RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W Portugalii znaleziono miecz monarchy z XIII w.

Zespół portugalskich archeologów odnalazł miecz należący do króla Dionizego I (fot. Shutterstock/n_defender)
Zespół portugalskich archeologów odnalazł miecz należący do króla Dionizego I (fot. Shutterstock/n_defender)

Najnowsze

Popularne

Zespół portugalskich archeologów odnalazł miecz należący do króla Dionizego I. Cenny rekwizyt monarchy znaleziono w mieście Odivelas koło Lizbony, portugalskiej stolicy.

Robot przemawiał w Izbie Gmin [WIDEO]

Przed jedną z komisji brytyjskiej Izby Lordów na pytania odpowiadała artystka o pseudonimie Ai-Da. Wydarzenie przeszłoby bez echa, gdyby nie fakt,...

zobacz więcej

Jak poinformowała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dziedzictwa Kulturalnego Portugalii (DGPC), miecz należący do króla został wydobyty z miejsca uznawanego za grób monarchy. Znajduje się ono na terenie kościoła. 

 

DGPC sprecyzowała, że trwające ponad 70 lat poszukiwania miecza zostały zakończone sukcesem w 2020 r. Dotychczas jednak miecz pozostawał we wnętrzu sarkofagu, gdyż konserwatorzy zabytków obawiali się, że podczas otwarcia grobowiec ulegnie zniszczeniu. 

 

„Królewski miecz został wykonany z żelaza. Jego rękojeść przygotowano ze srebra i pokryto szkliwem. To jeden z nielicznych mieczów znalezionych w Europie w miejscu pochówku monarchy” – napisano w komunikacie DGPC. 

Kiedy kolejna próba startu misji Artemis I? NASA ogłosiła nowy termin

Start pierwszej rakiety SLS ze statkiem kosmicznym Orion w ramach programu Artemis nie ma szczęścia i kolejne próby wystrzelenia rakiety są...

zobacz więcej

Według rządowej agendy zespół portugalskich naukowców nie otwierał domniemanego grobowca króla, ale w 2016 r. wprowadził do jego wnętrza sondę. Dzięki temu urządzeniu odnaleziono prochy króla Portugalii Dionizego I, a także materiały, które dostały się tam po pochówku króla w 1325 r., służące remontowi grobowca, takie jak: gruz, drewno i cement. 

 

Po trwającej kilkanaście miesięcy debacie w kręgu władz DGPC postanowiono wydobyć miecz z sarkofagu i przekazać przedmiot do renowacji. Jak podało Radio Observador, od ponad tygodnia artefakt znajduje się już pod opieką zespołu konserwatorów zabytkowych dzieł sztuki. 

 

Król Dionizy I przeszedł do historii jako monarcha, który koncentrował się na wewnętrznych sprawach Portugalii. Dążył do centralizacji władzy, uzyskania autonomii od papiestwa, a także do rozwoju gospodarczego kraju w kilku obszarach, m.in. rolnictwie, leśnictwie, włókiennictwie, a także w handlu i wydobyciu metali. 

 

Z inicjatywy urodzonego w 1261 r. monarchy Portugalia wzmocniła wymianę handlową z Anglią, Francją i Flandrią. Rozwinęła też budowę stoczni oraz zorganizowała marynarkę wojenną. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej