RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polityka germanizacyjna na Pomorzu w czasie II wojny światowej. Konferencja w Gdańsku

Niemiecka polityka germanizacyjna (fot.  Keystone-France\Gamma-Rapho via Getty Images)
Niemiecka polityka germanizacyjna (fot. Keystone-France\Gamma-Rapho via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

„Polityka germanizacyjna niemieckich władz okupacyjnych na Pomorzu Gdańskim 1939–1945” to tytuł ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbędzie się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w dniach od 25 do 26 października. Współorganizatorami wydarzenia są też: Instytut Pamięci Narodowej z Oddziałem w Gdańsku oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie.

38. rocznica śmierci bł. ks. Popiełuszki. IPN przedstawił program wydarzeń

19 października przypada 38. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego zamordowali agenci komunistycznego aparatu represji. Instytut...

zobacz więcej

Tematyka konferencji będzie dotyczyć szeroko pojmowanych aspektów związanych z niemiecką, wielowymiarową polityką germanizacyjną realizowaną na Pomorzu podczas II wojny światowej – poinformowała portal tvp.info rzecznik prasowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Jak wskazała dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, w konferencji wezmą udział badacze z całej Polski. Tematy ich prac naukowych związane są z II wojną światową, głównie z szeroko rozumianą niemiecką polityką germanizacyjną.

 

Według programu konferencji „Polityka germanizacyjna niemieckich władz okupacyjnych na Pomorzu Gdańskim 1939-1945” na wtorek przewidziano m.in. referaty o następujących tematach: „Okupacja niemiecka na Pomorzu Gdańskim – specyfika, trudności i postulaty badawcze”, „Nazistowskie spory wokół polityki germanizacyjnej w Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie”, „Lotnicze zdjęcia obozu Stutthof z czasów II wojny światowej”, „Niemiecki obóz przejściowy dla ludności cywilnej w Stutthofie w pierwszych miesiącach 1945 roku”, „Ludolf von Alvensleben nieukarany kat Pomorza i Kujaw”.

 

Czytaj także: Wystawa w 80. rocznicę wymarszu Armii Andersa z ZSRS

 

W środę eksperci poruszą następujące tematy, m.in.: „Mniszek i inne miejsca straceń w powiecie świeckim jesienią 1939 r.”, „Chojnice 1945. Jedna z ostatnich niemieckich zbrodni na Pomorzu Gdańskim”, „Niemiecka okupacyjna gospodarka na Kociewiu w latach II wojny światowej”, „Opór mieszkańców Kociewia wobec niemieckiej polityki w latach 1939-1945 na wybranych przykładach”.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


W ramach tego dwudniowego wydarzenia przewidziano też czas na dyskusje. Wstęp jest wolny.

Ogólnopolska konferencja naukowa 25-26 października (fot. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Ogólnopolska konferencja naukowa 25-26 października (fot. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej