RAPORT

Pogarda

Atak na Kaczyńskiego, atom Morawieckiego, Bayraktary Błaszczaka

Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak (fot. PAP)
Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak (fot. PAP)

Najnowsze

Popularne

To był tydzień wielkich sukcesów: premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że pierwszą polską elektrownię atomową wybuduje amerykański koncern Westinghouse, a polska armia otrzymała słynne tureckie drony uderzeniowe Bayraktar. Niestety, mamy też do czynienia z potężną falą przemocy, kreowaną przez opozycję pod wodzą Donalda Tuska.

Dziennikarz zapytał o program PO. Kidawa-Błońska: Bardzo mnie to śmieszy...

Małgorzata Kidawa-Błońska dwa lata temu wycofała się ze startu w wyborach prezydenckich, bo notowała poparcie na poziomie 2-4 proc....

zobacz więcej

Niedziela. Kartoteka Platformy 

 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński kontynuował objazd nowych 94 okręgów partyjnych. – My prowadzimy politykę suwerenną, ośrodek władzy w Polsce jest niezależny; tymczasem główna formacja opozycji – Koalicja Obywatelska, to w istocie formacja niemiecka; jest jawnie, bezpośrednio związana z Niemcami – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Zamościa.


Przed salą, w której odbywało się wydarzenie, zebrała się grupa kilkudziesięciu protestujących, którzy pokłócili się sami ze sobą… Przeciwnicy budowy CPK nie chcieli protestować z grupą „ruchu ośmiu gwiazdek” skandującą „j***ć PiS”. 

 

W Kraśniku z kolei zebrało się aż… trzech protestujących przeciwko polityce Prawa i Sprawiedliwości. Podczas spotkania z mieszkańcami Kraśnika Jarosław Kaczyński poruszył kwestię odpowiedzialności polityków PO, nawiązując do afery podsłuchowej, która „została przypomniana na życzenie Donalda Tuska”. – W tej formacji politycznej (PO – przyp. red.) kartoteka jest pokaźna – powiedział lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. 

 

Wieczorem w Telewizji Polskiej odbyła się premiera filmu Marcina Tulickiego „Pan z Chobielina” poświęconego niejednoznacznej postaci eurodeputowanego PO Radosława Sikorskiego. Film koncentrował się przede wszystkim na jego związkach z Rosją. Po jego emisji Solidarna Polska zażądała prześwietlenia przez służby byłego ministra spraw zagranicznych w rządzie Tuska. 

Samochód Jarguta ratuje Sikorskiego. News portalu tvp.info

Gdy wybuchła afera o tzw. kilometrówki, czyli wypłatę pieniędzy za zgłoszone do Kancelarii Sejmu kilometry przejechane przez posła - Radosław...

zobacz więcej

Poniedziałek. Tarcza Antyinflacyjna przedłużona 

 

 – Składam wniosek do ABW o zweryfikowanie całości działalności Radosława Sikorskiego, człowieka, którego działalność przez Departament Stanu USA jest nazywana rosyjską dezinformacją – oznajmił kolejnego podczas konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. 

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą tarczę antyinflacyjną. Niższe stawki VAT m.in. na żywność, paliwa, a także zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej będą obowiązywać do 31 grudnia. 

 

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem obrony narodowej, wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem i ambasadorem USA Markiem Brzezińskim odwiedzili 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku i spotkali się z pilotami misji NATO Air Shielding.


– Jeszcze kilka lat temu byli tacy, którzy wierzyli, że wojny to historia, że nie trzeba się martwić polityką obronną, nie trzeba w nią inwestować. Rzeczywistość bardzo brutalnie weryfikują tamtą naiwność. Naiwność stoi u źródeł wielu wojen – mówił w Łasku premier Mateusz Morawiecki.


– Jesteśmy z was dumni widząc, jak zareagowaliście jako rząd, ale również jako społeczeństwo na rosyjską inwazję na Ukrainie (…) Przyjęli państwo uchodźców, jak by byli wielkim mocarstwem. Wysyłacie jednocześnie wiadomość na cały świat, że Polska, Polacy będą bronić swojej ojczyzny – powiedział ambasador USA.

Antypolskie naboje dla rosyjskiej propagandy. Przed Sikorskim insynuował m. in. Giertych, Ławrow i Tusk

– Myślę, że miał moment zawahania w pierwszych dniach wojny – w ten sposób Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie czy „wierzy, że rząd PiS...

zobacz więcej

Tymczasem Donald Tusk próbował poważyć te słowa i udowodnić, że armia za jego czasów była silniejsza. Powołał się przy tym na ranking, którego nie potrafił nawet poprawnie wskazać. Wpis Tuska skrytykowali analitycy i eksperci ds. wojskowości, wskazując, że ranking nie może być traktowany serio i jest metodologicznie słaby.


Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby odbywały się teraz – wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie wpolityce.pl. Różnica między partią rządzącą a Koalicją Obywatelską zwiększyła się do 8 pkt. proc. 

 

Wtorek. Atak na biuro PiS 

 

Na zaproszenie niemieckiej prezydencji G7 i Komisji Europejskiej w Berlinie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy, z udziałem m.in. szefowej KE Ursuli von der Leyen, kanclerza Olafa Scholza i premiera Mateusza Morawieckiego.


– Władimir Putin dopasowuje techniki bojowe do przeciwnika; nie może podbić wojskowo Europy, jeśli najpierw nie pokona jej gospodarczo. Ukraina walczy również o ochronę naszych granic i naszego bezpieczeństwa – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Berlinie na konferencji dot. odbudowy Ukrainy. 

 

Trudne chwile na spotkaniu z wyborcami w Ostrowie Wielkopolskim przeżywał Donald Tusk. Najpierw został zawstydzony pytaniem o program.

Kopacz uspokoi Tuska? Jej słowa to dziś cios w propagandę PO

Przyjdzie taki moment, że na ulicy też się wszyscy zorganizujemy, jeśli ta władza nie zniknie – grzmiał w lipcu Donald Tusk. Równe twardo, w 2014...

zobacz więcej

– Chciałem zapytać, jak mogę odpowiedzieć znajomym, gdy pytają, dlaczego pan Tusk mówi tylko, że PiS jest niedobry; co ma do zaproponowania, jeśli chodzi o program – spytał jeden z uczestników spotkania, który podkreślał, że sam jest wyborcą Platformy Obywatelskiej „całym sercem i od zawsze”.


– Często pojawia się taki zarzut, że my mówimy, że trzeba zmienić władze, a nasz polityczny pomysł to anty-PiS – uciekał od odpowiedzi Donald Tusk. Przed trzema laty podczas wystąpienia w Gdańsku Tusk, niebędący jeszcze szefem PO, sugerował, że hasło „anty-PiS „oznacza „negatywną siłę i brak jakiegokolwiek pomysłu”. 

 

Dalej problemy z pamięcią Tuska objawiły się jeszcze silniej. Krytykując ministra Przemysława Czarnka powiedział, że „on nie odpowiada za uczelnie wyższe”. Nie każdy emeryt musi zajmować się polityką, więc może Tusk już nie powinien?


Prokuratura Krajowa ujawniła zeznania wspólnika Marka Falenty Marcina W., który mówił śledczym m.in. o reklamówce z 600 tys. euro dla Donalda Tuska i swoich zażyłych relacjach z Grzegorzem Napieralskim. „On wielokrotnie pożyczał ode mnie pieniądze. Nie oddawał ich” – zeznał.


Według „Super Expressu” spółka MM Group kontrolowana przez Marcina W. dokonała co najmniej dwóch wpłat na stowarzyszenie żony Napieralskiego. – Nie zamierzam się tłumaczyć, bo nic złego nie zrobiłem. Granica przyzwoitości została już dawno przekroczona – komentował eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej. 

