot. Justin Sullivan/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Szczepionki przeciw COVID-19 oparte na mRNA podnoszą ryzyko zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia u osób poniżej 40. roku życia. Eksperci namawiają jednak do szczepień bo, jak przekonują, infekcja koronawirusem jest groźniejsza, a powikłania po szczepionce rzadkie.

Endoskopowa operacja usunięcia macicy. W gdańskim UCK po raz pierwszy użyto robota

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano pierwszą endoskopową operację usunięcia macicy z użyciem robota. Przeprowadzono ją u...

zobacz więcej

Naukowcy z Saint Joseph Hospital – Chicago z kolegami z Chin, na podstawie obszernej analizy badań potwierdzili wpływ opartych na mRNA szczepień przeciwko COVID-19 na ryzyko zaburzeń pracy serca u osób przed 40. rokiem życia.


– Nasze badanie analizuje dane w celu identyfikacji osób, które mogą być bardziej zagrożone zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia po szczepieniu przeciw COVID-19 i potwierdza rzadkie przypadki niepożądanych reakcji u dorosłych poniżej 40. roku życia – informuje dr Chenyu Sun, główny autor badania opisanego na łamach „American Journal of Preventive Medicine”.


Jakie powikłania po szczepieniu?


W porównaniu do osób nieszczepionych ryzyko wystąpienia któregoś z zaburzeń wzrastało o 33 proc. po pierwszej dawce i było prawie trzykrotnie wyższe po drugiej dawce, w porównaniu do braku szczepienia. Wzrost ryzyka szczególnie dotyczył zapalenia mięśnia sercowego.


Jak wyjaśniają badacze, zapalenie mięśnia sercowego może się objawiać bólem w klatce piersiowej, gorączką, zastoinową niewydolnością serca lub arytmią. Może prowadzić do śmierci. Zapalenie osierdzia zwykle powoduje silny ból w klatce piersiowej – za mostkiem.


Oba schorzenia, jak się uważa, wynikają w tym przypadku z autozapaleń związanych z reakcją układu odpornościowego na wirusa. Mimo nowych informacji badacze większości osób zalecają szczepienia.

Endoskopowa operacja usunięcia macicy. W gdańskim UCK po raz pierwszy użyto robota

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano pierwszą endoskopową operację usunięcia macicy z użyciem robota. Przeprowadzono ją u...

zobacz więcej

Ważenie korzyści i strat


– Jeśli zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia rozwinie się po szczepieniu przeciw COVID-19, objawy są zwykle mniej poważne i w dużej mierze ustępują, w porównaniu do innych przypadków. Jako klinicysta zdecydowanie zalecam przyjęcie szczepienia przeciw COVID-19, jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, takich jak znane uczulenia. Należy uważnie rozważyć korzyści i ryzyko, aby jak najwłaściwiej postąpić z pacjentami z grup ryzyka – podkreśla dr Sun.


Naukowcy przypominają, że doniesienia o wspomnianych rzadkich, lecz groźnych powikłaniach powodowały zamieszanie zarówno wśród opinii publicznej, jak i lekarzy.


– Dzięki sprawdzeniu związków między szczepieniem przeciw COVID-19 i zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia z pomocą systematycznego przeglądu i metaanalizy dostępnych badań mamy nadzieję, że wyjaśnimy kwestię ryzyka oraz pomożemy lekarzom i osobom decyzyjnym w kwestiach zdrowia publicznego w opracowaniu bezpieczniejszej strategii szczepień w grupach ryzyka – mówi dr Linya Feng z chińskiego Anhui Medical University.

– Szczepienia to jeden z najważniejszych sposobów, jakimi dysponujemy, na walkę z COVID-19. Wprowadzić można różne strategie z różnymi dawkami i typami szczepień, tak aby najlepiej pasowały do danej populacji – dodaje.


Dokładny mechanizm wpływu szczepień na ryzyko opisanych zaburzeń nie jest dobrze poznany.


W swoim projekcie naukowcy przejrzeli tysiąc badań, z których, w czasie rygorystycznej selekcji wybrali 11 najlepszych, z udziałem aż 58 mln osób. Osiem z nich porównywało ryzyko zachorowań przed i po szczepieniu, a trzy sprawdzały wpływ różnych dawek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej