RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prokurator w pomorskim sejmiku. Kleinschmidt w tarapatach?

Przewodniczący sejmiku woj. pomorskiego Jan Kleinschmidt (fot. arch.PAP/Adam Warżawa)
Przewodniczący sejmiku woj. pomorskiego Jan Kleinschmidt (fot. arch.PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Czy w (po)morskim zagłębiu demokracji wymogom demokracji nie potrafią sprostać politycy Platformy Obywatelskiej? Uliczne zaśpiewy o urodzie samorządowej demokracji, jej bezpośredniej wrażliwości na obywatelskie aspiracje ustępują praktykowanemu autorytaryzmowi lokalnej władzy. Opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości jest pozbawiany od blisko roku ustawowych uprawnień w pomorskim sejmiku przez kierownictwo regionalnego parlamentu. Czy politykom PO korepetycji ze sprostania idei demokracji będzie udzielał prokurator i sąd? Na to się zanosi…

Marek Formela: Przyjemna fotografia

Konsul RFN w Gdańsku Cornelia Pieper, polityk niemiecki pouczająca władze kraju goszczącego, nieustannie nieposzukująca niemieckich morderców...

zobacz więcej

Wątpliwości wokół funkcjonowania komisji rewizyjnej sejmiku pomorskiego wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. 


– Niezgodnie z ustawą obsadzone jest stanowisko szefa komisji, przewodniczący sejmiku Jan Kleinschmidt (PO) od grudnia zeszłego roku nie podjął czynności mimo wniosków opozycji – mówi „Gazecie Gdańskiej” szef klubu PiS Jerzy Barzowski.


Zgodnie z artykułem 30 ustawy o samorządzie województwa przewodniczącym komisji rewizyjnej „jest radny największego klubu radnych, który złożył oświadczenie o odmowie udzielenia poparcia zarządowi województwa”. – Takie oświadczenie klub PiS złożył na początku kadencji – podkreśla Barzowski. 


Komisja wybrała na swojego przewodniczącego radnego Piotra Zwarę, który jako działacz Polski Razem uzyskał mandat w okręgu nr 4 z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Nadzór ABW nad konkursem w Europejskim Centrum Solidarności

Była przewodnicząca Rady Miasta Gdańska z rekomendacji AWS, a potem LPR, radna dwóch kadencji, Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, dopuściła się...

zobacz więcej

Tyle, że blisko rok temu Piotr Zwara zrezygnował ze współpracy w klubie PiS i założył wspólnie z radnymi Sebastianem Irzykowskim i Dariuszem Męczykowskim klub Dla Pomorza.


To zgodnie z przepisem ustawowym wykluczało dalsze pełnienie przez niego funkcji szefa komisji. Dysponując przewagą głosów, Koalicja Obywatelska powołała byłego przewodniczącego na swojego wiceprzewodniczącego uznając, że w ten sposób legitymizuje jej strukturę, choć omija przepis punktu 4 z 30 artykułu ustawy.


– Zwracaliśmy uwagę przewodniczącemu sejmiku Janowi Kleinschmidtowi na błąd prawny, który narusza mandat komisji i stawia pod znakiem zapytania przyjmowane przez nią uchwały, w tym opinie do wykonania budżetu. Przewodniczący sejmiku nie podejmował próby naprawienia błędu, wyjaśniał, że zdaniem prawników urzędu takie rozwiązanie ma oparcie w statucie urzędu. Podobnie uważał szef klubu PO Jerzy Kozdroń – przypomina Barzowski.


Nieoficjalnie można się dowiedzieć, że klub PO nie zgadzał się na kandydaturę Kazimierza Klawitera, doświadczonego samorządowca i członka obecnej komisji rewizyjnej, którego PiS proponował na następcę Zwary.

Latarką w półmrok. „Putinizacja” pomorska

Mają chyba obywateli za bęcwałów? Wykorzystują napad Federacji Rosyjskiej na Ukrainę do krytyki projektu, którego premier Donald Tusk, ich genialny...

zobacz więcej

Demokraci z PO mieli za to wysuwać z grona opozycji radną Mirosławę Kaczyńską jako kandydatkę, którą mogliby akceptować na stanowisku kierownika komisji rewizyjnej.


– Nie znam w demokratycznym obyczaju przypadku, w którym władza dyktuje opozycji kogo powinna zgłosić na funkcje z wyboru w lokalnym parlamencie. W tej sprawie nasz klub prezentuje jednolite stanowisko i domagał się bezskutecznie od przewodniczącego sejmiku respektowania przepisów ustawowych. Aż trudno nam uwierzyć, znając pozycje polityczną przewodniczącego Kleinschmidta w partii, by działał bez poparcia ugrupowania – mówi z przekąsem radny Barzowski.


Brakiem formalnie ukonstytuowanych władz komisji nie zainteresowała się Regionalna Izba Obrachunkowa, która ocenia pomorski budżet, mając do dyspozycji opinie komisji rewizyjnej. RIO uznała, że nie leży to w jej kompetencjach.


Na informacje radnych PiS o łamaniu prawa przez przewodniczącego sejmiku bardzo wstrzemięźliwie zareagował wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który nie sięgnął po posiadane uprawnienia kontrolne a jedynie wystosował pismo, w którym wyraził swoje krytyczne stanowisko wobec sytuacji w komisji rewizyjnej.

Formela: Dlaczego Tusk nie ostrzegł świata o zbrodniczym planie Putina wobec Ukrainy?

„W Moskwie Putin informuje Tuska, że Ukraina to sztuczne państwo, a Polska mogłaby zezować w stronę Lwowa” – pisze w serwis wpolityce.pl Marek...

zobacz więcej

Zostało ono dołączone do doniesienia do prokuratury, które złożył szef klubu PiS, wskazując w nim na prawdopodobne przekroczenie uprawnień przez przewodniczącego Kleinschmidta. 


Nie można wykluczyć, że w rewanżu Koalicja Obywatelską ukarze opozycje składając wniosek o odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącego komisji zdrowia radnego Arwida Żebrowskiego.


– Postępowanie w prokuraturze ruszyło, jako składający zawiadomienie zostałem już przesłuchany, kolejne czynności zapewne wkrótce – informuje Barzowski.


Komisja rewizyjna sejmiku pomorskiego pracuje w składzie: Piotr Zwara (Dla Pomorza) – wiceprzewodniczący i członkowie: Andrzej Bartnicki, Jerzy Kozdroń, Iwona Mielewczyk, Rafał Neumann – PO; Kazimierz Klawitter z PiS.


W prezydium sejmiku obok przewodniczącego są także Grzegorz Grzelak i Hanna Zych-Cisoń z PO oraz Piotr Karczewski z PiS. Klub Prawa i Sprawiedliwości liczy 11 radnych i jest największym ugrupowaniem opozycyjnym w sejmiku pomorskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej