RAPORT

Pogarda

„Wola, wiara i walka”. Wystawa w 80. rocznicę wymarszu Armii Andersa z ZSRS

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (fot. Shutterstock)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

„Wola, wiara i walka. 80. rocznica wymarszu armii gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego” to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się 18 października o godz. 14:00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ekspozycja ma przypomnieć o losach tysięcy Polaków, którzy doświadczyli różnych form niewoli ze strony Sowietów.

Kolejne cenne odkrycia na Westerplatte. „Olbrzymi ładunek emocjonalny”

Odnaleźliśmy przedmioty o olbrzymiej wartości, zarówno historycznej, jak i wystawienniczej, ale przede wszystkim niosących olbrzymi ładunek...

zobacz więcej

18 października przypadnie 80. rocznica wymarszu z ZSRS żołnierzy dowodzonych przez gen. Władysława Andersa. Tego też dnia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poprzez wystawę chce przywołać „losy tysięcy Polaków, którzy doświadczyli różnych wymiarów sowieckiej niewoli”. Jak poinformowała rzecznik prasowa muzeum, na ekspozycji „przywołano ciąg zdarzeń, które – mimo ekstremalnie trudnych warunków – doprowadziły do uformowania silnej i odważnej armii pod biało-czerwonymi sztandarami”.


„Pamiętając o bohaterstwie i chwale polskiego oręża, nie można zapominać o tragicznym losie tych polskich obywateli, na których sowiecka niewola odcisnęła trwałe piętno” – podkreśliła dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, dodając, że wielu z polskich żołnierzy „nigdy nie dotarło na bojowe szlaki”.

 

Czytaj także: Wystawa w setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska

 

Wystawa będzie się składać z dwóch części.


Wystawa „Wola, wiara i walka” (fot. mat. pras.)
Wystawa „Wola, wiara i walka” (fot. mat. pras.)

Muzeum II Wojny Światowej znów oferuje miejsca noclegowe medykom

Muzeum II Wojny Światowej drugi raz oddało do dyspozycji personelu medycznego pokoje w części hotelowej placówki. Nocleg przygotowano z myślą o...

zobacz więcej

Jedna część ekspozycji będzie zainstalowana przed wejściem głównym do budynku instytucji. Jak przekazała rzeczniczka Szwedek-Kwiecińska, „tworzą ją mapy, zdjęcia i opisy procesu formowania się armii gen. Andersa na Wschodzie”.

 

Wszystko zostało podzielone „na chronologiczne bloki tematyczne, począwszy od genezy zesłania Polaków do ZSRS w 1939 r., a skończywszy na marszu po wolność w 1942 r., przez Iran i Persję”.

 

Czytaj także: Minister kultury mianował nowego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej


Druga część wystawy będzie dostępna przy wejściu na wystawę główną muzeum. „Za pomocą zdjęć i eksponatów” będzie ona ukazywać „trudne realia życia i służby Polaków w Związku Sowieckim”. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej