RAPORT

Pogarda

Francuscy troglodyci – współcześni Flintstonowie

Współcześni jaskiniowcy świadomie wybierają życie w grotach (fot. Agnieszka Wasztyl)
Współcześni jaskiniowcy świadomie wybierają życie w grotach (fot. Agnieszka Wasztyl)

Najnowsze

Popularne

Ich mieszkania zbudowano na zboczach wzgórz. Zamieszkiwane były od starożytności. Domy jaskiniowców można znaleźć w wielu krajach w Europie. Popularne wśród turystów są domy wykute w skałach we włoskiej Materze, dawne romskie mieszkania w Sacromonte – jednej z dzielnic Granady na południu Hiszpanii, czy nadal zamieszkane jaskinie na hiszpańskiej Teneryfie. Ale polskie przewodniki milczą o prastarych grotach we Francji.

Baśniowe zamki w Dolinie Loary

To jeden z najbardziej obleganych regionów we Francji. Dolina Loary co roku przyciąga miliony turystów z całego świata o każdej porze roku. A to...

zobacz więcej

Najwięcej przetrwało ich w Dolinie Loary. Dziś przekształcane są przede wszystkim w galerie, muzea, hotele i restauracje. Choć część Francuzów przerabia je na mieszkania.


Dojeżdżamy do malowniczo położonej wioski Troo, która w 2020 r. została wybrana siódmą ulubioną wioską Francuzów. Schodkowe tarasy, kamienne schody i mieszkania w grotach widoczne są już z niewielkiego parkingu. 

 

Pieczary w Dolinie Loary były zamieszkane już w czasach antycznych. Wykute w wapiennych lub piaskowych skałach dawały schronienie mieszkańcom.


Galowie jak króliki


W grotach mieszkali m. in. Galowie, których rzymski dyktator i polityk Juliusz Cezar podobno porównał do … królików żyjących w norach. Do dziś zachowało się tysiące pieczar. Jaskinie były wykorzystywane także do składowania wina, grzybów, a w czasie drugiej wojny światowej dawały ochronę miejscowej ludności przed nazistami.

Śladami Olendrów na Mazowszu

Przybyli z terenów dzisiejszej Holandii uciekając przed prześladowaniami religijnymi. W szesnastowiecznej Polsce znaleźli bezpieczną przystań. I...

zobacz więcej

Docieramy do pieczary, w której znajduje się niewielka galeria i kawiarnia. Pomieszczenie obok jest zamknięte dla turystów, a na podwórzu suszy się pranie.


Doskonale widać stąd wioskę i okolicę. Miły gospodarz pozwala nam rozejrzeć się po ogrodzie i porobić zdjęcia. Jest zdumiony widząc turystów z Polski.


Współcześni jaskiniowcy świadomie wybierają życie w grotach. To bardzo często znużeni i znudzeni mieszkańcy dużych miast, którzy postanawiają żyć bliżej natury.


Czytaj również: Tu biło serce inkaskiego imperium


Mieszkania w jaskiniach są też tańsze od standardowych, choć czasem Francuzi urządzają je bardzo nowocześnie. Przed skalnymi domami często można zobaczyć niewielkie, ale zadbane ogródki. 

 

Raz w roku w Dolinie Loary odbywają się tzw. Troglodays, dni troglodytów. Turyści i mieszkańcy mogą zobaczyć pieczary, wziąć udział w wykładach i wystawach. Te mają na celu nie tylko przybliżenie historii i tradycji, ale często też promocję zdrowego i ekologicznego trybu życia. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej