
Papież Franciszek spotkał się w poniedziałek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Prywatna rozmowa trwała 55 minut. Francuski przywódca przebywa w Rzymie od niedzieli z okazji spotkania międzyreligijnego, organizowanego przez Wspólnotę Sant'Egidio.
W piątek Emmanuel Macron jako pierwszy prezydent Republiki Francuskiej odwiedził Sanktuarium Notre Dame w Lourdes. Data wizyty nie była...
zobacz więcej
Macron ofiarował papieżowi pierwsze francuskie wydanie, z 1796 roku, rozprawy Emmenuela Kanta „O wiecznym pokoju”, zaś Franciszek prezydentowi – główne dokumenty swego pontyfikatu i medal przedstawiający Bazylikę św. Piotra.
Była to trzecia wizyta Macrona w Watykanie. Poprzednio szef francuskiego państwa był tu w czerwcu 2018 i w listopadzie 2021 roku.
Po rozmowie z papieżem, Macron, któremu towarzyszyła żona Brigitte, spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem.
Macron rozmawiał w niedzielę w Rzymie z premier Włoch Giorgią Meloni. Jak poinformowała kancelaria szefowej włoskiego rządu, wśród tematów rozmów była potrzeba udzielenia szybkich i wspólnych odpowiedzi na kwestię wysokich cen energii, wsparcie dla Ukrainy, trudna sytuacja gospodarcza i zarządzanie napływem migrantów.
Emmanuel Macron przyjął tytuł honorowego kanonika Bazyliki Laterańskiej, czego nie robili dotąd francuscy prezydenci lewicowi. W ten sposób – jak...
zobacz więcej
Oboje wyrazili „wolę kontynuowania współpracy w sprawie wielkich wspólnych wyzwań w wymiarze europejskim i przy poszanowaniu wzajemnych interesów narodowych”.
W niedzielę w Rzymie prezydent Francji wziął udział w otwarciu dorocznego spotkania międzyreligijnego, organizowanego przez Wspólnotę Sant'Egidio
W przemówieniu na spotkaniu Macron powiedział: „Mówimy o pokoju, o tym wołaniu o pokój w czasie, gdy Ukraińcy i Ukrainki walczą, by stawić opór, by bronić swojej godności, by chronić swoje granice, swoje terytorium i suwerenność narodową”.
Prezydent Francji wyraził opinię, że „pokój jest możliwy”. – To ten pokój, o którym zdecydują Ukraińcy i który uszanuje prawa suwerennego narodu – wskazał Macron, dodając, że „nic nie usprawiedliwia tej wojny, nic jej nie tłumaczy”.
Czytaj także: Według niemieckich mediów polityka Berlina i Paryża osłabia Europę
Macron przyznał, że jako polityk, który w ostatnich latach angażował się w dialog z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, nie ma odpowiedzi na pytanie: „Jak doszliśmy do takiego punktu?”. Zastrzegł, że żadna odpowiedź nie uzasadnia obecnego konfliktu.
– Ta wojna to owoc zaognionego nacjonalizmu, podsycanego przez rosyjską władzę, który żywił się upokorzeniem po upadku Związku Radzieckiego – powiedział Macron. – Rosja odizolowała się od reszty świata, w czym pomogła pandemia – ocenił.