
Zespół portugalskich archeologów odnalazł miecz należący do króla Dionizego I. Cenny rekwizyt monarchy znaleziono w mieście Odivelas koło Lizbony, portugalskiej stolicy.
Przed jedną z komisji brytyjskiej Izby Lordów na pytania odpowiadała artystka o pseudonimie Ai-Da. Wydarzenie przeszłoby bez echa, gdyby nie fakt,...
zobacz więcej
Jak poinformowała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dziedzictwa Kulturalnego Portugalii (DGPC), miecz należący do króla został wydobyty z miejsca uznawanego za grób monarchy. Znajduje się ono na terenie kościoła.
DGPC sprecyzowała, że trwające ponad 70 lat poszukiwania miecza zostały zakończone sukcesem w 2020 r. Dotychczas jednak miecz pozostawał we wnętrzu sarkofagu, gdyż konserwatorzy zabytków obawiali się, że podczas otwarcia grobowiec ulegnie zniszczeniu.
„Królewski miecz został wykonany z żelaza. Jego rękojeść przygotowano ze srebra i pokryto szkliwem. To jeden z nielicznych mieczów znalezionych w Europie w miejscu pochówku monarchy” – napisano w komunikacie DGPC.
Start pierwszej rakiety SLS ze statkiem kosmicznym Orion w ramach programu Artemis nie ma szczęścia i kolejne próby wystrzelenia rakiety są...
zobacz więcej
Według rządowej agendy zespół portugalskich naukowców nie otwierał domniemanego grobowca króla, ale w 2016 r. wprowadził do jego wnętrza sondę. Dzięki temu urządzeniu odnaleziono prochy króla Portugalii Dionizego I, a także materiały, które dostały się tam po pochówku króla w 1325 r., służące remontowi grobowca, takie jak: gruz, drewno i cement.
Po trwającej kilkanaście miesięcy debacie w kręgu władz DGPC postanowiono wydobyć miecz z sarkofagu i przekazać przedmiot do renowacji. Jak podało Radio Observador, od ponad tygodnia artefakt znajduje się już pod opieką zespołu konserwatorów zabytkowych dzieł sztuki.
Król Dionizy I przeszedł do historii jako monarcha, który koncentrował się na wewnętrznych sprawach Portugalii. Dążył do centralizacji władzy, uzyskania autonomii od papiestwa, a także do rozwoju gospodarczego kraju w kilku obszarach, m.in. rolnictwie, leśnictwie, włókiennictwie, a także w handlu i wydobyciu metali.
Z inicjatywy urodzonego w 1261 r. monarchy Portugalia wzmocniła wymianę handlową z Anglią, Francją i Flandrią. Rozwinęła też budowę stoczni oraz zorganizowała marynarkę wojenną.