RAPORT

Pogarda

80. rocznica wybuchu Powstania Zamojskiego: Pamiętamy o bohaterach

(fot. arch.PAP Mirosław Trembecki)
(fot. arch.PAP Mirosław Trembecki)

Najnowsze

Popularne

20 listopada w Warszawie odbędą się obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego – przekazał Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Organizatorami uroczystości są Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz poseł Sławomir Zawiślak, prezes zamojskiego oddziału ŚZŻAK.

Reparacje od Niemiec. MSZ ujawnia szczegóły noty dyplomatycznej

W nocie dyplomatycznej wystosowanej do Niemiec ws. odszkodowań wojennych, Polska domaga się m.in. odszkodowania za straty materialne i...

zobacz więcej

20 listopada w południe, po mszy świętej w intencji poległych i zmarłych uczestników Powstania Zamojskiego, nastąpi uroczysty apel pamięci połączony ze składaniem wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Do udziału w uroczystości zaproszeni zostaną przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Oprawę ceremonialną obchodów zapewni Wojskowa Asysta Honorowa z Dowództwa Garnizonu Warszawa. Odbędzie się uroczysty apel pamięci połączony ze składaniem wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.


Czytaj także: Żona Sikorskiego przeciwko reparacjom dla Polski


– Centralna uroczystość z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego – drugiego co do wielkości po Powstaniu Warszawskim oraz największego pod względem czasowym i terytorialnym aktu zorganizowanego oporu Polaków przeciw zbrodniczej polityce III Rzeszy, będzie okazją do godnego uczczenia pamięci żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walczących za Ojczyznę i w obronie wysiedlonej ludności Zamojszczyzny – stwierdził poseł Sławomir Zawiślak.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Reparacje od Niemiec. „PO boi się przyznać, że jest przeciw”

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk ocenił w rozmowie z Polskim Radiem, że większość senacka, którą tworzy opozycja, nie chce przyjąć uchwały w sprawie...

zobacz więcej

Hitlerowskie władze partyjne oraz szefostwo oddziałów SS zdecydowały, że Zamojszczyzna ma się stać „niemieckim terenem osiedleńczym” w okupowanej Polsce. W ich zamyśle ziemie te miały zostać całkowicie zgermanizowane. Przeprowadzono wysiedlenia, które z czasem stały się coraz bardziej brutalne. Wypędzonych siłą z rodzinnych domów ludzi początkowo umieszczono w obozach przejściowych m.in. w Zamościu czy Zwierzyńcu gdzie bezwzględnie rozdzielano całe rodziny, szczególnie dbając o to aby dzieci pozostały od matek.


Czytaj także: Wojna nie zaczęła się w Wieluniu? Sensacyjne odkrycie nowych dokumentów w Londynie


Ludność Zamojszczyzny, częściowo trafiła do III Rzeszy, jako przymusowa siła robocza lub do obozów koncentracyjnych (m.in. Majdanek, Oświęcim). Od listopada 1942 r. do sierpnia 1943 r. deportowano ponad 110 000 mieszkańców regionu. Najbardziej dramatyczne wydarzenia dotknęły około 30 000 dzieci – bezbronne ofiary, które nierzadko spotkał najokrutniejszy los. Przyjmuje się, że spośród wszystkich dzieci objętych przymusową akcją wysiedleńczą życie straciło ok. 10 000, a ok. 4 500 przeznaczono do całkowitej germanizacji.


Zamojscy partyzanci z oddziałów Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich w roku 1943 w związku z nasilającymi się represjami władz okupacyjnych, stanęli w obronie ludności cywilnej. W miejscowości Lasowce starły się wojska niemieckie z Polakami w kilkudniowej potyczce. Opór nie okazał się daremny. Dziś zbrojne wystąpienia partyzantów zwane są „Powstaniem Zamojskim”. Wojda, Zaboreczno, Róża, Osuchy – to tylko niektóre miejsca w okolicach, których rozegrały się zacięte bitwy tego chłopskiego powstania. 22 lutego 1943 r. Niemcy wstrzymali akcję przesiedleńczą na Zamojszczyźnie. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej