RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Skazywał ludzi w stanie wojennym, został uhonorowany w jeleniogórskim sądzie

W Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze uhonorowano sędziego Marcina Cieślikowskiego (fot. Twoje Info)
W Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze uhonorowano sędziego Marcina Cieślikowskiego (fot. Twoje Info)

Najnowsze

Popularne

Za rozwieszanie w stanie wojennym plakatów ze znakiem Solidarności, symbolem Polski Walczącej i krzyżami wyrok: 1,5 roku pozbawienia wolności – takie kary orzekał wobec działaczy opozycji antykomunistycznej sędzia Marcin Cieślikowski w latach 80. w Sądzie Wojewódzkim w Jeleniej Górze. W wolnej Polsce kontynuował pracę m.in. w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Teraz – jak poinformował nas czytelnik przez platformę Twoje Info – sędziego Cieślikowskiego uhonorowano, nazywając jego imieniem jedną z sali rozpraw i umieszczeniem przed nią pamiątkowej tablicy.

Członek Trybunału Stanu o sędziach skazujących w PRL: Przestępcy w togach

– Biorą dzisiaj pieniądze i nikt im żadnego zarzutu nie stawia. To są przestępcy w togach. Do dziś nie napiętnowani – mówił mec. Piotr...

zobacz więcej

 Jak czytamy w internetowym archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, sędzia Marcin Cieślikowski ma na swoim koncie m.in. wyrok, który jako sędzia zawodowy wydał ws. Sylweriusza Kondrackiego, „podejrzanego o działalność w zawieszonym NSZZ »Solidarność«”. Sprawę przeprowadzono na rozprawie w styczniu 1982 r., krótko po wprowadzeniu stanu wojennego. 

 

Przeszłość nie bez skazy 

 

Ówczesna prokuratura oskarżyła go, że „będąc członkiem zawieszonego (...) Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego »Solidarność« nie odstąpił od udziału w działalności związkowej, propagując działalność tego związku poprzez sporządzenie i umieszczenie na autobusie plakatów ze znakiem »Solidarność«, symbolem Polski Walczącej oraz siedmioma krzyżami”. 

 

Wyrok wydano na podstawie Dekretu o stanie wojennym: 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd, w którego składzie zasiadał także Cieślikowski, zasądził również od oskarżonego pokrycie kosztów postępowania. 

 

„Mamy zaszczyt poinformować” 

 

Skazywanie działaczy Solidarności nie przeszkodziło prezesom Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze w uhonorowaniu sędziego Cieślikowskiego – informuje czytelnik portalu tvp.info. Sędzia zmarł 12 listopada 2021 r.

 

Potwierdza to komunikat na stronie sądu: „Prezesi Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze mają zaszczyt poinformować, że ku pamięci zmarłego sędziego Marcina Cieślikowskiego, wieloletniego sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, a następnie Sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu 23 maja 2022 r. uhonorowano Jego imieniem salę rozpraw nr 115 w głównym budynku Sądu poprzez umieszczenie tablicy pamiątkowej” – czytamy. 

 

Zobacz także: Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet sędziemu Iwulskiemu 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej