RAPORT

Pogarda

„Szczują, szczują i jeszcze raz szczują”. Kaczyński ostro o Tusku i opozycji

Najnowsze

Popularne

Jarosław Kaczyński nie zostawił suchej nitki na opozycji i Donaldzie Tusku. W sobotę w Suwałkach lider PiS odniósł się do słów przewodniczącego PO, który stwierdził, że „PiS jest winny Polakom środki z KPO”. – To jest niesłychane. Nie ma w Europie takiej sytuacji jak w Polsce, żeby opozycja była antypaństwowa i antynarodowa – odparł Kaczyński, przypominając uchwały i rezolucje, które dzięki głosom m.in. polskiej opozycji uchwalał Parlament Europejski. – Szczują, szczują i jeszcze raz szczują – podkreślił.

Tusk o „Kaczorze” i „pisiorze”. „Trzeba wymieść tych ludzi złych” [WIDEO]

Polityka teraz nie kojarzy się z czymś ciepłym, czymś, co daje nadzieję – stwierdził na spotkaniu z mieszkańcami Sandomierza przewodniczący...

zobacz więcej

Kaczyński odniósł się do słów Tuska, który w sobotę przemawiał w Sandomierzu. 


– Jak zwykle nie zajmował się sprawami ważnymi dla Polski tylko mówił o Prawie i Sprawiedliwości – zauważył lider PiS, dodając że Tusk użył w swoim wystąpieniu „jednego celnego określenia, że władza powinna być ciepła dla ludzi”.


Kaczyński przyznał rację Tuskowi: Władza powinna być ciepła dla ludzi


– Czy ciepłą władzą jest ta, która daje, czy ta która nie daje? Czy ciepli rodzice to ci, którzy zajmują się dzieci, czy ci mówiący, żeby dzieci dawały sobie radę same – pytał Kaczyński.


– Nie traktujemy obywateli jak dzieci, bo byłoby to z naszej strony niestosowne i bezczelne. Wszyscy jesteśmy równi – dodał. 


Kaczyński przypominał, że PiS dwukrotnie wygrał wybory parlamentarne ze zdecydowaną przewagą. – Jeżeli trzymać się tego przeciwstawienia ciepło-zimno, to cieplejszej władzy w Polsce nie było – powiedział. 

Szef PiS przypomniał afery PO. „Kartoteka jest pokaźna”

Afera watowska, mafia paliwowa, Amber Gold – o tych skandalach związanych z władzą PO–PSL mówił Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami...

zobacz więcej

O władzy, która sprawuje od 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość, mówił, że „jest ciepła nie tylko dlatego, że chce taka być, bo można chcieć, a nie móc”. 


– Gdyby nasza sytuacja finansowa była taka, jak za czasów rządów naszych przeciwników, gdybyśmy pozwalali na dalsze rozkradanie VAT, akcyzy na paliwo i innych, to pieniędzy na politykę, którą prowadzimy by nie było – stwierdził. 


Szef PiS odniósł się także do zarzutów Tuska, że to Prawo i Sprawiedliwość ponosi odpowiedzialność za to, że Polska nie otrzymała należnych środków z KPO. – Mówił, że jesteśmy to winni Polaków, ale my nie jesteśmy tutaj niczemu winni – podkreślił. 


Lider PiS o opozycji: Szczuli, szczuli i jeszcze raz szczuli


Jego zdaniem wina leży „po stronie tych, którzy nieustannie podnoszą ręce za różnymi uchwałami przeciwko Polsce”.


– A przede wszystkim szczuli, szczuli i jeszcze raz szczuli. To jest niesłychane. Nie ma w Europie takiej sytuacji jak w Polsce, żeby opozycja była antypaństwowa i antynarodowa. 

Tusk łączy prezesa PiS z Rosjanami. Kukiz oburzony: Kaczyński stracił brata w Smoleńsku

Prawo i Sprawiedliwość wytknęło politykom PO prorosyjskie wypowiedzi, umowy z Gazpromem i liczne spotkania z Władimirem Putinem. W odpowiedzi szef...

zobacz więcej

W przekonaniu Kaczyńskiego dług wobec Polaków ma opozycja, bo w czasie gdy władzę sprawowała koalicja PO–PSL „Polska straciła z powodu tolerowania gigantycznego złodziejstwa”.


– Nie mam dowodów na to, że politycy (ówczesnej władzy – przyp. red.), osobiście na tym korzystali. Dużo sobie na ten temat myślę, ale publicznie powiedzieć tego nie mogę – stwierdził. 


Kaczyński przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy ograniczył lukę vatowską z ponad 20 do 4 procent. – Dzięk temu możemy wydawać nawet 80 mld rocznie na politykę socjalną i społeczną, finansować w każdej gminie inwestycje, a także podnosić płacę minimalną – dodał. 


„Zastanawiam się, czy wystąpienia Tuska nie są pisane za granicą”


Lider PiS odniósł się także do tego, ile wynosiła godzinowa stawka pod koniec rządów PO–PSL. – To było 3, 4 złote – dodał.


– Nie wiem, kto temu panu (Donaldowi Tuskowi – przyp. red.) pisze wystąpienia, ale czasem zastanawiam się, czy nie powstają one gdzieś za granicą. Dzisiaj jest taka technika, że nawet z Pekinu dałoby się to zrobić, a tam teraz przebywa jego szef – dodał Kaczyński, nawiązując do wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza w stolicy Chin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej