RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kuriozalne słowa szefa KGB Białorusi. Co mówi o Polsce?

Iwan Tertel (fot. tt/@nexta_tv)
Iwan Tertel (fot. tt/@nexta_tv)

Najnowsze

Popularne

Szef białoruskiego KGB Iwan Tertel powielając tezy kremlowskiej propagandy mówił, że Mińsk odnotowuje „rosnące zagrożenie z terytorium Litwy, Łotwy, Polski i Ukrainy”. Według niego „są konkretne plany wprowadzenia na terytorium Białorusi kontyngentów wojskowych, w tym z terytorium Polski”.

Potężna rosyjska broń na Białorusi. Nowe zdjęcia satelitarne

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że rosyjskie wojska przerzuciły na Białoruś myśliwce przechwytujące MIG-31K Foxhound – twierdzi brytyjski wywiad....

zobacz więcej

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rosja i wspierająca ją w działaniach wojennych Białoruś sieją dezinformację dotyczącą państw zachodnich wspierających ukraińskich obrońców. 

 

Kreml, a za nim Mińsk twierdzą np., że Polska planuje zająć tereny wschodniej Ukrainy. Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka mówił kilka tygodni temu, że nie może pozwolić na to, by jego kraj otoczyli... Polacy. 

 

Będziemy musieli zareagować. Bo nie możemy w ogóle pozwolić, by Polacy nas otoczyli. To niebezpieczna opcja. A ja kiedyś powiedziałem: Ukraińcy też poproszą nas i Rosjan, żebyśmy pomogli im zachować integralność. Żeby im nie oderwali – zakłamywał rzeczywistość samozwańczy lider Białorusi. 

 

Teraz pojawiły się kolejne kuriozalne tezy powielane przez przedstawicieli białoruskiego reżimu. Przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi Iwan Tertel mówił we wtorek w białoruskim Mohylewie aktualnej sytuacji wojskowo-politycznej w kraju.

Rosja nadal rozmieszcza wojsko na Białorusi

Rosja kontynuuje rozmieszczanie oddziałów wojskowych na Białorusi – poinformował Sztab Generalny ukraińskiej armii. Wciąż są możliwe ataki...

zobacz więcej

Tertel mówił np. „Jakkolwiek paradoksalnie może się to wydawać, zarejestrowaliśmy rosnące zagrożenie z terytorium Litwy, Łotwy, Polski i Ukrainy. Przebywający w sąsiednich krajach uciekinierzy nie wiedzą już możliwości pokojowych zmian i aktywnie opracowują scenariusz siłowy zmiany porządku konstytucyjnego na Białorusi – stwierdził szef KGB. 

 

Podopieczny Łukaszenki mówił też o rzekomym zagrożeniu atomowym ze strony Zachodu.


– Jedyna pozytywna rzecz: jako służby specjalne wiemy na pewno, że USA matematycznie obliczyły konsekwencje wymiany uderzeń jądrowych i doszły do wniosku, że byłaby to katastrofa dla całej ludzkości – mówił dodając, że wie o „planach uderzeń atomowych na terytorium Białorusi”.

 

Na tych zadziwiających tezach nie skończył. – Są konkretne plany wkroczenia kontyngentów wojskowych na nasze terytorium, w tym z terytorium Polski. Wiemy o 101 Dywizji Powietrznodesantowej USA, która częściowo bazuje już na terytorium naszego sąsiedniego kraju – oznajmił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej