RAPORT

Pogarda

Firmy-krzaki oligarchów Putina na celowniku Komisji Europejskiej

KE chce ścigać oligarchów Putina (fot. Getty Images)
KE chce ścigać oligarchów Putina (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nie od dziś wiadomo, że rosyjscy przedsiębiorcy wciąż są aktywni w Unii Europejskiej za pośrednictwem firm-krzaków. Ale niewielu ludzi zdaje sobie sprawę na jak ogromną skalę. Około 31 tys. takich przedsiębiorstw jest kontrolowanych przez Moskwę. Komisja Europejska żąda ujawnienia ich aktywów, aby móc wdrożyć sankcje. „Oligarchowie i inni biznesmeni, mimo wszystkich sankcji nałożonych na Rosję, nadal w znacznym stopniu działają w Europie” – oceniła KE.

Miedwiediew o reparacjach: Polscy degeneraci mogą podetrzeć się swoimi obliczeniami

Były prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew w skandalicznym wpisie w mediach społecznościowych zaproponował „dwojaki sposób” reakcji na...

zobacz więcej

Jak podaje portal dw.com, w Europie działa prawie 31 tys. firm, których faktyczni właściciele pochodzą z Rosji. Wynika to z nowego raportu KE na temat zagrożeń związanych z praniem brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Rosjanie działają głównie w branży nieruchomości, budownictwa i hotelarstwa, a także w sektorze finansowym i energetycznym.


Czytaj także: Ziobro: Komisja Europejska ukradła nam właśnie 30 mln euro


Kilkadziesiąt firm jest kontrolowanych przez Rosjan, którzy są ich faktycznymi właścicielami. Ale większość cywilnoprawnych właścicieli stanowią „słupy” (zakładają firmy-krzaki „na skrzynkę pocztową”), co maskuje ich ślady wiodące do Rosji. Według raportu KE co najmniej 1400 firm ma właścicieli, przeciwko którym ostatnio nałożono sankcje. Konkretnie dotyczy to 33 osób.


Certyfikaty dla rosyjskich firm wydawane w Niemczech

„Mimo objęcia Rosji sankcjami, organizacja certyfikująca FSC (Forest Stewardship Council – Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej), z siedzibą...

zobacz więcej

Komisja Europejska domaga się, by rosyjskie aktywa były przejrzyste. Jest to konieczne, jeśli mają być one zamrożone w ramach sankcji nałożonych na Moskwę. „Niektórzy rosyjscy oligarchowie mogą ukrywać swoją własność lub kontrolę nad należącymi do nich przedsiębiorstwami poprzez spółki zarejestrowane w państwach trzecich lub za pośrednictwem lokalnych nominalnych udziałowców. Pieniądze takich spółek były wykorzystywane do osobistego bogacenia się, lub do destabilizowania całych krajów” – ostrzegła UE.


Czytaj także: Czy jest szansa na kompromis Polski z KE i pieniądze z KPO?


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej