RAPORT

Pogarda

Macron podarował papieżowi rozprawę Kanta. „Możliwy jest pokój na warunkach Ukrainy”

Emmanuel Macron na audiencji u papieża Franciszka
Emmanuel Macron na audiencji u papieża Franciszka

Najnowsze

Popularne

Papież Franciszek spotkał się w poniedziałek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Prywatna rozmowa trwała 55 minut. Francuski przywódca przebywa w Rzymie od niedzieli z okazji spotkania międzyreligijnego, organizowanego przez Wspólnotę Sant'Egidio.

Historyczna wizyta Macrona. Komentatorzy: gest przed wyborami

W piątek Emmanuel Macron jako pierwszy prezydent Republiki Francuskiej odwiedził Sanktuarium Notre Dame w Lourdes. Data wizyty nie była...

zobacz więcej

Macron ofiarował papieżowi pierwsze francuskie wydanie, z 1796 roku, rozprawy Emmenuela Kanta „O wiecznym pokoju”, zaś Franciszek prezydentowi – główne dokumenty swego pontyfikatu i medal przedstawiający Bazylikę św. Piotra.

 

Była to trzecia wizyta Macrona w Watykanie. Poprzednio szef francuskiego państwa był tu w czerwcu 2018 i w listopadzie 2021 roku.

 

Po rozmowie z papieżem, Macron, któremu towarzyszyła żona Brigitte, spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem.

 

Macron spotkał się z Meloni


Macron rozmawiał w niedzielę w Rzymie z premier Włoch Giorgią Meloni. Jak poinformowała kancelaria szefowej włoskiego rządu, wśród tematów rozmów była potrzeba udzielenia szybkich i wspólnych odpowiedzi na kwestię wysokich cen energii, wsparcie dla Ukrainy, trudna sytuacja gospodarcza i zarządzanie napływem migrantów. 

Agnostyk kanonikiem. Macron przyjął honorowy tytuł rzymskiej bazyliki

Emmanuel Macron przyjął tytuł honorowego kanonika Bazyliki Laterańskiej, czego nie robili dotąd francuscy prezydenci lewicowi. W ten sposób – jak...

zobacz więcej

Oboje wyrazili „wolę kontynuowania współpracy w sprawie wielkich wspólnych wyzwań w wymiarze europejskim i przy poszanowaniu wzajemnych interesów narodowych”.

 

Spotkanie międzyreligijne w Rzymie


W niedzielę w Rzymie prezydent Francji wziął udział w otwarciu dorocznego spotkania międzyreligijnego, organizowanego przez Wspólnotę Sant'Egidio

 

W przemówieniu na spotkaniu Macron powiedział: „Mówimy o pokoju, o tym wołaniu o pokój w czasie, gdy Ukraińcy i Ukrainki walczą, by stawić opór, by bronić swojej godności, by chronić swoje granice, swoje terytorium i suwerenność narodową”.

 

Prezydent Francji wyraził opinię, że „pokój jest możliwy”. – To ten pokój, o którym zdecydują Ukraińcy i który uszanuje prawa suwerennego narodu – wskazał Macron, dodając, że „nic nie usprawiedliwia tej wojny, nic jej nie tłumaczy”.

 

Czytaj także: Według niemieckich mediów polityka Berlina i Paryża osłabia Europę

 

Macron przyznał, że jako polityk, który w ostatnich latach angażował się w dialog z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, nie ma odpowiedzi na pytanie: „Jak doszliśmy do takiego punktu?”. Zastrzegł, że żadna odpowiedź nie uzasadnia obecnego konfliktu.

 


– Ta wojna to owoc zaognionego nacjonalizmu, podsycanego przez rosyjską władzę, który żywił się upokorzeniem po upadku Związku Radzieckiego – powiedział Macron. – Rosja odizolowała się od reszty świata, w czym pomogła pandemia – ocenił.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej