RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Matematyk za fortepianem”. Polak podbił serca Finów

Piotr Pawlak wygrał prestiżowy konkurs (fot. YT/Chopin Institute)
Piotr Pawlak wygrał prestiżowy konkurs (fot. YT/Chopin Institute)

Najnowsze

Popularne

5. międzynarodowy konkurs pianistyczny imienia Maj Lind w Helsinkach wygrał Piotr Pawlak. W finale wykonał II koncert fortepianowy g-moll Prokofiewa. – Wszechstronny i kunsztowny artysta; urzekająca osobowość sceniczna; grając chce dać się ponieść i opowiedzieć historię – ocenili komentatorzy fińskiej telewizji Yle.

Hina Maeda z Japonii laureatką Konkursu Henryka Wieniawskiego

Hina Maeda z Japonii zdobyła pierwszą nagrodę 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - ogłosili w piątek po północy...

zobacz więcej

„Matematyk za fortepianem” – tak o zwycięzcy pisze w piątek największy fiński dziennik „Helsingin Sanomat”. Zwraca uwagę, że 24-letni Pawlak ukończył nie tylko gdańską Akademię Muzyczną, ale także studia matematyczne.


– Matematyką wciąż się zajmuję, ale wierzę, że prawdziwą karierę zrobię jako pianista koncertowy – mówił Pawlak w czwartek wieczorem przed ogłoszeniem wyników. Przyznał, że wykształcenie matematyczne wpływa również na tworzenie muzyki, a dzięki logice łatwiej „uporządkować muzyczne uniesienia emocjonalne”. – Może to pomaga mi zachować spokój na scenie – podsumował.


Polak jako zwycięzca konkursu otrzymał 30 tys. euro. Drugie miejsce zajął Bogdan Dugalić z Serbii, a trzecie – Duńczyk David Munk-Nielsen.

Helsiński konkurs, określany też jako „spotkanie młodych wirtuozów fortepianu”, jest organizowany od 1945 r. ze środków przekazanych krajowej Akademii Sibeliusa przez miłośniczkę muzyki Marię (Maj) Lind (1876-1942), która studiowała grę na fortepianie w fińskim Kuopio i rosyjskim Petersburgu. Od 2002 r. konkurs ma rangę międzynarodową i odbywa się co pięć lat.


Do tegorocznego konkursu – trwającego od 14 do 27 października – zgłosiła się rekordowa liczba chętnych – 270.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej