RAPORT

Pogarda

Ukraińcy o Polakach, Niemcach i Rosjanach. Miażdżący sondaż

Ukraińcy pozytywnie o Polakach - sondaż (FOT. Sean Gallup/Getty Images)
Ukraińcy pozytywnie o Polakach - sondaż (FOT. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Grupa Socjologiczna Rating, ukraińska pozarządowa organizacja badawcza, zapytała Ukraińców o ich nastawienie do obcych państw. Nasz kraj jako „przyjazny” oceniło aż 97 proc. ankietowanych. To najlepszy wynik, o jakim rządy w Berlinie, Paryżu czy Londynie mogą dziś tylko pomarzyć.

Tarcia w Rosji? Miedwiediew straszy bronią nuklearną, MSZ Kremla tonuje

Władimir Putin, który do niedawna straszył świat użyciem broni atomowej, ostatnio sam stwierdził publicznie, że nie będzie takiej potrzeby. Gdy...

zobacz więcej

Wyniki sondażu udostępnił na swoim koncie na Twitterze Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.


W badaniu zapytano Ukraińców, czy dane państwa uważają za przyjazne. W odpowiedzi mogli wskazać opcje: zdecydowanie przyjazne, raczej przyjazne, trudno powiedzieć, neutralne, raczej wrogie, zdecydowanie wrogie.Z zestawienia wynika, że największym zaufaniem obywateli Ukrainy cieszą się Polacy. To do naszego kraju po ataku Władimira Putina uciekło najwięcej ukraińskich uchodźców wojennych. Polska zagwarantowała im schronienie, programy socjalne, opiekę medyczną i edukację dla dzieci. To rząd w Warszawie wysyła jedne z największych ilości broni i uzbrojenia, które pomagają odpierać ataki armii Władimira Putina.


Na drugim miejscu rankingu znaleźli się Brytyjczycy, których za przyjaznych uznało w sumie 90 proc. Ukraińców. Podium zamykają Stany Zjednoczone z wynikiem bardzo zbliżonym do Wielkiej Brytanii.Co ciekawe, tylko 68 proc. Ukraińców jako państwo przyjazne określiło Francję, a 65 proc. Niemcy.


Najgorzej w sondażu wypadły Białoruś (85 proc. wskazań jako kraj wrogi) i Rosja (97 proc. negatywnych ocen).


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej