RAPORT

Pogarda

Winni są katolicy i „Chrystus-outsider”. Co Gdula napisał o „Ziemi Świętej” i polskiej granicy?

Poseł Lewicy Maciej Gdula atakuje katolików (fot. TVP; PAP/Artur Reszko)
Poseł Lewicy Maciej Gdula atakuje katolików (fot. TVP; PAP/Artur Reszko)

Najnowsze

Popularne

Katolicy chętnie jeżdżą na pielgrzymki do Ziemi Świętej, żeby odwiedzić miejsca, w których działał Chrystus-outsider. Gdy do nich przybywają outsiderzy z Ziemi Świętej odgradzają się płotem i każą im zawracać – napisał w mediach społecznościowych dr hab. Maciej Gdula poseł na Sejm z Lewicy. Prawdopodobnie odniósł się on do rozpoczętej niedawno budowy tymczasowej zapory na granicy z Rosją. Jak informuje Straż Graniczna, powstaje ona na jej prośbę. Z kolei z początkiem października zakończono budowę zapory na granicy z Białorusią, która ułatwi zatrzymanie kolejnych fal nielegalnych migrantów ściąganych przez białoruskie władze m.in. z Konga, Kamerunu, Jemenu, Iraku, Syrii.

„Najlepiej chroniona w Europie”. Zapora na granicy z Białorusią gotowa

Polska zakończyła budowę zapory na granicy z Białorusią i nielegalne przedostanie się do Polski jest obecnie niemożliwe – poinformował w sobotę...

zobacz więcej

„Katolicy są bardzo konsekwentni. Chętnie jeżdżą na pielgrzymki do »Ziemi Świętej«, żeby odwiedzić miejsca, w których działał Chrystus-outsider. Gdy do nich przybywają outsiderzy z »Ziemi Świętej« odgradzają się płotem i każą im zawracać. Katolicyzm dziś to kult hipokryzji” – napisał w sobotę na Twitterze polityk Lewicy, poseł Maciej Gdula.

 

W środę w okolicy Wisztyńca na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim zbudowano około 100 m tymczasowej zapory składającej się z 3 rzędów drutu ostrzowego Zapora o wysokości 2,5 m i szerokości 3 m powstanie na całej długości granicy z Rosją.

 

Pierwszy odcinek tymczasowej zapory powstał w okolicy wsi Bolcie, Żerdziny i Wisztyniec. Zaczyna się kilka metrów od symbolicznego słupa granicznego przy trójstyku granic Polski, Rosji i Litwy. Przy budowie zapory pracuje tam około 20 żołnierzy, którzy rozpinają tzw. concertinę na wbitych w ziemię metalowych słupkach o wysokości około 3 m.

 

Prośba Straży Granicznej ws. zapory

 

Decyzji o budowie zapory na granicy z Rosją nie podjął jednak Kościół katolicki – co mogłyby sugerować słowa Gduli – ale rząd na prośbę Straży Granicznej.

 

Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej SG przypomniała, że na tej granicy powstanie zapora elektroniczna, czyli kolejny element systemu ochrony granicy wschodniej.

 

– Na naszą prośbę stanie tam też zapora tymczasowa z drutu ostrzowego. Ona już jest instalowana, częściowo przez żołnierzy – podkreśliła. Funkcjonariuszka zaznaczyła, że w tej chwili na polsko-rosyjskiej granicy jest spokojnie i stabilnie.Kamiński: Zapora oddziela nas od ponurej dyktatury Łukaszenki

Zapora, która powstała na granicy polsko–białoruskiej, oddziela nas od ponurej dyktatury Alaksandra Łukaszenki – powiedział minister Po raz kolejny...

zobacz więcej

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w środę, że będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy. Wicepremier mówił, że zdecydował o podjęciu działań dla wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim „poprzez uszczelnienie tej granicy” w związku z „niepokojącymi informacjami”, że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

 

Z kolei szef MSWiA Mariusz Kamiński na środowej konferencji w ministerstwie ocenił, że do tej pory granica z Rosją była bezpieczna, ale obecnie pod uwagę brane są inne scenariusze.

 

W środę w miejscu prac prowadzonych przez żołnierzy nie było widać nikogo po rosyjskiej stronie granicy, jest tam jedynie ustawiona kamera. Z kolei wzdłuż granicy między Litwą a Rosją stoi płot z siatki, na którego szczycie umieszczona jest warstwa concertiny, a co kilkadziesiąt metrów są kamery na słupkach.

 

Czytaj także: Budowa bariery elektronicznej

 

Do sytuacji na granicach Polski z Rosją i Białorusią odniósł się wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. – Każdy, kto mógł obserwować – a wszyscy śledziliśmy w dość dużym napięciu przez ostatnie miesiące ubiegłego roku to, co działo się przy granicy z Białorusią – wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę, że to zagrożenie jest realne, że po prostu mogą być ponownie organizowane transporty – powiedział Jabłoński.

Zapora na granicy z Białorusią. Wiceszef MSWiA: Już poprawiła bezpieczeństwo Polski

Zapora na granicy polsko-białoruskiej, choć jeszcze nieukończona, już poprawiła bezpieczeństwo Polski – ocenił w piątek wiceszef MSWiA Błażej...

zobacz więcej

Jak podkreślił, „to nie są uchodźcy wojenni, ludzie, którzy uciekają przed wojną”. – To są ludzie celowo zachęcani do tego, by podróżować (...) wcześniej na Białoruś, dziś bardzo możliwe – że do Rosji, by potem w masowych grupach nielegalnie przekraczać granice, wchodzić na nasze terytorium. Tam mogą być ludzie związani również z organizacjami terrorystycznymi, naprawdę, to jest poważna sprawa – przekonywał wiceszef MSZ.

 

1 października zastępca ministra koordynatora służb specjalnych RP Stanisław Żaryn poinformował, że  „Polska zakończyła budowę zapory na granicy z Białorusią i nielegalne przedostanie się do Polski jest obecnie niemożliwe”.

 

Na granicy z Białorusią zapora elektroniczna, na którą składają się m.in. kamery i czujniki ruchu, już jest instalowana. Latem ukończona tam została stała zapora fizyczna, czyli pięciometrowy stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym.

 

Skąd są migranci na granicy z Polską?


Tylko w miniony piątek 60 cudzoziemców próbowało nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Egiptu, Syrii i Jemenu. Jak podała SG w raporcie z minionej doby, kolejna grupa przeprawiła się wpław przez graniczną rzekę Świsłocz. Tym razem było to w sumie czternaście osób – obywateli Kamerunu, Konga, Wybrzeża Kości Słoniowej, Jemenu i Syrii – które w kilku miejscach wpław pokonały Świsłocz.


Przypomnijmy też, że na granicy polsko-białoruskiej nieraz dochodziło do agresywnych zachowań ze strony migrantów wobec funkcjonariuszy polskich służb. Część obcokrajowców usiłowała też zniszczyć zaporę.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej