RAPORT

Pogarda

Analitycy wyśmiali wpis Tuska. „Jak może cytować takie źródło?”

Donald Tusk (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Donald Tusk (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk kolejny raz zaatakował prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Szef Platformy Obywatelskiej opierając się na „rankingu Global Power” twierdzi, że Polska za rządów PiS spadła w klasyfikacji siły militarnej. Wpis Tuska skrytykowali analitycy i eksperci ds. wojskowości.

Tak PO podkręca zasięgi na Twitterze. Farma trolli i strona porno

My Lesbian Sex Cams to profil na Twitterze, który obserwuje prawie 211 tys. użytkowników. Sam profil śledzi wpisy tylko siedmiu kont. Wśród nich...

zobacz więcej

„W rankingu siły militarnej GlobalPower w 2014 Polska była 18 na świecie. Po dwóch kadencjach PiS spadliśmy na 24 miejsce. Mimo rosnących zagrożeń i długów” – napisał szef Platformy Obywatelskiej na Twitterze. W tym samym wpisie skrytykował też prezesa PiS. „Z ciebie, Jarosławie, taki wódz, jaki maratończyk” – dodał. 

 

Wpis Tuska skrytykowali analitycy ds. wojskowości. Specjalista ds. wojny hybrydowej, bezpieczeństwa morskiego i terroryzmu Michał Piekarski zwrócił uwagę, że „nie ma czegoś takiego jak Global Power”. 

 

Brak metodologii


„Jest ranking Global Fire Power i to jest raczysko jakich mało. I niestety, ale owszem w tym pseudorankingu Polska w 2014 była na miejscu 18 teraz jest na 24. Ale… Dlaczego ten indeks to kiepskie źródło?” – pyta Piekarski i stwierdza, że autorzy „raportu” nie podają żadnej metodologii. Oznajmia, że wynik jest „efektem prostej agregacji danych z internetu”. 

 

„W rezultacie według tego pseudorankingu do top 10 sił powietrznych należą… Egipt i Pakistan, potęgami lądowymi są Maroko i Syria, a morskimi Korea Północna i… Kolumbia. Reasumując – polemizując w sprawach obronności trzeba mieć argumenty. A nie głupawe łżerankingi” – ocenił analityk.

Wpis Tuska wyśmiał też Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich, dziennikarz i autor książek ukazujących działanie służb specjalnych Władimira Putina. „Jak polityk pretendujący do stanowiska premiera może cytować takie źródło? Myślałem, że ma grono ekspertów od obronności, którzy mu piszą analizy na ten temat” – zastanawia się dziennikarz. 

Wpis szefa PO komentował też Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej. „To ranking jeszcze mniej miarodajny niż indeks wolności mediów RSF” – stwierdził. 

„Po pierwsze nie ma rankingu militarnego o takiej nazwie, a po drugie ranking o podobnej nazwie jest opracowywany na podstawie danych z INTERNETU. Tam Pakistan był potęga lotniczą, a Syria potęgą lądową” – pisze dziennikarz Bartłomiej Wypartowicz z defence24.pl. 

 

„Już chyba wszyscy się pastwią nad tym nieszczęsnym wpisem. Ja tylko dorzucę, że na początku istnienia strony GF na jej samym dole było napisane drobnym maczkiem: »Dane prezentowane na stronie mają charakter wyłącznie rozrywkowy«. Potem to usunęli” – zwraca uwagę dziennikarz Maciej Kucharczyk z gazety.pl.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej