RAPORT

Pogarda

Rosyjski Kościół Prawosławny wzywa do wojny. „To przypomina doktrynę ISIS”

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk (fot. Pavlo Bagmut / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk (fot. Pavlo Bagmut / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Uzasadnienie i wezwanie do wojny ze strony Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego coraz bardziej przypomina doktrynę ISIS opracowaną przez Państwo Islamskie – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk. Duchowny wskazał, że patriarcha Cyryl i inni rosyjscy kapłani „metodycznie usprawiedliwiają zbrodnie”, a „wiara chrześcijańska staje się ideologicznym narzędziem propagandy rosyjskiego ludobójstwa”.

Abp Szewczuk: Mariupol apeluje do sumienia Ukrainy i świata

Ukraina przeżywa 56. dzień narodowego oporu, walki, sprzeciwu wobec rosyjskiego agresora. Ukraina przeżyła dramatyczny dzień i noc – powiedział...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, otwierając rok akademicki na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, odniósł się do sytuacji na Ukrainie po 8 miesiącach wojny i podkreślił, że bolesne jest to, że niektórzy usprawiedliwiają wojnę powołując się na chrześcijaństwo.

 

Stojący na czele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) arcybiskup większy kijowsko-halicki opowiedział w wideoprzesłaniu o tym, co widział na ukraińskich terenach okupowanych wcześniej przez rosyjskich żołnierzy. – Dziś jest dla nas wszystkich oczywiste, że zło, które przyszło na naszą ziemię, ma wyraźny element ideologiczny i konkretną nazwę – rosyjskiego świata – stwierdził.

 

Dzieci ofiarami wojny

 

Hierarcha powołał się na dane statystyczne organizacji międzynarodowych o aktualnej sytuacji humanitarnej na Ukrainie. Od początku inwazji – według danych z 11 października – zginęło 422 dzieci, a 805 zostało rannych. Według Misji Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, zginęło 6221 osób cywilnych, a 9371 zostało rannych.

 

Według UNICEF na Ukrainie z powodu wojny około 1,6 mln dzieci jest zagrożonych śmiercią głodową i brakiem żywności. Ataki na infrastrukturę wodną i przerwy w dostawie prądu pozbawiły dostępu do wody pitnej około 1,4 miliona ludzi; kolejne 4,6 miliona ma ograniczony dostęp.

 

Czytaj także: Zwierzchnik grekokatolików wzywa do obrony ojczyzny


– Te dane, ale przede wszystkim osobiste doświadczenia wojny, przez którą przechodzimy, pokazują, że nie mówimy o zwykłej wojnie jednego kraju przeciwko drugiemu, nie mówiąc już o operacji wojskowej, ale o prawdziwym ludobójstwie narodu ukraińskiego i strasznej zbrodni przeciwko ludzkości popełnianej przez rosyjskich żołnierzy – stwierdził abp Szewczuk. 

Abp Szewczuk: Jesteśmy świadkami ludobójstwa na narodzie ukraińskim

Naprawdę jesteśmy świadkami ludobójstwa przeciwko naszemu narodowi. To jest wojna ideologiczna w celu wyeliminowania całego narodu - powiedział...

zobacz więcej

Zaznaczył on też, że „Putin ogłosił całkowity »screening« dzieci w strefach tymczasowo okupowanych regionów Zaporoża, Chersonia, Doniecka i Ługańska”, przez co należy rozumieć „denazyfikację lub, innymi słowy, ludobójstwo małych Ukraińców”.

 

– Podczas moich wizyt w ukraińskich miastach, najpierw okupowanych przez rosyjskie wojsko, a potem uwolnionych, stałem się naocznym świadkiem tego, co się wydarzyło. Widziałem tragedię masowych mogił cywilów, słyszałem różne świadectwa ofiar gwałtów popełnionych przez rosyjskich żołnierzy; wstrząsnął nami bolesny widok zwłok porzuconych na ulicach naszych miast – opowiadał arcybiskup.

 

Zwrócił jednocześnie uwagę słuchaczy na podręcznik o ludobójstwie Ukraińców, który rosyjskie władze opublikowały na stronie agencji prasowej RIA Nowosti na początku inwazji na Ukrainę. – Jest to otwarty program całkowitej likwidacji narodu ukraińskiego jako takiego, który słynny historyk Timothy Snyder określił jako jeden z najbardziej otwartych dokumentów ludobójczych. Dokument ten wyraźnie wzywa do likwidacji państwa ukraińskiego i narodu ukraińskiego – podkreślił zwierzchnik UKGK, zaznaczając, że „rosyjscy żołnierze stosują się do każdej litery tego podręcznika w celu zniszczenia Ukraińców”.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Abp Szewczuk podkreślił też, że w tej sytuacji „znalezienie odpowiednich odpowiedzi na ten krzyk bólu ludzkiego serca staje się wyzwaniem i obowiązkiem”, ponieważ to zło „grozi wybuchem nowej wojny światowej, która ma jasną strukturę ideologiczną zwaną ideologią »rosyjskiego świata«”.


Czytaj także: Wojna na Ukrainie. Przestępstwa seksualne wobec dzieci

Ukraińskie dzieci porywane do Rosji. „To dla ich dobra”

Rosjanie uprowadzają osierocone dzieci z okupowanych przez ich wojska ukraińskich terytoriów. Rosyjska komisarz praw dzieci Maria Lwowa-Biełowa nie...

zobacz więcej

– Ale dla nas prawdziwym szokiem jest fakt, że jesteśmy świadkami próby chrześcijańskiego uzasadnienia tej zabójczej ideologii, pełnej harmonii między władzami Kremla a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Począwszy od patriarchy Cyryla po księży, którzy metodycznie usprawiedliwiają te zbrodnie, widzimy, jak wiara chrześcijańska staje się ideologicznym narzędziem propagandy rosyjskiego ludobójstwa – zaznaczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.


„Wezwanie do wojny przypomina doktrynę ISIS”

 

– Uzasadnienie i wezwanie do wojny ze strony Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego coraz bardziej przypomina doktrynę ISIS opracowaną przez Państwo Islamskie. Co więcej, przywódcy tego Kościoła cytują go dosłownie, chociaż ubierają te treści w szaty chrześcijańskie. Ostatnio widzimy nawet ich księży w szatach liturgicznych z granatnikami w rękach strzelających na polu bitwy – stwierdził abp Szewczuk.

 

Zwierzchnik UKGK podkreślił znaczenie poważnych badań naukowych nad ideologią „rosyjskiego świata”. – Jeśli współczesny świat nie potępi i nie powstrzyma ludobójstwa narodu ukraińskiego, jutro będziemy mieli jeszcze więcej ofiar, jak to miało miejsce w przeszłości z nazizmem i komunizmem – przestrzegł hierarcha.

 


Zwrócił się do świata naukowego Kościoła katolickiego z prośbą o przeprowadzenie nowych badań na tematy wojny, przemocy, poszukiwania pokoju i sprawiedliwości w kontekście współczesnych wyzwań ideologii „rosyjskiego świata”, burzącej fundamenty nie tylko prawa międzynarodowego i pokojowego współistnienia narodów, ale także zaufania do wiary chrześcijańskiej w zlaicyzowanym świecie.

 

– Proszę, abyście nie milczeli – zaapelował abp Szewczuk. Mówiąc o ideologii „rosyjskiego świata” wezwał naukowców katolickich do zbadania i naukowej oceny współczesnej geopolityki neoimperialnej Rosji.

 Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej