
Konieczna jest zmiana całej dotychczasowej polityki energetycznej i klimatycznej UE – przekonywał w Parlamencie Europejskim europoseł PiS prof.r Zdzisław Krasnodębski. W Strasburgu odbyła się debata na temat społecznych i gospodarczych skutków wojny na Ukrainie i wprowadzenia podatku od nadmiernych zysków.
– Główny problem widzę w unijnej polityce Brukseli – powiedział minister w KPRM Michał Wójcik, który ostro skrytykował politykę klimatyczną Unii...
zobacz więcej
– Potrzeba odważnych i szybkich interwencji rynkowych, by ochronić konsumentów przed negatywnymi skutkami wysokich cen energii – mówił Krasnodębski. Jak stwierdził europoseł, potrzebne jest np. doprowadzenie jak najszybciej do ograniczenia cen hurtowych gazu, zamrożenie cen uprawnień ETS (system handlu uprawnieniami do emisji) i wprowadzenie mechanizmów trwale ograniczających ich wzrost.
– Jednocześnie Komisja powinna dbać, by najsilniejsze państwa nie utrudniały konkurencji na rynku wewnętrznym swoimi interwencjami czy pomocą dla przedsiębiorstw – dodał eurodeputowany.
– Trzeba czegoś więcej niż tylko doraźnych rozwiązań. Konieczne jest przemyślenie i zmiana całej dotychczasowej polityki energetycznej i klimatycznej Unii – podkreślił polski polityk.
Prof. Krasnodębski odwołał się do inauguracyjnego przemówienia Ursuli von der Leyen z 2019 r., w którym przewodnicząca mówiła, że jej Komisja będzie geopolityczna; tymczasem w klimatyczno-energetycznych projektach ignorowała ona polityczne realia, tak jakby nie było Chin i Rosji.
– Polityka tej Komisji również jest jedną z przyczyn obecnej dramatycznej sytuacji – podsumował Zdzisław Krasnodębski.