Tusk twarzą kampanii w obronie praw pracowniczych. „To jakiś żart”

Portal tysol.pl donosi, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych poprosiło Donalda Tuska o udział w kampanii Europejskiej Konfederacji...

zobacz więcej

Z tą granicą przyzwoitości, to prawda, tyle, że przekroczył ją znów Radosław Sikorski, który we wpisie na Twitterze sugerował wysłanie do Mozambiku Samuela Pereiry, redaktora naczelnego portalu tvp.info. Były szef MSZ ksenofobicznym wpisem wywołał odzew o wydźwięku antysemickim W wymianie zdań z innym internautą europoseł Koalicji Obywatelskiej zaakceptował pomysł by najpierw dziennikarza wychłostać…


– Radka Sikorskiego po ludzku mi żal, bo zachowuje się, jakby był na proszkach. Całe życie chciał zostać kimś, miał ambicje nawet zostania sekretarzem generalnym NATO (wspominał o tym w książce Jarosław Kaczyński), a na końcu stał się nikim. Z jednej strony gra rolę męża swojej żony i udaje, że ma angielski akcent, a z drugiej – pozwala sobie na ksenofobiczne teksty i obrzydliwe, seksistowskie komentarze wobec kobiet – komentował wypowiedzi Sikorskiego szef portalu tvp.info Samuel Pereira.  


Po skandalicznych wpisach Sikorskiego swój protest wydało także Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. „Brutalność i prowokacyjny język tych wypowiedzi wykraczają poza standardy debaty publicznej, a są wyjątkowo niestosowne, gdy czynny polityk i dyplomata atakuje w ten sposób przedstawiciela mediów” – podkreśla w oświadczeniu dyrektor Centrum Jolanta Hajdasz.  

 

Brutalność i prowokacyjny język wypowiedzi Sikorskiego, Tuska, Budki czy Schetyny zbiera swoje groźne żniwo. „Wołaj Kaczyńskiego, bo cię zabiję” – groził 20-latek, który próbował wedrzeć się do siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Kopnął w drzwi biura PiS, a następnie zaatakował ochroniarza. Na miejscu musiała interweniować policja, która zatrzymała mężczyznę. 


Środa. PO tworzy falę agresji 

 

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski poinformował na Twitterze, że jedno z jego biur poselskich było celem ataku. Sprawca uszkodził drzwi wejściowe i oblał je farbą. „Na szczęście nikomu nie wyrządził krzywdy” – poinformował polityk.

Tusk wystraszył się zaproszenia do TVP. Jego rzecznik w histerii

Donald Tusk jeszcze niedawno zapewniał, że jego standardem jest, by „każdy mógł zadać pytanie” i „jest do dyspozycji” dziennikarzy. Deklaracje...

zobacz więcej

Napadnięto także biuro posłanki Moniki Pawłowskiej, a napastnik groził śmiercią pracownicy biura (posłanki nie było w biurze). Politycy PO z Donaldem Tuskiem na czele nie skorzystali z okazji, żeby wezwać do powstrzymania fali przemocy i potępić fizyczne ataki na swoich politycznych konkurentów. Za to dziennikarz Wirtualnej Polski Szymon Jadczak poskarżył się w mediach społecznościowych, że „nie cierpi tego rządu i całej tej ekipy”. 

 

 Z kolei marszałek Senatu Tomasz Grodzki, zasłaniający się immunitetem przed wyjaśnieniem afery kopertowej w TVN rozwinął skrót PiS jako „przeproście i s..., i odjedźcie”. Grodzki pytany, czy pomoże osobom „dotkniętym” ustawą dezubekizacyjną, stwierdził, że nie powinno się obniżać wysokich emerytur tym, którzy „służyli takiej Polsce, jaka wtedy była”. Warto przypomnieć, że w styczniu 2020 r. marszałek Grodzki broniąc się przed zarzutami przyjmowania łapówek, jako osobę poręczającą o jego uczciwości cytował… byłego funkcjonariusza UB. 

 

Lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński spotkał się tymczasem z mieszkańcami Radomia. – Wydaje się, że opozycja doszła do wniosku, że my się na zimie wywrócimy; otóż nie wywrócimy się. Odmowa części samorządów uczestnictwa w dystrybucji węgla będzie utrudnieniem, ale sytuacje problemów z kupnem węgla to będą incydenty – ocenił w Radomiu prezes Jarosław Kaczyński. 

 

Rząd nie zamierza się „wywrócić” także na cenach prądu. – Uruchamiamy dziś pierwszą rundę wsparcia dla 92 największych firm energochłonnych – poinformował na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Łączna kwota pomocy dla dużych przedsiębiorstw wyniesie aż 800 mln zł. 


Czwartek. Izba Odpowiedzialności Zawodowej 

 

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek Wiesława Kozielewicza na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent Andrzej Duda podziękował Kozielewiczowi za podjęcie się tego zadania. Powołanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej i likwidacja Izby Dyscyplinarnej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej w sprawie sądownictwa w Polsce.

Premier o inflacji: Dajmy sobie spokój z propagandą i manipulacjami

Nie dopuścimy do tego, aby zdławić inflację poprzez takie mechanizmy, jakimi posługiwali się nasi poprzednicy, kiedy w czasie dwóch kryzysów...

zobacz więcej

– Od samego początku byłem zwolennikiem i wielkim orędownikiem postania Izby Dyscyplinarnej, powstania generalnie izby, która będzie w sposób jednoznaczny badała sprawy odpowiedzialności zawodowej, etycznej, moralnej sędziów. I karnej, w jakimś sensie – mówił prezydent Duda.  

 

A co ze środkami z KPO? – Najpierw potrzebne jest złagodzenie emocji politycznych, by móc mówić o złożeniu wniosku do KE ws. KPO. Chcemy być przekonani, że interpretacja realizacji kamieni milowych jest taka sama jak nasza, a nie że ktoś będzie te same deklaracje interpretował w inny sposób – mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.  

 

Nieoczekiwane utrudnienia w Senacie. Wicemarszałek Senatu Marek Pęk ocenił w Polskim Radiu, że większość senacka, którą tworzy opozycja, nie chce przyjąć uchwały w sprawie reparacji. Dokument miał być przedmiotem prac senackiej komisji, jednak zostały one odroczone na wniosek opozycji.


Piątek. Bayraktary już w polskiej armii 

 

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Dolny Śląsk. – Inwestycje w są kołem zamachowym wyjścia z kryzysu, który dotyka Europę i Polskę, zainicjowanego przez agresję Rosji na Ukrainę – mówił szef rządu podczas wizyty w Dolnośląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej S3 Jawor.


Premier wziął udział również w otwarciu obwodnicy Wałbrzycha. Mateusz Morawiecki ocenił, że dzięki nowym inwestycjom i poprawie infrastruktury, Wałbrzych pozbędzie się piętna lat 90., czyli „zapaści, niedostatku, biedy, której region doświadczył w tak okrutny sposób”. 

Bayraktary dla polskiego wojska. Wiadomo, gdzie trafią pierwsze bezzałogowce

12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu (woj. zachodniopomorskie) ma w piątek otrzymać pierwszy zestaw zdolnych do przenoszenia...

zobacz więcej

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro odniósł się w swoim wpisie w mediach społecznościowych do informacji o potrąceniu Polsce kolejnych funduszy unijnych. „Właśnie Komisja Europejska ukradła nam 30 mln euro. Pod niemiecką presją, za namową niemieckiej partii w Polsce” – napisał.  

 

Tymczasem Polska wywiera presję na Niemcy w sprawie wypłaty odszkodowań za II wojnę światową. Poseł Arkadiusz Mularczyk odpowiedzialny za pracę komisji ds. strat wojennych został mianowany sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Tego samego dnia MSZ opublikowało komunikat, w którym w sposób jednoznaczny określiło polskie żądanie wobec Republiki Federalnej Niemiec. –


 Jest to dziewięć żądań. Myślę, że nikt nie będzie miał wątpliwości, czego dotyczy nota dyplomatyczna i nasze żądania – poinformował nowo powołany wiceminister Arkadiusz Mularczyk.


Aby agresja sprzed lat nie mogła się w Polsce powtórzyć, potrzebna jest silna i świetnie wyposażona armia. Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał w piątek zakontraktowane w Turcji w 2021 r. drony bojowe Bayraktar TB2 żołnierzom z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Bezzałogowce znakomicie sprawdziły w rękach Ukraińców na wojnie z Rosją.


– Rozpoczynamy proces wyposażania jednostek wojskowych w Bayraktary; zamówiliśmy te drony jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę. Wtedy mówiono nam – szczególnie opozycja z PO – że to broń, z której nie będziemy mieć korzyści. To, co dzieje się na Ukrainie, wskazuje, że nie mieli racji, że my mieliśmy rację, że jest to broń skuteczna, w rękach Ukraińców pozwala skutecznie bronić Ukrainy – powiedział wicepremier Błaszczak.

„Mała Narew” i pociski CAMM – czyli efekty polsko-brytyjskiej współpracy [WIDEO]

Żołnierze 18. pułku przeciwlotniczego otrzymali pierwszy egzemplarz zestawu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu w ramach projektu „mała Narew”....

zobacz więcej

A w „Gazecie Wyborczej” w najlepsze powielają i uwiarygadniają narrację Kremla. – PiS był przygotowany na to, że Putin zmiażdży Ukrainę, i PiS się szykował, żeby otwarcie stanąć po stronie Putina przeciwko Ukrainie – powiedział na łamach „GW” Tomasz Piątek, który właśnie wydał książkę o rzekomych powiązania Jarosława Kaczyńskiego z Rosją.


Narrację GW natychmiast przejęła Rosja, utrwalając kłamliwą tezę o planowanym przez Polskę zajęciu zachodniej Ukrainy. Czy ABW nie powinno przyjrzeć się sytuacji w „Gazecie Wyborczej”?

 

Na razie portal i.pl poinformował, że w 2012 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pracowała nad analizą otoczenia Michała Tuska, syna przewodniczącego PO, zamieszanego w aferę Amber Gold. Według redakcji „był to główny powód odwołania ówczesnego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka”.  

 

Nieznany sprawca rozrzucił metalowe kolce na podjeździe do posesji posłanki Prawa i Sprawiedliwości Violetty Porowskiej. Jeśli sprawca zostanie wykryty, grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.


Sobota. Atom od Amerykanów 

 

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił historyczny wybór strategicznego partnera, który zmieni oblicze polskiej energetyki. – Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Tusk wystraszył się zaproszenia do TVP. Jego rzecznik w histerii

Donald Tusk jeszcze niedawno zapewniał, że jego standardem jest, by „każdy mógł zadać pytanie” i „jest do dyspozycji” dziennikarzy. Deklaracje...

zobacz więcej

Wiceprezydent USA Kamala Harris napisała na Twitterze, że współpraca z Polską w sprawie projektu wytwarzania energii nuklearnej jest korzystna dla wszystkich. „Podczas moich rozmów z premierem Morawieckim w Warszawie i rozmów telefonicznych, stwierdziłam jasno, że partnerstwo z USA w tym projekcie jest korzystna dla nas wszystkich: możemy zająć się kryzysem klimatycznym, wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy i pogłębić strategiczne partnerstwo USA i Polski” – napisała bardzo zadowolona z decyzji polskiego rządu wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Kamala Harris. 

 

Zadowolona jest również amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm. – Ogłoszony przez Polskę wybór amerykańskiej firmy Westinghouse do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej to wielki krok ku wzmocnieniu relacji z Polską i jasny sygnał dla Rosji, że nie pozwolimy na używanie energii jako broni – powiedziała sekretarz Granholm. 

 

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił w rozmowie z PAP, że przyjęcie oferty amerykańskiej, to bardzo ważny moment. – Energia atomowa będzie ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówił rzecznik rządu. Rozpoczęcie budowy jest planowane już za cztery lata. – Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 r. było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 r. Polski program jądrowy zakłada budowę sześciu reaktorów oddawanych kolejno co dwa lata - powiedziała Anna Moskwa po zakończeniu rozmów.  

 

Oprócz Amerykanów swoje oferty dotyczące budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP). – To nie jest nasze ostatnie słowo – w poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej – przekazał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej