RAPORT

Pogarda

Korea Płd. zbuduje elektrownię atomową w Polsce. Podpisano listy intencyjne

Najnowsze

Popularne

Spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię. Porozumienie o współpracy podpisali też szefowie MAP i ministerstwa handlu, przemysłu i energii Korei Płd.

Elektrownia jądrowa da duży impuls do rozwoju Pomorskiego

Budowa elektrowni jądrowej oznacza dużo korzystnych rozwiązań inwestycyjnych dla województwa pomorskiego – powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr...

zobacz więcej

List podpisano w poniedziałek w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga. 

  

Jak deklarują strony listu, ich intencją jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach lokalizacji Pątnów, gdzie znajduje się obecnie ostatnia z elektrowni na węgiel brunatny, należąca do ZE PAK. 

  

Strony listu intencyjnego zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r. 

  

Jednocześnie wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podpisali porozumienie, w którym deklarują dołożenie wszelkich starań w celu wsparcia projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji. 

Pierwsza elektrownia atomowa. Miller: Bruksela może to zablokować

Sposób wyboru amerykańskiej firmy do budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej może otworzyć nowe pole konfliktu z Brukselą – twierdzi Leszek...

zobacz więcej

Jak podkreśla MAP, potencjalna współpraca ma być inicjatywą równoległą do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i jego uzupełnieniem. 

  

Kto zbuduje drugą elektrownię atomową w Polsce?


Jak mówił wicepremier Sasin, w Pątnowie powstanie elektrownia jądrowa, budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie. – Pierwszą zbuduje Westinghouse, postępowanie w sprawie drugiej zostanie wkrótce rozstrzygnięte – wyjaśnił Sasin. 

  

– Mówiliśmy, że jeszcze w tym roku powiemy Polakom, że powstanie pierwsza elektrownia jądrowa. Poszliśmy dalej. Mówimy, że w Polsce powstaną w najbliższych latach dwie nowe elektrownie jądrową, a trzecią planujemy – powiedział Sasin. 

  

Wicepremier dodał, że podpisany w Seulu dokument „mówi o tym, że oba rządy będą wspierały inwestycję realizowaną przez dwie duże polskie firmy i firmę koreańską”. – Jestem przekonany, że ta deklaracja przybierze praktyczny wymiar, aby ta inwestycja jak najszybciej stała się rzeczywistością. W czasie wcześniejszego spotkania złożyliśmy sobie bardzo mocne deklaracje, aby ten projekt mógł być realizowany – powiedział Sasin. 

Jak dodał, inicjatywę podjęcia rozmów przez PGE, ZE PAK i KHNP przyjmuje z zadowoleniem, jego zdaniem to kolejny etap wzmacniania relacji między Polską i Koreą Płd., oraz zacieśniania współpracy biznesowej. 

Energia jądrowa w Polsce. Wicepremier Jacek Sasin zapowiada kolejne projekty

Mamy to, pierwszą elektrownię jądrową w Polsce zbuduje amerykański WECNuclear. To nie jest nasze ostatnie słowo – w poniedziałek w Seulu kolejne...

zobacz więcej

Minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podkreślał, że projekt wpisuje się w politykę koreańskiego rządu popierającą eksport technologii jądrowych. – Spodziewamy się, że po zawarciu ostatecznego kontraktu projekt przyczyni się do znacznego ożywienia krajowego przemysłu jądrowego – dodał Lee. 

  

W obliczu niestabilności globalnych łańcuchów dostaw planujemy rozszerzyć współpracę w zakresie energetyki jądrowej na różne obszary, takie jak przemysł zbrojeniowy, wodór, baterie. Zawarcie memorandum i listu intencyjnego tworzy podwaliny do wzmocnienia współpracy z Polską, prowadzącego do obopólnych korzyści – podkreślił minister. 

  

Jak zaznaczył z kolei prezes KHNP Hwang Joo-Ho, APR 1400 to reaktor generacji III+, oferujący najbardziej zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa. Propozycja współpracy ze strony ZE PAK i PGE potwierdza doskonałość technologii z Korei i konkurencyjność koreańskiej energetyki jądrowej. 

  

– Lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna do realizacji projektu jądrowego, stąd pomysł na stworzenie planu jego rozwoju. Posiadamy niezbędną infrastrukturę i doświadczenie. Jesteśmy firmą w procesie transformacji energetycznej, która stopniowo odchodzi od produkcji energii opartej o węgiel brunatny i rozwija odnawialne źródła energii – podkreślił szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK Zygmunt Solorz. 

Buzek: Budowa elektrowni atomowej przy udziale Amerykanów oznacza większe bezpieczeństwo Polski

Budowa elektrowni atomowej przy udziale Amerykanów oznacza wzmocnienie sojuszu z USA i większe bezpieczeństwo Polski – ocenił w poniedziałek były...

zobacz więcej

Zdaniem prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, Polska musi inwestować w energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić nią energetykę konwencjonalną, opartą o węgiel. Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego. 

  

Polska musi inwestować w wielkoskalową energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić energetykę konwencjonalną opartą na węglu. Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. 

  

Reaktor APR1400 


KHNP należy do państwowego koncernu Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Jest operatorem wszystkich działających w Korei Płd. bloków jądrowych. Koreańczycy budują też składającą się z czterech reaktorów APR1400 elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niektóre bloki tej siłowni zostały już uruchomione. 

  

APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji. Pierwszy blok - Shin-Kori 3 – rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r. 

  

Według KHNP reaktor APR1400 spełnia najwyższe międzynarodowe standardy potwierdzone certyfikatami projektowymi od takich instytucji jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC). Model charakteryzuje się znacząco podwyższonym poziomem bezpieczeństwa, posiada pasywny system bezpieczeństwa i inne rozwiązania, np. zapobiegające skutkom uderzenia samolotu pasażerskiego, dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po wypadku w Fukushimie, oraz rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa – wskazał koreański koncern. 

Kto wybuduje elektrownię atomową w Polsce? Niebawem decyzja rządu

Rząd w uchwale wskaże podmiot, który będzie partnerem państwa polskiego do budowy elektrowni atomowej – powiedział wicepremier Jacek Sasin. W...

zobacz więcej

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r. 

  

Oprócz Amerykanów z Westinghouse swoje oferty ws. budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP). 

  

Jak mówił w poniedziałek rzecznik PiS Radosław Fogiel, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej Westinghouse. 

  

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki informował, że „po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej