RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Granica polsko-rosyjska. Ruszyła budowa zapory [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Budowę tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim rozpoczęto od miejscowości Wisztyniec w gminie Dubeninki – poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz.

Powstanie zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim. Błaszczak podał szczegóły

Zdecydowałem o podjęciu działań, które zwiększą bezpieczeństwo na granicy z obwodem Kaliningradzkim. Rozpoczniemy budowę tymczasowej zapory, która...

zobacz więcej

Budowa tymczasowej zapory rozpoczęła się w środę. – Układana jest zapora z concertiny – przekazała Aleksandrowicz i dodała, że budowę prowadzą żołnierze.


Drut jest układany między słupkiem wyznaczającym polską granicę (molit) i układany jest w głąb kraju. Minister obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział, że zapora będzie miała 3 m. szerokości i 2,5 m. wysokości. Przed concertiną będzie ustawiona siatka tak, by dzikie zwierzęta nie wpadły na zaporę i nie poraniły się. 

  

– Straż Graniczna cały czas patroluje granicę, także tam, gdzie układana jest zapora – podkreśliła. 

  

Aleksandrowicz powiedziała, że zapora będzie budowana na całym odcinku 200-km granicy z obwodem kaliningradzkim – układanie rozpoczęto w miejscowości Wisztyniec w gminie Dubeninki, gdzie stykają się granice polska, rosyjska i litewska. W miejscowości tej jest ustawiony słup graniczny, który wskazuje, gdzie rozpoczyna się granica każdego z krajów. 

  

– Zapora będzie budowana w kilku miejscach jednocześnie – podkreśliła rzeczniczka warmińsko-mazurskiej straży granicznej. Podała, że w październiku nie odnotowano ani jednego nielegalnego przekroczenia polskiej granicy państwowej z obwodem kaliningradzkim.

Czy Straż Graniczna przerzuci dodatkowe siły na granicę z Rosją? Rzeczniczka komentuje

Na odcinku granicy z Rosją w tej chwili jest spokojnie i stabilnie. Na razie nie widzimy potrzeby, aby przerzucać tam dodatkowe siły...

zobacz więcej

Błaszczak poinformował na konferencji prasowej, że w związku z uruchomieniem lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej do Kaliningradu zdecydował o podjęciu działań, które wzmocnią bezpieczeństwo na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim poprzez uszczelnienie tej granicy. 

 

– W związku z tym już dziś rozpoczną się prace podjęte przez saperów żołnierzy Wojska Polskiego w sprawie zbudowania tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim – mówił Błaszczak. Będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów. 

 

Aby zapobiec przedostawaniu się nielegalnych migrantów z Białorusi pod koniec stycznia ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Budowa bariery fizycznej – czyli pięciometrowego płotu ze stalowych przęseł zwieńczonego drutem żyletkowym – na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią zakończyła się latem. 

 

Budowa bariery elektronicznej trwa od czerwca na 202 km. Jej wykonawcą jest Elektrotim. Koszt całej zapory na tej granicy to ok. 1,6 mld zł. Rzeczniczka SG informowała, że pierwsze odcinki perymetrii na polsko-białoruskiej granicy będą gotowe w pierwszej połowie listopada. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej