RAPORT

Pogarda

Syn w cieniu ojca. Kim jest Michał Tusk

Michał Tusk (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Michał Tusk (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Krajowa ujawniła zeznania wspólnika Marka Falenty w tzw. aferze taśmowej. Twierdzi on, że przekazał synowi Donalda Tuska łapówkę w wysokości 600 tys. euro. Michał Tusk zaprzecza, w jego opinii są to „totalne bzdury”. To nie pierwszy raz, kiedy syn szefa PO musi się publicznie tłumaczyć.

„600 tys. na PO” w siatce z Biedronki. Nowe zeznania Marcina W., na którego powołuje się Tusk

600 tysięcy euro łapówki „dla Tuska”, żeby otrzymać zielone światło na zawarcie intratnego kontraktu miał rzekomo przekazać wspólnik Falenty, który...

zobacz więcej

Marcin W. w ujawnionych zeznaniach przekonuje, że w tamtych czasach biznesmeni „karmili” polityków. Pojawia się relacja o łapówce w wysokości 600 tys. euro. przekazanej w 2014 r. rzekomo bezpośrednio Michałowi Tuskowi, synowi byłego premiera. 


W rozmowie z Onetem Michał Tusk tłumaczy, że twierdzenia zawarte w protokołach zeznań Marcina W. to „totalne bzdury”. – Informacje o tych zeznaniach pojawiały się już w mediach. Prokuratura ma je od lat. Nigdy przez te wszystkie lata nie byłem nawet przesłuchiwany w tej sprawie – stwierdził. To nie pierwszy raz kiedy robi się głośno o Michale Tusku.


W czerwcu 2017 r. syn byłego premiera przez kilka godzin zeznawał przed sejmową komisją do spraw afery Amber Gold . – Obaj z ojcem wiedzieliśmy, że Amber Gold, mówiąc kolokwialnie, to lipa – zeznał. Potwierdził też, że od 15 marca 2012 r. łączyła go z OLT Express umowa o świadczenie usług doradczych i menadżerskich, a od 16 kwietnia 2012 r. był też zatrudniony w porcie lotniczym Gdańsk na pełny etat, na stanowisku specjalisty ds. marketingu. 

 

Afera Amber Gold 


Szef Amber Gold Marcin P. zeznał, że Michał Tusk przekazywał jego spółce poufne dane gdańskiego lotniska. Chodziło o stawki, jakie pobierano od linii Wizz Air za obsługę pasażerską.

Tusk poucza polskich dziennikarzy. Chciałby, żeby byli jak jego syn w „GW”?

Trudne pytania należy zadawać władzy, a nie opozycji. Media muszą zaangażować się jednoznacznie – stwierdził p.o. przewodniczącego Platformy...

zobacz więcej

Syn premiera tłumaczył, że informacje, które przekazywał OLT Express, były dostępne publicznie. Sprawą zajęła się łódzka Prokuratura Okręgowa, która w 2018 r. śledztwo umorzyła. Jej rzecznik prok. Krzysztof Kopania wyjaśnił wówczas, że śledczy badali, czy doszło do naruszenia art. 23 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.


– Ustaliliśmy, że przekazywane dane nie miały jednak charakteru poufnego i nie stanowiły tajemnicy przedsiębiorstwa, o której mówi przepis – wyjaśnił.


Jak Tusk z Tuskiem 

 

Głośno było też o pewnym wywiadzie, który przeprowadził Michał Tusk, od 2005 r. dziennikarz trójmiejskiego dodatku „Gazety Wyborczej”. Zajmował się tam m.in. tematyką komunikacyjną. Sam jest miłośnikiem m.in. kolei i autobusów, ma nawet prawo jazdy kategorii D – zrobił je, bo chciał samodzielnie pokierować autobusem.


 
Gdy zaczął współpracę z OLT Express, wciąż pisał do „GW” i to tam ukazał się jego
wywiad z Jarosławem Frankowskim, dyrektorem zarządzającym linii OLT. Młody Tusk przygotowywał pytania do tej rozmowy, a potem, jako PR-owiec linii... sam na nie odpowiedział.


Jak sam zapewniał, nigdy nie chciał się ogrzewać w blasku sławnego ojca. – Mamy jedno nazwisko, ale każdy pracuje na nie samodzielnie – powtarzał.

Michał Tusk ma nową posadę. W gdańskim ZTM

Michał Tusk, syn byłego premiera Donalda Tuska, ma nową pracę. Został wybrany na stanowisko głównego specjalisty ds. inwestycji w Zarządzie...

zobacz więcej

Wychował się w gdańskiej Oliwie, a do liceum chodził w Sopocie. Jego nauczyciele wspominali w prasowych wywiadach, że już w szkole bardzo się interesował pojazdami szynowymi.


Michał Tusk ma żonę Annę i dwóch małych synów. Mieszkają w gdańskim Wrzeszczu.


Firma przewozowa 


 
Jesienią 2016 r. w mediach pojawiły się informacje o nowym zajęciu syna byłego szefa Rady Europejskiej
. Jego firma GDNexpress, zajmująca się przewozem osób miała znów współpracować z lotniskiem im. Lecha Wałęsy. Powstała jesienią 2015 r. i specjalizuje się w przewozach między Bydgoszczą a gdańskim lotniskiem.

 

Władze lotniska wyjaśniały, że GDNExpress jest jednym z 11 przewoźników, którzy współpracują z portem. Dziennikarze zwrócili jednak uwagę, że Michał Tusk był koordynatorem do spraw linii lotniczych, gdy jednocześnie zakładał firmę przewozową.

 

Główny specjalista w Zarządzie Transportu Miejskiego w Gdańsku

 

W marcu 2021 r. media doniosły, że Michał Tusk został wybrany na głównego specjalisty ds. inwestycji w Zarządzie Transportu Miejskiego w Gdańsku. Odniósł się potem do tego Donald Tusk zapytany podczas konferencji prasowej, czy zatrudnienie jego syna w gdańskim Zarządzie Transportu Miejskiego nie jest przykładem nepotyzmu. 

Sawicka, Grodzki, Nowak, Gawłowski i nie tylko – najgłośniejsze afery korupcyjne

Posłanka Beata Sawicka chciała „kręcić lody”, ale została uniewinniona; Sławomir Nowak zaczął od słynnego zegarka, a skończył z 17 zarzutami...

zobacz więcej

– Mój syn, z wyższym wykształceniem, skończył Politechnikę, 20 lat zajmuje się transportem w Gdańsku. Zarabia netto poniżej 3 tys. zł miesięcznie. Chce pan to nazwać nepotyzmem? – odpowiedział były premier. 


Wirtualna Polska ustaliła wówczas, że Michał Tusk nadal prowadzi równolegle swoją firmę transportową GDNExpress. Syn polityka stwierdził, że praca w spółce nie wymaga od niego stałej obecności w biurze. Wskazał, że łączenie kierowania firmą z pracą w Zarządzie Transportu Miejskiego „nie jest wielkim problemem i zarządza nią w wolnym czasie”. 


Syn Donalda Tuska zapewniał, że łączenie obowiązków „nie powoduje konfliktu interesów”. Tłumaczył, że wszystko reguluje ustawa. Dodatkowo ZTM w Gdańsku ma swoje własne regulacje, które zostały spełnione.


– Moja spółka nigdy w żadnej sprawie nie miała i nie ma relacji z ZTM Gdańsk w zakresie prowadzonej działalności – podkreślił syn polityka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej