RAPORT

Pogarda

Czym żywili się neandertalczycy?

Naukowcy analizowali skład szkliwa z zęba neandertalczyka (fot. Shutterstock/Chettaprin.P)
Naukowcy analizowali skład szkliwa z zęba neandertalczyka (fot. Shutterstock/Chettaprin.P)

Najnowsze

Popularne

Analiza składu chemicznego zęba dowodzi, że neandertalczycy – nasi wymarli krewniacy – jedli mięso – piszą naukowcy na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy stworzyli „żywe” naczynia krwionośne

Naukowcom z Australii udało się wyprodukować materiał, który naśladuje budową ścianę prawdziwych naczyń krwionośnych – informuje pismo „Advanced...

zobacz więcej

Naukowcy pod kierunkiem Klevii Jaouen z CNRS we Francji analizowali skład szkliwa z zęba neandertalczyka. Okazało się, że osobnik, do którego należał ząb, prawdopodobnie żywił się również mięsem. Zarazem nie spożywał krwi zwierząt, wysysał za to szpik kostny, ale bez zjadania samych kości. 

 

Jak dotąd naukowcy spierali się o dietę neandertalczyków. Pojawiały się opinie, że żywili się głównie roślinami, inni zaś uważali, że niemal wyłącznie mięsem. W najnowszych badaniach analizowano ząb trzonowy neandertalczyka ze stanowiska Gabasa z Półwyspu Iberyjskiego. 

 

Badacze oznaczali poziom cynku i jego skład izotopowy. Na tej podstawie ustalili obecność mięsa w diecie. 

 

W przypadku, gdy kości są młodsze lub lepiej zachowane, bada się azot w kolagenie z kości. Ulega on jednak destrukcji pod wpływem niekorzystnych warunków otoczenia lub upływu czasu. 

 

Postanowiono więc zastosować nowatorską technikę badania izotopów cynku ze szkliwa. Po raz pierwszy za pomocą tej metody badano dietę naszych wymarłych krewniaków. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej