RAPORT

Pogarda

Powstanie zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim. Błaszczak podał szczegóły

Najnowsze

Popularne

Zdecydowałem o podjęciu działań, które zwiększą bezpieczeństwo na granicy z obwodem kaliningradzkim. Rozpoczniemy budowę tymczasowej zapory, która wzmocni ochronę granicy – poinformował minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak. Ogrodzenie z drutu kolczastego i z perymetrią będzie miało 3 metry szerokości i 2,5 metra wysokości.

Niepokojące doniesienia z Kaliningradu. Powstanie zapora na granicy z Rosją?

Środki na budowę zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej są zarezerwowane w budżecie na przyszły rok – powiedział wiceminister spraw...

zobacz więcej

Błaszczak poinformował na konferencji prasowej, że w związku z uruchomieniem lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej do Kaliningradu zdecydował o podjęciu działań, które wzmocnią bezpieczeństwo na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim poprzez uszczelnienie tej granicy. 

  

W związku z tym już dziś rozpoczną się prace podjęte przez saperów żołnierzy Wojska Polskiego w sprawie zbudowania tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim – poinformował Błaszczak. 

  

Jak dodał, decyzja, że będzie to robić właśnie MON, zapadła podczas posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych Rady Ministrów. 

 

– Zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, który to drut jest wykorzystywany przez wojsko na całym świecie – poinformował wicepremier. 

Zaznaczył, że będzie to taka sama zapora jak na granicy polsko-białoruskiej, o wysokości 2,5 metra, szerokości 3 metrów. – Od polskiej strony będzie także postawione ogrodzenie, które ochroni zwierzęta – powiedział Błaszczak. Równolegle będą prowadzone prace związane z zakładaniem perymetrii. 

 

– Podjęliśmy działania, żeby ogrodzenie powstało jak najszybciej. Żołnierzy będzie zaangażowanych tylu, ilu będzie trzeba – przekazał. 

 

Zaapelował też do polityków opozycji. – Mam nadzieję, że tym razem opozycja nie będzie urządzała wycieczek z pizzą na granicę. Mam nadzieję, że nie będzie nękała żołnierzy i funkcjonariuszy. Społeczeństwo stanęło murem za polskim mundurem, mam nadzieję, że tak będzie również tym razem – dodał minister obrony. 


– To, co wydarzyło się w ubiegłym roku było dowodem tego, że opozycja i celebryci wykorzystując przychylność swoich mediów starali się wymóc na strażnikach granicznych i żołnierzach to, żeby granica została otwarta, żeby migranci mogli przekraczać nielegalnie granicę, ale społeczeństwo stanęło murem za polskim mundurem. Jestem przekonany, że tym razem też tak będzie. Zobaczymy, jak zachowa się opozycja – mówił Błaszczak. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej