RAPORT

Pogarda

Meloni w Brukseli. „Włochy są gotowe, by stawić czoła wielkim problemom”

Premier Włoch Giorgia Meloni (fot. Alessandra Benedetti - Corbis/Corbis via Getty Images)
Premier Włoch Giorgia Meloni (fot. Alessandra Benedetti - Corbis/Corbis via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Głos Włoch w Europie będzie silny. Jesteśmy gotowi, by stawić czoła wielkim wyzwaniom – napisała na Twitterze szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni, która w czwartek przyleciała do Brukseli. W instytucjach unijnych spotka się m.in. z przewodniczącą KE Ursulą Von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. Przed wyjazdem premier Włoch rozmawiała z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Giorgia Meloni podziękowała prezydentowi Dudzie

Przewodnicząca partii Bracia Włosi podziękowała prezydentowi Polski za to, że we wtorek podczas wywiadu w programie „TG2 Post” włoskiej telewizji...

zobacz więcej

Premier Włoch przyleciała w czwartek do Brukseli, gdzie jeszcze tego samego dnia spotka się z przywódcami instytucji UE. Zobaczy się z przewodniczącą PE Robertą Metsolą, szefową KE Ursulą Von der Leyen, szefem RE Charles'em Michelem oraz z komisarzem UE ds. gospodarczych Paolo Gentilonim.

 

„Dzisiaj będę w Brukseli, by spotkać się z przywódcami instytucji europejskich. Głos Włoch w Europie będzie silny: jesteśmy gotowi, by stawić czoła wielkim problemom, począwszy od kryzysu energetycznego, współpracując na rzecz odpowiedniego i efektywnego rozwiązania, aby wesprzeć rodziny i przedsiębiorstwa, oraz aby zatrzymać spekulacje” – napisała Meloni przed wyjazdem do Brukseli.

 

Towarzyszyć jej będzie Raffaele Fitto, włoski minister spraw europejskich, polityki spójności i krajowego planu odbudowy (PNRR), który powiadomił o tym w mediach społecznościowych.

 

Czytaj także: Rząd Giorgii Meloni zaprzysiężony

 

„Będzie to początek konstruktywnego i korzystnego dialogu, aby znaleźć poważne i konkretne rozwiązania dla wielu otwartych dossier, począwszy od kryzysu gospodarczego i energetycznego” – wskazał Fitto. Jak dodał minister, Rzym chce prowadzić dialog, „okazując szacunek i prosząc o szacunek”.

Giorgia Meloni dziękuje premierowi Morawieckiemu

„Dzięki @MorawieckiM za ciepłe słowa. Natychmiast zabierzemy się do pracy, aby stawić czoła trudnym wyzwaniom, które nas czekają. Stojąc w obronie...

zobacz więcej

– Ufam, że zaangażowanie nowego rządu będzie przebiegało w pozytywnych duchu – powiedział wysoki urzędnik unijny, którego cytuje agencja prasowa ANSA. Odniósł się on tymi słowami do sprawy Włoch i do najbliższego spotkania Eurogrupy w poniedziałek. Eurogrupa została zatwierdzona w 1997 przez Radę Europejską jako nieformalne gremium struktury decyzyjnej w Unii Gospodarczej i Walutowej; w jej skład wchodzą ministrowie państw strefy euro, by omawiać kwestie dotyczące wspólnej waluty.


Wysoki urzędnik UE zaznaczył też, że rolą ministrów finansów 19 krajów strefy euro nie jest „spekulowanie” na temat zobowiązań wyborczych rządów. – Ogólnie przesłanie ze strony Włoch było jasnym sygnałem woli zaangażowania się, wyraźnej woli przestrzegania reguł – ocenił urzędnik, mówiąc również w kontekście czwartkowej wizyty w Brukseli nowej premier Włoch.

 

Rozmowa Morawieckiego z Meloni

 

Jak przypomniała ANSA, przed wyjazdem do Brukseli Giorgia Meloni odbyła rozmowy telefoniczne z premierem Polski Mateuszem Morawieckim i premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem.

 

„Cieszę się ze zwycięstwa Giorgii Meloni we Włoszech i liczę na naprawdę owocną współpracę pomiędzy naszymi państwami” – napisał Morawiecki w mediach społecznościowych

 

Dodał, że „podziękował jej za jednoznaczne i twarde potępienie napaści Rosji na Ukrainę”. „To ważne, że mówimy w tej sprawie jednym głosem” – podkreślił szef polskiego rządu.

 


„Omówiliśmy bieżące tematy dwustronne i europejskie – w szczególności bezpieczeństwa energetycznego i cen energii w UE oraz kwestii migracji i ochrony granic” – poinformował polski premier.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej