RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ważny rosyjski generał zwolniony. Krytykował go Kadyrow

Generał Aleksander Łapin (fot. commons.wikimedia.org/Denis Averin)
Generał Aleksander Łapin (fot. commons.wikimedia.org/Denis Averin)

Najnowsze

Popularne

Generał Aleksander Łapin, który dowodził rosyjskim Centralnym Okręgiem Wojskowym, został zwolniony ze stanowiska – poinformowało Radio Swoboda, powołując się na rosyjskie media. Dowódca był krytykowany przez czeczeńskiego dyktatora Ramzana Kadyrowa.

Ukraina komentuje rosyjską decyzję ws. umowy zbożowej. „To agonia zbrodniarzy”

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło w sobotę, że Rosja opuszcza tzw. inicjatywę zbożową dotyczącą transportu żywności z ukraińskich portów....

zobacz więcej

Nie ma oficjalnego potwierdzenia doniesień o zwolnieniu ze stanowiska Łapina, który odpowiadał za wojska rosyjskie w ukraińskim Donbasie. Na stronie internetowej resortu obrony Rosji Łapin wciąż figuruje jako dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego. 

  

Jak podkreśla Radio Swoboda, Łapin był krytykowany przez Kadyrowa i biznesmena Jewgienija Prigożyna, związanego z tzw. grupą Wagnera. Na początku października Kadyrow obwinił Łapina o wycofanie rosyjskich wojsk z Łymanu i nazywał go „nieudacznikiem”. 

 

Kadyrow mówił również, że nie mógł w żaden sposób skontaktować się z Łapinem, aby omówić porażkę w Donbasie. 

  

Część blogerów militarnych zaznaczała, że działania Łapina nie były gorsze od innych rosyjskich generałów. Według ekspertów konflikt może być spowodowany tym, że Kadyrow i Prigożyn, którzy mają pod sobą duże uzbrojone siły, próbują wzmocnić swój wpływ, podając w wątpliwość kompetencje dowództwa regularnej armii. 

 

Na początku maja rosyjski serwis BBC podał, że Łapin nagrodził swojego syna, podpułkownika Denisa Łapina, który dowodzi 1 Gwardyjskim Pułkiem Czołgów i kierował nieudaną ofensywą na Sumy i Czernihów. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej