RAPORT

Pogarda

W obawie przed Chinami. Wojskowy sojusz dwóch potęg

Japoński okręt podwodny klasy Uzushio (fot. PAP/EPA/ISSEI KATO)
Japoński okręt podwodny klasy Uzushio (fot. PAP/EPA/ISSEI KATO)

Najnowsze

Popularne

Japonia i Wielka Brytania mają podpisać nowy pakt wojskowy, który umożliwi obu krajom wzmocnienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi na obszarze Indo-Pacyfiku – donosi „Financial Times”. Chodzi także o zwiększenie zdolności odstraszania wobec rosnącego zagrożenia ze strony Chin.

Scholz zabiera do Pekinu niemiecki biznes. Wątpliwości wokół wizyty kanclerza

Mimo krytycznych głosów na temat rozwijania współpracy Berlina z Pekinem – pojawiających się nawet wewnątrz niemieckiego rządu – kanclerz Olaf...

zobacz więcej

Według osób znających kulisy negocjacji sojusz ma zostać zawarty w grudniu. W przypadku Japonii będzie to kolejna tego typu umowa po podpisanym na początku 2022 r. pakcie z Australią. W ocenie ekspertów to sygnały o tym, że Tokio zacieśnia więzi obronne z partnerami, przygotowując się na możliwość wojny z Chinami o Tajwan. 

 

„Pakt ułatwi wspólne ćwiczenia i współpracę logistyczną między narodami. Ustanowi też ramy prawne, które uproszczą uciążliwą biurokrację przy wkraczaniu wojsk do krajów drugiej strony” – czytamy w „Financial Times”. 

 

A na tym nowe związki między Londynem i Tokio mają się nie skończyć. Także w grudniu możemy poznać szczegóły partnerstwa w celu opracowania nowych myśliwców.  

 

To wszystko z pewnością budzi niepokój w Pekinie. Z perspektywy Chin większe znaczenie może mieć jednak zapowiadany pakt między Japonią a Filipinami, niosący poważne konsekwencje strategiczne dla regionu. Co więcej – Stany Zjednoczone starały się również rozszerzyć dostęp do baz na Filipinach, które byłyby strategicznie ważnym miejscem w przypadku wojny o Tajwan. 

 

Zobacz także: Prawa człowieka – prawami człowieka, ale... Niemcy chcą osłabić unijne regulacje 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej