RAPORT

Pogarda

Tarcia w Rosji? Miedwiediew straszy bronią nuklearną, MSZ Kremla tonuje

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew (fot. arch.PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK)
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew (fot. arch.PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK)

Najnowsze

Popularne

Władimir Putin, który do niedawna straszył świat użyciem broni atomowej, ostatnio sam stwierdził publicznie, że nie będzie takiej potrzeby. Gdy teraz światu zagroził były prezydent Dmitrij Miedwiediew, głos zabrało MSZ i wskazało na „niedopuszczalność wojny nuklearnej”.

Europosłanka opozycji przeciwko zaporze. Lawina komentarzy

– Na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie zapora – ogłosił minister Mariusz Błaszczak. To wywołało oburzenie Janiny Ochojskiej, europosłanki...

zobacz więcej

Wiceszef Rady Bezpieczeństwa i były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew twierdzi, że próba odbicia przez Ukrainę terytoriów okupowanych może doprowadzić do wojny jądrowej.


„Nazwijmy rzeczy po imieniu: kraje zachodnie popychają świat do globalnej wojny. I tylko całkowite i ostateczne zwycięstwo Rosji jest gwarancją powstrzymania światowego konfliktu” – napisał na Telegramie przedstawiciel rosyjskiego reżimu.Jego zdaniem to nie agresywna Rosja, ale broniąca się Ukraina i wspierające ją kraje są odpowiedzialne za eskalowanie konfliktu w Europie Wschodniej.

Ale ostatnio nawet Władimir Putin tonował nastroje przekonując, że scenariusz nuklearny jest mało prawdopodobny.

Weteran zachwala budowę kolejnej zapory. Wskazuje jedno „ale” i apeluje do ministra

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie zapora. – Cieszy mnie, że nie kopiemy studni dopiero w...

zobacz więcej

Podczas przemówienia na forum Klubu Wałdajskiego zapewniał, że „nie musi uderzać w Ukrainę bronią atomową, bo nie ma to sensu ani politycznego, ani wojskowego.” – Tak długo, jak ta broń istnieje, tak długo będzie istnieć groźba jej użycia. Ale obecna dyskusja na ten temat jest prymitywna. Zachód szuka tylko pretekstu do konfrontacji z Rosją – stwierdził.


Oświadczenie MSZ


Teraz głos w sprawie zabrało też MSZ z Moskwy. Dyplomaci podkreślili, że Rosja jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ i jedno z mocarstw jądrowych ponosi „szczególną odpowiedzialność za wzmacnianie stabilności strategicznej i bezpieczeństwa międzynarodowego zgodnie z Traktatem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej”.


Przyznano, że sięgnięcie po taką broń jest możliwe, gdy broń masowego rażenia zastosuje inne z państw lub zagrożone będzie istnienie Federacji Rosyjskiej. W innych przypadkach tak radykalne kroki nie są przewidziane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej