RAPORT

Pogarda

Czy nigeryjska mafia przejmie teren włoskiej? Wykorzystuje plemienne rytuały

Włoska policja usiłuje złapać nigeryjskich mafiosów (fot. Shutterstock)
Włoska policja usiłuje złapać nigeryjskich mafiosów (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Mafia nigeryjska jest już dobrze zakorzeniona we Włoszech. Wskazuje na to nowy raport Antymafijnej Dyrekcji Śledczej (DIA), która zbadała zasady, strukturę i działalność tej organizacji przestępczej – donosi włoski dziennik „Il Post”.

Cios w chińską mafię. Rozbito siatkę piorącą brudne pieniądze [WIDEO]

Hiszpańskie służby rozbiły jedną z największych azjatyckich siatek mafijnych z siedzibą we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Odnotowano przepływ...

zobacz więcej

Wśród zagranicznych organizacji przestępczych, które są obecne we Włoszech, mafia nigeryjska – wraz z mafią albańską – w ciągu ostatnich lat wzmocniła swoją obecność i interesy na terytorium tego śródziemnomorskiego kraju – podkreśla „Il Post”. Antymafijna Dyrekcja Śledcza, która podlega Departamentowi ds. Bezpieczeństwa Publicznego włoskiego Ministerstwa ds. Wewnętrznych, przedstawiła niedawno parlamentowi semestralny raport, w którym zawarto wyniki śledztwa dotyczącego tej mafii.

  

– Świat przestępczy, szczególnie ten zorganizowany, jest zjawiskiem globalnym, ale również zjawiskiem zglobalizowanym, ponieważ obecnie we Włoszech – wraz z napływem wielu imigrantów różnych narodowości – tworzą się organizacje przestępcze, niewywodzące z miejscowej ludności – wyjaśnia w rozmowie z portalem tvp.info Giuseppe Adamo, włoski absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i autor pracy nt. międzynarodowej współpracy w celu zwalczania mafii we Włoszech.


Jak podkreślił, wśród najsilniejszy zagranicznych mafii jest ta nigeryjska, która „zastąpiła w niektórych sektorach – określanych jako drugorzędne” miejscową mafię. Chodzi m.in. o odpady, handel narkotykami. Jak wyjaśnia Adamo, mafia nigeryjska nie stanowi konkurencji dla tej włoskiej, ale działa za jej zgodą.

 

Gdzie działa mafia nigeryjska?


Włoski dziennik wskazuje, że nigeryjska mafia w sposób bardzo hierarchiczny i wojskowy jest podzielona na tzw. „secret cults”, tzn. tajne organizacje, aktywne w całych Włoszech, a w szczególności w takich regionach jak: Abruzja, Sycylia, Sardynia, Kampania, Lombardia, Piemont, Emilia-Romania, Lacjum i Wenecja Euganejska.

Aresztowano zbiegłego mafiosa. To szef 'ndranghety

W katalońskim mieście Castelldefels w Hiszpanii policja zatrzymała szefa kalabryjskiej mafii 'ndrangheta. Barcelońscy funkcjonariusze zatrzymali we...

zobacz więcej

Adamo wyjaśnia też, że mafia nigeryjska – jak każda inna – szuka nowych terytoriów, na które mogłaby rozprzestrzenić swoją działalność. – Tam, gdzie wcześniej była obecna mafia włoska, za jej zgodą została ona zastąpiona mafią nigeryjską, która płaci za możliwość korzystania z danego terytorium – powiedział portalowi tvp.info.

 

Jak wskazuje ekspert, mafia włoska zajmuje się obecnie „recyklingiem, inwestycjami, handlem narkotyków i broni”, więc „biznesem wyższego szczebla”.


Były krajowy prokurator antymafijny Federico Cafiero De Raho – po operacji policyjnej przeciwko grupie Nigeryjczyków oskarżonych o międzynarodowe pranie pieniędzy – powiedział: „mafia nigeryjska wydaje się, że odzwierciedla prawie układ ‘ndranghety, współpracując z lokalnymi grupami kryminalnymi, które mają pewną autonomię działania, ale które odpowiadają zawsze przed domem rodzinnym”.

 

Nigeryjczycy we Włoszech

 

Według danych statystycznych instytutu ISTAT (polski odpowiednik GUS) w 2021 roku na terenie Włoch mieszkało 119089 Nigeryjczyków, którzy stanowili trzecią grupę pochodzenia afrykańskiego w tym kraju. DIA zauważyła też, że między 2018 a 2019 wzrósł przepływ pieniędzy z Włoch do Nigerii. Jak wskazuje „Il Post”, nie wszystkie pieniądze pochodzą z nielegalnego źródła. Przesyłane są m.in. za pomocą systemu Money Transfer i hawala, który znany był już muzułmanom w VIII wieku; nie przewiduje on żadnego pisemnego dokumentu, a wszystko opiera się na zaufaniu i kodzie. Takie transfery finansowe są poza jakąkolwiek kontrolą, więc bardzo chętnie wykorzystują go terroryści i przestępcy. Wystarczy zgłosić się do hawaladara (pośrednika) i przekazać mu pieniądze. Odbiorca, aby otrzymać pieniądze, musi podać pośrednikowi kod.

 

Czytaj także: Wyrok dożywocia dla szefa mafii za zamachy

 

Jak zaznacza włoski dziennik, mafia nigeryjska zajmuje się przede wszystkim handlem narkotykami oraz ludźmi, wykorzystaniem prostytucji, przymusowym żebractwem i wymuszeniami.

„Nr 2” włoskiej mafii znów schwytany. Udało mu się zbiec dwa lata temu

Boss mafii ‘Ndrangheta Rocco Morabito został aresztowany w poniedziałek w hotelu w mieście João Pessoa w północno-wschodniej części Brazylii...

zobacz więcej

„Il Post” zwraca też uwagę, że nigeryjskie organizacje przestępcze są prawie nie do przeniknięcia oraz zorganizowane są według „żelaznej hierarchii”. Nie wiele osób chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości, ponieważ mafia nigeryjska jest skłonna grozić zemstą na członkach rodziny, którzy pozostają w Afryce.

 

Magiczne rytuały nigeryjskich mafiosów


W poprzednim raporcie Antymafijnej Dyrekcji Śledczej wskazano też na „magiczne i fideistyczne rytuały” Nigeryjczyków, które „stanowią bardzo wysoki czynnik spójności”. Jak wyjaśniono, ich rytuały – w połączeniu „z więzią etniczną i silnym wpływem w zarządzaniu przez lobby w ojczyźnie powodują silne psychologiczne podporządkowanie, zwykle wykorzystywane do wyzysku młodych kobiet w prostytucji”.

 


Giuseppe Adamo zwraca uwagę, ze nigeryjscy mafiosi „mieszają ich działalność z ich plemiennymi praktykami religijnymi”. – Często pojawia się kwestia ezoteryczna. Są przypadki dziewcząt, które wychodziły na ulice, by się prostytuować, bały się uciekać, bo obawiały się zaklęcia, magii plemiennej – zaznaczył ekspert ds. międzynarodowej współpracy w celu zwalczania mafii we Włoszech.


Czytaj także: Mafie czerpią korzyści podczas wojny


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej