RAPORT

Pogarda

Westerplatczycy, dzięki nim Gdańsk jest w Polsce

Westerplatte nie należało do Wolnego Miasta Gdańska (fot. Shutterstock/Patryk Kosmider)
Westerplatte nie należało do Wolnego Miasta Gdańska (fot. Shutterstock/Patryk Kosmider)

Najnowsze

Popularne

Zginęli na Westerplatte broniąc terytorium Polski. Plutonowy Adolf Petzelt, lat 33, kapral Bronisław Perucki, l.24, kapral Jan Gębura, l.24, st. strzelec Władysław Okrasa, l. 23, legionista Józef Kita, l.24., st.legionista Ignacy Zatorski l.24, st. legionista Zygmunt Zięba l. 25. Co wiedział poseł PO, Tadeusz Aziewicz, gdy mówił w „Wywiadówce” TVP Gdańsk, że rząd PiS kolonizuje Westerplatte?

Kolejne cenne odkrycia na Westerplatte. „Olbrzymi ładunek emocjonalny”

Odnaleźliśmy przedmioty o olbrzymiej wartości, zarówno historycznej, jak i wystawienniczej, ale przede wszystkim niosących olbrzymi ładunek...

zobacz więcej

Zginęli broniąc Polski przed gromadą niemieckich gdańszczan z SS Heimwehr Danzig wykonującą operację „Fall Weiss”. Przed niemiecką kompanią szturmową Kriegsmarine realizującą rozkaz „Fiske”. Przed oddziałem policji gdańskiej przygotowanej do rzezi Polaków na Pomorzu w operacji „Tannenberg”. Każda ofiara na Westerplatte, każdy dzień oporu polskich żołnierzy, pozwalał uratować inne polskie życie.

 

Westerplatte nie należało do Wolnego Miasta Gdańska. Zostało wykupione za pieniądze polskiego wywiadu dzięki inicjatywie Mieczysława Jałowieckiego i księdza Stanisława Adamskiego ze Związku Polskich Spółek.

 

Czytaj także: Westerplatte – symbol polskiego oporu we wrześniu '39


Za zgodą Ligi Narodów, od 18 stycznia 1926 gdy pod dowództwem por. Stefana Koniecznego na pokładzie ORP „Mewa” przypłynęło na Westerplatte 22 polskich żołnierzy, to była polska eksklawa w Wolnym Mieście Gdańsku. Które 1 września, decyzjami Reichstagu i Senatu WMP zbrodniarza A. Greisera, stało się częścią niemieckiej III Rzeszy.

Szef MON: Świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej

Świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej – powiedział na Westerplatte minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Naszym...

zobacz więcej

Co wiedział poseł PO, Tadeusz Aziewicz,gdy mówił w „Wywiadówce” TVP Gdańsk, że rząd PiS kolonizuje Westerplatte? Czy rząd polski może kolonizować fragment Polski? Czy gmina Gdańsk jest od państwa polskiego oddzielona granicą? Aleksandra Dulkiewicz plotła o zagarnianiu Westerplatte w celach czysto politycznych; pisała, że Gdańskowi nie można odebrać Westerplatte.

 

Próbę kolonizacji Westerplatte, wyjaśniam, podjęła 1 września 1939 roku zbrodnicza ekipa komandora Gustava Kleikampa. W celach czysto politycznych próbowano Westerplatte odebrać Polsce. Dziś rząd polski, a nie jest to rząd D. Tuska, broni skutecznie Westerplatte przed relatywizacją historyczną tego fundamentu polskiego patriotyzmu.

 


To statutowa rada Muzeum Historii m.Gdańska, organ powołany przez prezydenta miasta, rekomendowała kilka lat temu przekazanie ocalałej wartowni nr 1 w inwentarz Muzeum II Wojny Światowej. Czy tylko dlatego, że muzeum w 2014 było we właściwych partyjnie rękach? Było właściwie skolonizowane? Bo gdyby muzeum usytuowano na półwyspie, Westerplatte nie miałoby deweloperskiego uroku?

Premier: Westerplatte, to święte miejsce, powinno należeć do państwa polskiego

Westerplatte, to święte miejsce całego polskiego narodu. To święte miejsce powinno należeć do państwa polskiego – powiedział w sobotę premier...

zobacz więcej

Co przez lata władze Gdańska, właściciel „pola bitwy”, zrobiły, by pokazać jak genialną fortyfikację tego terenu wymyślili kpt .Mieczysław Kruszewski i inżynier Sławomir Borowski? Nic.

 

Na szczęście A. Dulkiewicz nie musi już na Westerplatte nic robić, ani nawet przemawiać. Nie musi psuć tego momentu pogrzebu 10 westerplatczyków jakimiś jękami o konflikcie rządzących ze społeczeństwem, konflikcie, który sieje spustoszenie. Może zająć się zjadaniem ciastek , piciem kawy, rozdawaniem cebulek kwiatów, a nawet dystrybucją węgla...

 

1 września radosny korowód ulicami Gdańska mógł przejść jedynie w 1939 roku, bo radowali się niemieccy narodowi socjaliści.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Dziś proszę przeprosić za bezczynność i zaniedbania rodziny odnalezionych westerplatczyków. Dzięki nim Gdańsk jest w Polsce. Ich miejscem spoczynku jest Westerplatte. Wywalczyli je dla Polski i dla siebie. Kanonizowali.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej