RAPORT

Pogarda

Barbara Piela wygrała proces z Jerzym Owsiakiem

Spór pomiędzy Jerzym Owsiakiem a Barbarą Pielą trwa od stycznia 2019 roku (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Spór pomiędzy Jerzym Owsiakiem a Barbarą Pielą trwa od stycznia 2019 roku (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Jerzy Owsiak przegrał proces z Barbarą Pielą. Został pozwany przez autorkę animacji „Plastusiów” po tym jak oskarżył ją o faszyzm, antysemityzm i przyczynienie się do śmierci Pawła Adamowicza w 2019 r. Za pośrednictwem Twittera poinformowała, że Jerzy Owsiak zobowiązany jest do zamieszczenia przeprosin. „Przeprosiny na antenie TVN (godz. 20 każdy wtorek i czwartek przez kilka tygodni – o ile dobrze zapamiętałam), na portalu Onet Kultura i Newsweek” — napisała.

Sprzeczne wersje Trzaskowskiego ws. imprezy Owsiaka. WOŚP tłumaczy

Gdy po finale WOŚP w Warszawie na Rafała Trzaskowskiego spadła fala krytyki za użycie pirotechniki, stwierdził: „Nie wiedzieliśmy, że będą...

zobacz więcej

Spór pomiędzy Jerzym Owsiakiem a Barbarą Pielą trwa od stycznia 2019 roku. Rozpoczął się po emisji filmu pt. „Metoda na siema” w TVP INFO w programie „Minęła 20”. Wystąpiły w nim plastelinowe podobizny Jerzego Owsiaka i Hanny Gronkiewicz-Waltz. Szefa WOŚP przedstawiono jako nakręcaną lalkę, która odkłada do worka część pieniędzy, mających trafić do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i mówiącą „Hej, siema”. 

 

Pozew przeciwko Barbarze Pieli 

 

W związku zaistniałą sytuacją była prezydent Warszawy i szef WOŚP pozwali Barbarę Pielę, co przez autorkę serii „Plastusie” zostało określone jako „cenzura”. Postępowanie zostało umorzone. Jednak Piela postanowiła pozwać szefa WOŚP po wielu atakach z jego strony w mediach społecznościowych, w których oskarżał on ją o antysemityzm i przyczynienie się do śmierci Pawła Adamowicza. Sprawę tę wygrała. 

 

W poniedziałek 24 października, Barbara Piela za pośrednictwem Twittera poinformowała o wygranej sprawie przeciwko Jerzemu Owsiakowi. 

 

„Wygrałam proces z Jerzym Owsiakiem! Doszło do naruszenia dóbr osobistych – na konferencji prasowej 13-4/01/19 zawarł bezpodstawne sugestie łączące mnie ze zbrodniami Auschwitz i przyczyną śmierci Pawła Adamowicza. Animacja nie miała charakteru antysemickiego” — przekazała na Twitterze. „Dziękuję mec. Wdowczykowi i świadkowi M. Kurce” 

 

„Przeprosiny na antenie TVN (godz. 20:00 każdy wtorek i czwartek przez kilka tygodni – o ile dobrze zapamiętałam), na portalu Onet Kultura i Newsweek” — zaznaczyła w kolejnym poście. 

 

Zabójstwo Adamowicza. Biegli orzekli, czy oskarżony może brać udział w procesie

Do sądu wpłynęła opinia biegłych psychiatrów ws. oskarżonego o zabójstwo prezydenta Gdańska Stefana W. Według niej, podsądny może nadal brać udział...

zobacz więcej

Obrońca Barbary Pieli, mecenas Artur Wdowczyk przedstawił sprawę w rozmowie z Salon24.pl. „Pan Owsiak 12 stycznia 2019 roku na swoim Facebooku zaatakował panią Pielę”. Następnie przywołał wpis Owsiaka, w którym stwierdził, że autorka serii „Plastusie” poprzez swoje animacje przyczynia się do „sączenia nieprawdopodobnego, antysemickiego dialogu”. Mecenas przytoczył także słowa szefa WOŚP, sugerujące, że Piela swoją animacją przyczyniła się do śmierci Pawła Adamowicza


„ (...) I dziś falą tej plasteliny jest taka nienawiść. Ktoś wpada na scenę i dźga nożem człowieka, który na tej scenie z nami pracuje” — mówił wówczas Owsiak. Wdowczyk zwrócił uwagę, że wypowiedź szefa WOŚP mogła inspirować jego zwolenników do kolejnych ataków. 


 „Pan Owsiak jest zobowiązany do zamieszczenia przeprosin i zapłaty 500 zł na rzecz pani Pieli” — podał mecenas. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej