RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Antypolskie naboje dla rosyjskiej propagandy. Przed Sikorskim insynuował m. in. Giertych, Ławrow i Tusk

Roman Giertych, Siergiej Ławrow, Tomasz Lis, Donald Tusk, Tomasz Piątek, Radosław Sikorski (fot. PAP/Forum/Getty Images)
Roman Giertych, Siergiej Ławrow, Tomasz Lis, Donald Tusk, Tomasz Piątek, Radosław Sikorski (fot. PAP/Forum/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

– Myślę, że miał moment zawahania w pierwszych dniach wojny – w ten sposób Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie czy „wierzy, że rząd PiS myślał o rozbiorze Ukrainy?” To kolejna, niepoparta niczym insynuacja o antyukraińskich planach Polski, która jest wykorzystywana w rosyjskiej propagandzie przeciwko naszemu krajowi i służy dzieleniu Polski z Ukrainą.

Wybranowski: Tomasz Piątek przegrał proces. Jest pisemne uzasadnienie

„Tomasz Piątek przegrał proces, który wytoczył »Do Rzeczy« i mnie za artykuły, w których pisałem, że jego książka o Macierewiczu to stek pomówień”...

zobacz więcej

– PiS był przygotowany na to, że Putin zmiażdży Ukrainę, i PiS się szykował, żeby otwarcie stanąć po stronie Putina przeciwko Ukrainie, ale pojawiły się dwie niespodzianki – powiedział Piątek. 


– Po pierwsze, elektorat PiS, i to ten najtwardszy, okazał gorące serce ukraińskim uchodźcom i zaangażował się mocno w pomoc dla Ukrainy. (…) A drugą niespodzianką było to, że Putin Ukrainy nie zmiażdżył, że Ukraina się obroniła – uzupełnił dziennikarz. 


Jego wypowiedź można zaliczyć do głosów wpisujących się w kremlowską propagandę, która ma m.in. skompromitować rząd i polityków gwarantujących stanowcze wsparcie dla Ukrainy i która nasiliła się od czasu rozpoczęcia zbrojnej agresji Rosji na ten kraj. 


9 marca. Giertych: PiS przyjął ofertę Putina


9 marca mecenas Roman Giertych wyraził przekonanie, że „PiS przyjął ofertę Władimira Putina”.

„Ekipa Giertycha” – Stonoga, Kozak-Zagozda, Piński, Czuchnowski

Łączy ich nadzwyczajna wręcz aktywność w internecie i wylewająca się z większości wpisów nienawiść do PiS. Gdy w ostatnich dniach Roman Giertych...

zobacz więcej

Propozycję, którą kiedyś żartem rzucił do Tuska, o czym wspomniał kiedyś publicznie Radosław Sikorski. Propozycję, żeby Polska zaopiekowała się zachodnią Ukrainą. Myślę, że przewidywania PiS-u były takie, że Rosja poradzi sobie bardzo szybko z rządem w Kijowie i ze względów humanitarnych wszyscy poproszą Polaków, aby weszli na zachodnią Ukrainę. Taki był w moim przekonaniu scenariusz, do tego zmierzał PiS – przekonywał mecenas.


15 marca Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki wraz z premierami Czech i Słowenii jako pierwsi zachodni przywódcy pojechali na ogarniętą wojną Ukrainę


- Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie w stanie się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy – powiedział w Kijowie Kaczyński


18 marca. Kaczyński w Kijowie. Lis, Giertych i Ławrow mówią o rozbiorze Ukrainy


Trzy dni później do słów szefa PiS odniósł się Siergiej Ławrow. Szef MSZ Rosji stwierdził, że „byłoby to faktyczne przejęcie przez Polskę kontroli nad zachodnią Ukrainą”.


– Nie wykluczam, że podstawą takich sił pokojowych byłby polski kontyngent, który przejmie kontrolę nad zachodnią Ukrainą i pozostanie tam przez długi czas. Wydaje się, że taki jest plan – mówił.

Giertych znów rozpowszechnia tezę Rosji ws. agresji Polski na Ukrainę

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow stwierdził, że Polska rozważa „przejęcie kontroli nad zachodnią Ukrainą”. Zdaniem ekspertów w Polsce to absurdalna...

zobacz więcej

Słowa jednego z najważniejszych kremlowskich polityków podchwycili… Roman Giertych i Tomasz Lis.


„Siergiej Ławrow de facto składa ofertę Polsce przejęcia zachodniej Ukrainy i Lwowa, odpowiadając na inicjatywę Kaczyńskiego o misji pokojowej NATO. Kraje NATO odżegnują się od udziału w tej operacji, a PiS w nią brnie. Bo tak Orban dogadał z Morawieckim, Kaczyńskim i … Putinem” – napisał na Twitterze mecenas.


Do wypowiedzi Ławrowa nawiązał także Tomasz Lis.


„To jest niesamowite. Czyli Ławrow właściwie potwierdza szaloną wydawało się koncepcję Giertycha, że zgłoszony przez Kaczyńskiego plan sił pokojowych NATO de facto zakłada uczestnictwo Polski w rozbiorze Ukrainy” – napisał redaktor naczelny „Newsweeka”.


Giertych, cytując słowa Lisa, poszedł dalej:


„Ten plan dogadał Orban z Putinem na spotkaniu, które się odbyło po rozmowach z Kaczyńskim i Morawieckim. Z „misją pokojową” dotarłyby pewnie wojska węgierskie do granic Rusi Zakarpackiej” – napisał mecenas.Były wicepremier Rosji prosił Tuska, by ten zabiegał o gazowe interesy Rosji w UE

„Sytuację dobrze byłoby uwzględnić podczas kontaktów kierownictwa Komisji Europejskiej i krajów członkowskich UE z Ukrainą” – można przeczytać w...

zobacz więcej

13 kwietnia. Sugestie Tuska: W Budapeszcie i Warszawie ktoś projektuje przyszłość...


Narrację o planach rozbioru Ukrainy przez Polskę powtórzył Donald Tusk.


– Na pewno w Budapeszcie, a być może w Warszawie ktoś projektuje przyszłość na sytuację po upadku Ukrainy. (…) To, że Putinowi w głowie rozbiór Ukrainy siedzi od lat, my dobrze wiemy. I to, że dzisiaj Kaczyński nadal kokietuje Orbána. (…) PiS dzisiaj chowa się za Smoleńskiem i za radykalną antyrosyjską retoryką. (…) Na ile zaangażował się w intrygi Orbána? Możemy się tylko domyślać – mówił polityk PO w wywiadzie dla tygodnika „Polityka”.


Styczeń 2023 r. Sikorski: Polski rząd myślał o rozbiorze Ukrainy


Były minister spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL, przyjaciel Romana Giertycha i Donalda Tuska w 334. dniu wojny na Ukrainie postanowił odświeżyć insynuacje na temat rzekomych planów Polski, która nie ma żadnego potwierdzenia w jakichkolwiek dowodach. Radosław Sikorski zrobił to na antenie radia Zet, kłamiąc, że polski rząd „miał moment zawahania w pierwszych 10 dniach wojny, gdy wszyscy nie wiedzieliśmy, jak ona pójdzie, że może Ukraina upadnie.” – Gdyby nie bohaterstwo Zełenskiego i pomoc Zachodu, to różnie mogło być – dodał europoseł Platformy Obywatelskiej.


Radosław Sikorski kolejny raz dostarcza Rosji nabojów w propagandowej wojnie z naszym krajem, insynuując, że Polska w pierwszym tygodniu wojny rozważała rozbiór Ukrainy. pic.twitter.com/DR5sQoLIPP
— Samuel Pereira (@SamPereira_) January 23, 2023

Czytaj także: Prorosyjska era Tuska. Raport portalu tvp.info


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej