RAPORT

Pogarda

Naukowcy stworzyli „żywe” naczynia krwionośne

Takie naczynia mogłyby np. odmienić wiele zabiegów chirurgicznych (fot. NIH/NAID/IMAGE.FR/BSIP/Universal Images Group via Getty Images)
Takie naczynia mogłyby np. odmienić wiele zabiegów chirurgicznych (fot. NIH/NAID/IMAGE.FR/BSIP/Universal Images Group via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Naukowcom z Australii udało się wyprodukować materiał, który naśladuje budową ścianę prawdziwych naczyń krwionośnych – informuje pismo „Advanced Materials”. Po umieszczeniu w organizmie zasiedlają go komórki i syntetyczne naczynia przypominają swój biologiczny pierwowzór.

Nawet wymuszony uśmiech rozwesela

Kiedy ktoś ułoży usta w uśmiech, może faktycznie poczuć się lepiej – wskazują poważne eksperymenty. Dowody na to są silne – twierdzą naukowcy.

zobacz więcej

Międzynarodowy zespół kierowany przez ekspertów z University of Sydney opisał na łamach czasopisma „Advanced Materials” nową metodę wytwarzania zastępczych naczyń krwionośnych. Dzięki niej można uzyskiwać syntetyczne naczynia, które przypominają prawdziwe. 

 

Zdaniem badaczy, to pierwszy raz, kiedy udało się udało się uzyskać tak dalece idące podobieństwo. 

 

Naczynia nie są jednak od razu wytwarzane w docelowej postaci. „To natura z upływem czasu przemienia te sztucznie produkowane rurki w naczynia, które wyglądają, zachowują się i działają, jak prawdziwe” – wyjaśnia Anthony Weiss, jeden z głównych autorów pracy. Jak dodaje, „technologiczne możliwości odtwarzania skomplikowanej struktury biologicznych tkanek pokazują potencjał nie tylko produkowania wspomagających chirurgię naczyń krwionośnych, ale także kładą fundamenty pod wytwarzanie różnych tkanek, np. zastawek, w przyszłości”. 

 

Takie naczynia mogłyby np. odmienić wiele zabiegów


Takie naczynia mogłyby np. odmienić wiele zabiegów chirurgicznych prowadzonych u dzieci. „Obecnie, kiedy dziecko cierpi ze względu na wadliwe naczynie krwionośne, chirurdzy nie mają innego wyjścia, jak użyć naczynia syntetycznego, które działa dobrze przez krótki czas, ale nieuchronnie potrzebna będzie kolejna operacja, kiedy dziecko urośnie. Nowa technologia może stanowić podstawię do produkowania sztucznych naczyń, które z czasem rosną i się rozwijają” – komentuje dr Christopher Breuer, współautor badań nad tym wynalazkiem. 

Dieta śródziemnomorska wpływa na pamięć? Są wyniki badania

Sama dieta śródziemnomorska może nie mieć wystarczająco silnego wpływu na pamięć i myślenie; jest prawdopodobnie tylko jednym z czynników...

zobacz więcej

Badacze wyjaśniają, że naturalne naczynia krwionośne składają się z ułożonych obok siebie koncentrycznych pierścieni zbudowanych z substancji zwanej elastyną. Dzięki niej są giętkie i mogą się rozszerzać oraz kurczyć. Po umieszczeniu opracowanych przez nich syntetycznych naczyń w ciele, organizm wbudowuje w nie właśnie takie elastynowe pierścienie. 

 

Jak podkreślają, produkcja sztucznych naczyń nowego typu jest szybka i relatywnie prosta. 

 

„Te syntetyczne naczynia to elegancki wynalazek, ponieważ wytwarza się je tylko z dwóch, naturalnie występujących materiałów, które są dobrze tolerowane przez organizm. Tropoelastyna (naturalny składnik elastyny) jest upakowana w elastycznej osłonce, która powoli się rozpuszcza i wspiera formowanie się wysoce zorganizowanych, naśladujących naturalnych, działających naczyń krwionośnych” – mówi dr Ziyu Wang, główny autor publikacji. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej