RAPORT

Pogarda

Kto odpowiada za kryzys w Europie? Niemiecki minister nie ma wątpliwości

Niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck (fot.  Contributor/Getty Images)
Niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck (fot. Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Sprawcą problemów gospodarczych w Europie jest reżim prezydenta Rosji Władimira Putina, który celowo odciął dostawy gazu, co spowodowało wzrost inflacji, ocenił w poniedziałek sytuację niemiecki minister gospodarki i klimatu. Robert Habeck wziął udział w Pradze w czesko-niemieckim forum biznesu.

Inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 proc. rdr

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu były wyższe o 17,2 proc. niż w tym samym czasie roku poprzedniego – podał Główny Urząd...

zobacz więcej

– Tak Rosja próbuje osłabić spójność społeczeństw w Europie i tym samym zniszczyć europejską demokrację – powiedział. 


Podkreślił, że obecna inflacja napędzana przez wysokie ceny energii ma przyczynę zewnętrzną, a mianowicie ograniczenie dostaw gazu z Rosji


– Żaden rząd europejski nie zdecydował się na ograniczenie dostaw gazu, a tym samym na wzrost jego ceny, ale wszystko to zostało spowodowane działaniami ze strony rosyjskiej – powiedział. 


– To, co się teraz dzieje, co muszą znosić przedsiębiorstwa. To, że cierpią z tego powodu ludzie w Europie, zostało celowo sprowokowane" – uznał Habeck.


Jego zdaniem intencje Putina można prześledzić na podstawie publicznych wypowiedzi prezydenta Rosji. – Wysokie ceny energii i wysoka inflacja mogą zniszczyć europejski model gospodarczy. A zniszczenie modelu gospodarczego zniszczy również model społeczny, stabilność społeczną i ostatecznie demokrację – powiedział niemiecki minister. 


– To wszystko jest częścią starcia z Rosją Putina – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej