RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premiera spektaklu „Niesamowici bracia Limbourg” w Teatrze TVP

Zapraszamy we wtorek o godz. 20 w TVP Kultura (fot. TVP)
Zapraszamy we wtorek o godz. 20 w TVP Kultura (fot. TVP)

Najnowsze

Popularne

W TVP Kultura 8 listopada odbędzie się premiera spektaklu Teatru Telewizji „Niesamowici bracia Limbourg” na podstawie sztuki i w reżyserii Beniamina M. Bukowskiego. W przedstawieniu występują: Adam Ferency, Bartosz Buława, Mariusz Galilejczyk i Sebastian Grygo.

Oglądalność rynku telewizyjnego w październiku. TVP1 liderem

Pozycję lidera oglądalności rynku telewizyjnego w październiku 2022 r. wśród wszystkich widzów zajęła TVP1 – podał serwis wirtualnemedia.pl. W...

zobacz więcej

„Niesamowici bracia Limbourg” to historia trzech tytułowych bohaterów: Jeana, Hermana i Paula Limbourgów, średniowiecznych iluminatorów działających na dworze księcia Burgundii, Jeana de Berry.


Jak wyjaśnia autor sztuki, „najsłynniejsze dzieło braci, »Bardzo Bogate Godzinki księcia de Berry«, nie zostało przez nich ukończone”. „Limbourgowie i ich mecenas zmarli na dżumę około 1416 r. Słynny cykl przedstawiający ilustrację dwunastu miesięcy, centralna część przygotowywanych przez nich godzinek, został dokończony przez innych, anonimowych artystów. Do dzisiaj nie wiadomo jednak, które z przedstawień są dziełami braci” – napisał Bukowski.


Dramat Bukowskiego nie jest „obrazkiem historycznym”. Paralela między średniowieczem a czasami współczesnymi jest w nim uwidoczniona, a podkreśla ją zarówno język dramatu, jak i zauważalne w tekście, współczesne poczucie humoru. Sam autor podkreśla, że w średniowiecznych iluminatorach dostrzega protoplastów współczesnej kultury obrazkowej.


Traktat o kondycji artysty


„Ten niezwykle erudycyjny, bogaty w konteksty filozoficzne dramat jest właściwie rozpisanym na głosy traktatem mówiącym o kondycji artysty, niezmiennej i niezależnej od epoki, w której przyszło mu żyć i tworzyć” – czytamy na stronie Teatru TVP.


W 2017 r. autor otrzymał za „Niesamowitych braci Limburg” Nagrodę za Najlepszy Debiut Dramaturgiczny Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.


Sztuka Beniamina M. Bukowskiego została zrealizowana w 2018 r. w ramach przedsięwzięcia TEATROTEKA przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności 3. festiwalu TEATROTEKA Fest (2019) oraz zdobył nagrodę Silver Remi w kategorii „Arts / Cultural” na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston (2019).


Obsada


Autor i reżyseria: Beniamin M. Bukowski; zdjęcia: Łukasz Gutt; muzyka: Piotr Łabonarski; scenografię i kostiumy zaprojektowała Katarzyna Stochalska.


Występują: Adam Ferency (Książę de Berry), Bartosz Buława (Jean), Mariusz Galilejczyk (Paul) i Sebastian Grygo (Herman).

Beniamin M. Bukowski jest dramatopisarzem i reżyserem. Jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ (filozofia, historia sztuki) i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz doktorantem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od kwietnia 2021 r. jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.


Jest laureatem polskich i zagranicznych konkursów dramaturgicznych, m.in. III nagrody w międzynarodowym konkursie dramaturgicznym „Talking About Borders” organizowanym przez Staatstheater Nürnberg za tekst „Mazagan. Miasto” (2016), II nagrody w 27. Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu za tekst „Sztuka bez babci” (2016), II nagrody za sztukę „Odkrycie Europy” w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI rozpisanym w 2016 r. przez WFDiF oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.


Na premierę „Niesamowitych braci Limburg” zapraszamy 8 listopada o godz. 20 w TVP Kultura.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej