RAPORT

Pogarda

Tusk przestraszył się debaty w TVP? Ten sondaż nie spodoba się liderowi PO

Donald Tusk w Sandomierzu mówił, że oczekuje „pisowskiej kapitulacji” (fot. PAP/Piotr Polak)
Donald Tusk w Sandomierzu mówił, że oczekuje „pisowskiej kapitulacji” (fot. PAP/Piotr Polak)

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk odrzucił kilkadziesiąt zaproszeń na antenę TVP Info. Podobnie było ostatnio, gdy nie zechciał przyjść na debatę z premierem Mateuszem Morawieckim. Pracownia SW Research zapytała Polaków o zdanie: czy lider Platformy Obywatelskiej powinien przystąpić do debaty. Częściej niż co trzeci badany uważa, że Tusk popełnił błąd.

Nikt nie wpłaca kasy na PO? „Rejestr świeci pustkami”

Od lipca nikt nie wpłacił środków na Platformę Obywatelską – tak wynika z rejestru wpłat, który każda partia polityczna musi publikować w...

zobacz więcej

Donald Tusk jeszcze niedawno zapewniał, że jego standardem jest, by „każdy mógł zadać pytanie” i „jest do dyspozycji” dziennikarzy. 

 

Puste deklaracje lidera PO 

 

Jednak od niespełna roku były premier odmawia udziału w politycznej debacie na antenie TVP Info. W minioną niedzielę lider opozycji otrzymał zaproszenie do udziału w programie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Jednak po raz kolejny – jak się okazało: dokładnie po raz 49 – nie skorzystał z zaproszenia. 

 

Zobacz także: Socjolog wyjaśnia, czego przestraszył się szef PO 

 

Jego rzecznik dość groteskowo tłumaczył, że Tusk – jeśli w ogóle – to chce rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim. 

  

Co o Tusku sądzą Polacy? 

 

W opublikowanym w niedzielę sondażu na zlecenie rp.pl wskazano, że ankietowanym zadano pytanie, czy przewodniczący PO Donald Tusk powinien przystąpić do debaty z premierem Mateuszem Morawieckim. „Tak” odpowiedziało 36,4 proc. ankietowanych.

Tusk żąda debaty w TVP z Kaczyńskim. „Prezes PiS może rozmawiać, ale z szefową Tuska, Merkel”

Donald Tusk odrzucił zaproszenie do programu „Strefa Starcia” w Telewizji Polskiej i możliwość debaty z premierem Mateuszem Morawieckim....

zobacz więcej

Innego zdania jest 20,5 proc. respondentów, którzy twierdzą, że Tusk zamiast z Morawieckim, powinien debatować z Jarosławem Kaczyńskim. Z kolei 15 proc. ankietowanych uważa, że „Donald Tusk nie powinien debatować z przedstawicielami PiS”. 28,1 proc. respondentów nie miało zdania. 


Szczegóły sondażu 

 

Prezes zarządu agencji badawczej SW Research Przemysław Wesołowski, cytowany przez rp.pl, podaje, że przystąpienie Donalda Tuska do debaty z Mateuszem Morawieckim za właściwe zdecydowanie częściej uważają mężczyźni (43 proc.) niż kobiety (31 proc.). Zdanie takie podziela 45 proc. respondentów między 35. a 49. rokiem życia i taki sam odsetek badanych posiadających dochody mieszczące się w granicach 4001 – 5000 zł netto. 


Debatę przewodniczącego Platformy Obywatelskiej z premierem za dobry pomysł uważa dwóch na pięciu badanych z miast liczących od 100 do 199 tys. mieszkańców i podobny odsetek respondentów z wyższym wykształceniem. Najrzadziej pomysł debaty Tusk-Morawiecki popierają osoby mieszkające w największych miastach (25 proc.)

 

Zobacz także: Tusk o „Kaczorze” i „pisiorze”. „Trzeba wymieść tych ludzi złych” [WIDEO] 

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 31 października do 2 listopada 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej